Traveldata: Piąty tydzień rozjeżdżania się cen w biurach podróży

W ostatnim tygodniu wyjazdy z biurami podróży na lato 2021 roku taniały – licząc rok do roku – już piąty raz z rzędu. Tym razem średnio o 48 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 25.11.2020 02:02

Traveldata: Piąty tydzień rozjeżdżania się cen w biurach podróży

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Jak pisze w swoim raporcie z badania cen Traveldata, w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła w biurach podróży o 19 złotych. W poprzednich tygodniach cena spadała o 1, 7, 31 i wzrosła o 12 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ferie w ciepłych krajach przecenione dwa razy

Najmocniej ceny wakacji spadły na Krecie, o 77 złotych, na półwyspie Chalcydyckim, o 29 złotych, i na Majorce – o 10 złotych.

Największe zwyżki cen Traveldata zanotowała w wypadku podróży na Maltę, o 329 złotych, na Teneryfę, o 57 złotych, i na Lanzarote – o 45 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu przeważały wzrosty – zauważają autorzy raportu. Jedynym kierunkiem, którego ceny spadły była Grecja, ale obniżka nie była wielka, gdyż wyniosła 6 złotych. Ceny letniego wypoczynku w pozostałych krajach i regionach wzrosły – w największym stopniu w Bułgarii – o 42 złote. Mniej natomiast podrożały Egipt, o 32 złote, Wyspy Kanaryjskie, o 28 złotych, i w Turcja – o 13 złotych.

Kanary w dół, Grecja w górę

Traveldata porównała też ceny z ostatniego tygodnia z cenami z tego samego okresu rok wcześniej. Tak przeprowadzone badanie pokazało, że średnia cena przyszłorocznych wakacji (pierwszy tydzień sierpnia 2021 roku) była mniejsza o 48 złotych od tegorocznych. Cztery wcześniejsze tygodnie też pokazywały tę tendencję: 23, 22, 54 i 66 złotych spadku, liczonego rok do roku.

Największe roczne zwyżki cen wycieczek odnotowano w wypadku wyjazdów na Teneryfę, o 294 złote, na Lanzarote, o 228 złotych, i do Szarm el-Szejk – o 209 złotych.

Największe roczne obniżki objęły podróże na półwysep Chalcydycki, o 309 złotych, na Korfu, o 183 złote, i do Bułgarii – o 110 złotych.

Jak co tydzień Traveldata oblicza, o ile mniejsze niż rok temu koszty mogliby ponieść organizatorzy wyjazdów. Tym razem szacuje tę zmianę na mieszczącą się w przedziale od minus 65 do minus 75 złotych.

Tę oszczędność zawdzięczaliby niższym kosztom paliwa lotniczego – jego cena była w ostatnim tygodniu o 30,4 procent mniejsza niż przed rokiem. Tej różnicy nie zniwelował słabszy niż przed rokiem kurs złotego wobec dolara i euro – o 2,1 procent.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Największy roczny wzrost średnich cen wycieczek nastąpił w wypadku Bułgarii – 110 złotych, To oznacza, że był większy niż kilkukrotnego lidera, czyli Grecji. Ceny tego kraju w ujęciu rocznym podniosły się o 70 złotych. Niewiele, bo o 14 złotych wzrosły natomiast, licząc rok do roku, ceny wyjazdów do Turcji.

Pozostałe kierunki potaniały – najwięcej Wyspy Kanaryjskie, o 216 złotych, i Egipt – o 153 złote.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków zwyżki w ujęciu rocznym odnotowano w ofertach wakacji w Portugalii, w Tunezji, na Cyprze i w Albanii – o 66, 41, 31 i 22 złote.

Pozostałe kierunki potaniały – Malta o 23 złote, Maroko o 109, a Majorka o 141 złotych.

60 razy TUI

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek w szczycie sezonu „lato 2021” najbardziej spadły ceny w ETI, Rainbow i Coralu Travel, kolejno: o 290, 230 i 215 złotych. Mniejsze przeceny widać było w Best Reisen, TUI Poland i Exim Tours – o 120, 70 i 55 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem od 50 (Sun & Fun) do ponad 300 złotych – opisuje Traveldata.

W liczbie najniższych cen na lato, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (60 takich ofert). Za nim uplasował się Rainbow (27).

Najwięcej najtańszych wakacyjnych wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie biura TUI Poland (7) i Sun & Fun (4), do Grecji w TUI Poland (10), Coralu Travel (9) i Rainbow (6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11), Rainbow (6) i Itace (4), do Turcji w Coralu Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji w TUI Poland (6), a do Bułgarii w TUI Poland i Coral Travel (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii – podsumowują autorzy.

Na zakończenie części raportu poświęconej biurom podróży Traveldata przedstawia tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

Skład czołowej piątki pozostał taki sam, jak dwa tygodnie wcześniej. Jedyną zmianą jest wymiana na pozycjach trzeciej i czwartej między Rainbowem i Eximem Tours. To pierwsze biuro awansowało, gdyż pozostawiło ceny praktycznie na tym samym poziomie, a drugie zdecydowało się na podwyżkę – wskazuje Traveldata.

""

turystyka.rp.pl

Bilety w tanich liniach lotniczych prawie bez zmian

Eksperci z Traveldaty zbadali też ceny biletów w tanich liniach lotniczych na rejsy do miejsc tradycyjnie turystycznych, na lato 2021.

Jak piszą, można na razie ogólnie stwierdzić, że ceny przelotów między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wobec cen z sprzed roku zmieniły się tylko w niewielkim stopniu, a zniżki na kierunkach niekanaryjskich są porównywalne z wpływem spadku cen paliwa ograniczonym poprzez wcześniejsze zabezpieczenia kursu dolara.

Stosunkowo nieduże są także w porównaniu z sezonem zimowym cięcia w oferowaniu i w siatce połączeń.

„Może to oznaczać, że na razie tanie linie liczą się z znaczącym powrotem popytu na przeloty lotnicze na kierunkach turystycznych w okresie pełni sezonu lato 2021, zwłaszcza w kontekście informacji o coraz bardziej zaawansowanych testach szczepionek mających powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19”.

""

turystyka.rp.pl

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

Jak pisze w swoim raporcie z badania cen Traveldata, w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła w biurach podróży o 19 złotych. W poprzednich tygodniach cena spadała o 1, 7, 31 i wzrosła o 12 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ferie w ciepłych krajach przecenione dwa razy

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?