Sejm wrócił dzisiaj do prac nad ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa przewiduje krótkotrwałą pomoc dla branż zamkniętych w wyniku drugiej fali pandemii, jak gastronomia, fitness, targi czy działalność estradowa.
W trakcie pierwszego czytania projektu w komisji polityki społecznej i rodziny, 27 października, rząd zgłosił za pośrednictwem posła Michała Wypija (PiS), do niej niewielką, ale bardzo ważną dla branży turystycznej poprawkę, będącą niejako uzupełnieniem poprzedniej ustawy pomocowej, zwanej tarczą 5.0 albo tarczą dla turystyki. Chodziło o objęcie zwolnieniem z ZUS przez trzy miesiące – lipiec, sierpień, wrzesień – organizatorów turystyki.
W tamtej ustawie, przyznającej pomoc między innymi pilotom, przewodnikom i agentom turystycznym zabrakło bowiem tej pomocy dla tej grupy zawodowej. Wicepremier Jadwiga Emilewicz tłumaczyła wtedy, że w zamian organizatorzy dostali Turystyczny Fundusz Zwrotów. Później jednak Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii udało się uzyskać zgodę rządu na uwzględnienie w pomocy touroperatorów, stąd poprawka do kolejnej „ustawy covidowej”. Komisja poprawkę zaakceptowała i rekomenduje ją Sejmowi.
WIĘCEJ CZYTAJ: Zwolnienie z ZUS dla organizatorów turystyki z poparciem komisji sejmowej
Podczas dzisiejszego drugiego czytania projektu, na forum całego parlamentu, klub PiS zgłosił dodatkową poprawkę, aby organizatorów turystyki objąć także prawem do postojowego. Pod warunkiem, że „przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (…) był niższy co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 roku”.