„W drugiej połowie ostatniego tygodnia odnotowano znaczny wzrost cen ropy z około 38 do 43 dolarów za baryłkę, wywołany informacją o wysokiej skuteczności przygotowywanej szczepionki przeciw wirusowi Covid-19, który powinien się przełożyć na istotnie wyższy koszt paliwa już w kolejnym zestawieniu” – czytamy też w analizie Traveldaty.
Jeśli nie liczyć egzotyki jako całości, zdecydowanie mniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w wypadku wyjazdów do Egiptu, na które ceny spadły, licząc rok do roku, o 69 złotych. Znacząco w skali roku biura podróży obniżyły też ceny wycieczek do Hurghady i Szarm el-Szejk – o 152 i 134 złote. Zarazem ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o 80 złotych.
W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek cen był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 649 złotych. Spośród wysp tego kierunku zdecydowanie najwięcej przeceniono Lanzarote – o 1688 złotych. Mniejsze, ale i tak znacznie Gran Canarię i Teneryfę – o 456 i 341 złotych. Najmniej organizatorzy opuścili z ceny wypoczynku na Fuerteventurze – o 110 złotych.
Traveldata przyjarzała się też mniej masowym kierunkom. Zdecydowanie największy spadek średniej ceny liczonej rok do roku odnotowała w wypadku Maroka – o 1191 złotych. Przecenione były też Malta, w Portugalia i Turecka Riwiera – o odpowiednio 763, 529 i 218 złotych. Jedynie cena pobytu na Cyprze wzrosła, o 448 złotych.
Przecena egzotyki nadal głęboka
Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen wyjazdów do krajów dalekich, a to ze względu na to, że przy dalekich przelotach ceny paliwa odgrywają bardzo istotną rolę.