Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Sejm uchwalił „zaległe” zwolnienie z ZUS i postojowe dla organizatorów turystyki. Kolejne narzędzia pomocy dla branży turystycznej są już w drodze.

Publikacja: 19.11.2020 21:38

Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Foto: turystyka.rp.pl

Sejm uchwalił kolejną wersję ustawy covidowej, dla ułatwienia zwanej tarczą 6.0. Ustawa poświęcona jest łącznie około 25 branżom, które objął lockodown w połowie października i listopadzie, w tym gastronomicznej, targowej, fitness, estradowej, siłowniom.

CZYTAJ TEŻ: Postojowe i ZUS dla organizatorów turystyki – co z ustawą?

Są w niej zapisy, dzięki którym organizatorzy turystyki będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS i o postojowe. Do listy uprawnionych do dodatkowej pomocy w postaci postojowego Sejm dodał też trzy inne grupy – agentów IATA, hotelarzy i przewodników górskich.

Te poprawki to niejako domknięcie ustawy z września, zwanej tarczą dla turystyki. W tamtym akcie prawnym uwzględniono między innymi pilotów, przewodników, agentów turystycznych.

Teraz uzupełniono tę listę o organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z), których podczas prac nad pierwotnym projektem skreślono z listy beneficjentów. Poprawki w ich interesie wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, choć przygotowało je Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Kiedy ustawa wejdzie w życie, organizatorzy turystyki będą mogli uzyskać w ZUS zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień, a jeśli już je zapłacili, będą mogli nadpłacone pieniądze zaliczyć sobie na poczet innych miesięcy.

Będą też mogli wystąpić o tak zwane postojowe. Muszą tylko wykazać, że ich przychody liczone rok do roku spadły o 75 procent. Ustawodawca przewidział tu sporą elastyczność – będą mogli sobie wybrać, na które miesiące chcą to postojowe. Nie muszą to być trzy miesiące z rzędu. Jeśli na przykład wymagany spadek dochodu mieli, porównując z tym samym miesiącem roku zeszłego, w październiku – mogą zgłosić październik.

Wystąpić o postojowe będą mogli do trzech miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Kiedy rzad odwoła stan epidemii – jeszcze nie wiadomo, ale sądząc po liczbie notowanych codziennie zakażeń koronawirusem można się spodziewać, że nie prędko.

Na ostatnich poprawkach zyskają też agenci IATA (79.90.C), którym przyznano prawo do ulgi z ZUS i postojowego, ale tylko za listopad i ze spadkiem przychodu 40 procent, a także hotelarze (55.10.Z) do listy uprawnionych do postojowego z warunkiem 75 procent straty przychodu. Osobno ujęto też w ustawie jednorazowe postojowe i ZUS dla przewodników górskich (PKD 93.19.Z).

To jeszcze nie koniec, z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd zamierza do ustawy dołączyć jeszcze pomoc dla pilotów turystycznych i przewodników wycieczek (zwolnienie z ZUS i postojowe na miesiąc). Ma to być zrobione na etapie prac w Senacie kolejną poprawką.

Za ustawą głosowało 433 posłów, przeciw 3, 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu będzie rozpatrywana przez Senat. Jeśli ta izba zgłosi poprawki, co jest prawie pewne, dokument wróci do Sejmu. Sejm będzie musiał przyjrzeć się poprawkom Senatu i zdecydować, które przyjąć, a które odrzucić. Na koniec jeszcze zostanie podpis prezydenta.

Podczas wczorajszego posiedzenia plenarnego Sejmu posłowie opozycji zgłaszali wiele poprawek, dotyczących innych grup zawodowych. Chcieli rozszerzenia zakresu pomocy między innymi o pilotów, przewodników turystycznych, przewodników górskich, hotelarzy, transport autokarowy. Te poprawki przepadły jednak głosami koalicji rządowej.

To nie znaczy jednak, że kolejne środowiska turystyczne nie zostaną objęte dodatkową pomocą w kolejnych miesiącach. Rząd pracuje – co zapowiadał wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin – nad rozwiązaniami dla poszczególnych branż. Jak się dowiadujemy, na liście jest między innymi turystyka i transport.

Plan ten jest oparty na zmianie sposobu przyznawania pomocy przedsiębiorcom. Po wejściu ustawy w życie rząd będzie mógł rozszerzać katalog firm uprawnionych do świadczeń pomocowych w uproszczony sposób – rozporządzeniem. Nie będzie to wymagać przechodzenia długotrwałego procesu legislacyjnego: Sejm, Senat, podpis prezydenta.

Rozporządzenia będą określać zakres czasowy, formy pomocy (tu paleta ograniczona do ZUS, pomocowego i mikropożyczek) i grupy zawodowe (PKD) dla których będą one przeznaczone. Dzięki temu rząd zyska też elastyczność w działaniu – na przykład będzie mógł przedłużać pomoc co miesiąc, w zależności od sytuacji epidemicznej i ekonomicznej kraju.

Sejm uchwalił kolejną wersję ustawy covidowej, dla ułatwienia zwanej tarczą 6.0. Ustawa poświęcona jest łącznie około 25 branżom, które objął lockodown w połowie października i listopadzie, w tym gastronomicznej, targowej, fitness, estradowej, siłowniom.

CZYTAJ TEŻ: Postojowe i ZUS dla organizatorów turystyki – co z ustawą?

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
TUI dzieli tort po upadłym biurze podróży. Zapewnia, że ceny nie wzrosną
Biura Podróży
Wakacje drożeją przez słabszego złotego i droższe paliwo. Grecja z nowym rekordem
Biura Podróży
Nekera sprzedaje już lato 2025 roku. „Klienci lubią rezerwować z wyprzedzeniem”
Biura Podróży
Rainbow podnosi gwarancję ubezpieczeniową. 50 procent wzrostu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Biura Podróży
Wirtualna Polska na zakupach w Rumunii. Przejmuje portal z noclegami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży