Traveldata: Zagraniczne ferie jeszcze tańsze

Różnica w cenie między wyjazdem z biurem podróży na ferie w ciepłych krajach w tym roku i w przyszłym powoli zbliża się do 500 złotych. Ale są kraje, w których sięga ponad 1000 złotych, a w wypadku Lanzarote nawet 2000 złotych – podaje Traveldata.

Publikacja: 30.11.2020 02:43

Traveldata: Zagraniczne ferie jeszcze tańsze

Foto: Turyści z Europy już korzystają z przyjemnego klimatu Dominikany. Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży na sezon zimowy (wylot między 11 i 17 stycznia 2021roku) wzrosła w stosunku do poprzedniego tygodnia o 5 złotych. To minimalna zmiana po dwóch tygodniach, kiedy cena wzrosła o 88 i 61 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie z badania cen.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Piąty tydzień rozjeżdżania się cen w biurach podróży

Najbardziej podrożały zimowe wyjazdy na Cypr, o 231 złotych, do Szarm el-Szejk, o 190, i na Fuerteventurę – i 179 złotych.

Z kolei najwięcej staniały na Gran Canarię, o 292 złote, na Teneryfę, o 165 złotych, i do Hurghady – o 103 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Roczna obniżka zbliża się do 500 złotych

Badanie cen podróży u touroperatorów i porównanie ich z tymi sprzed roku – Traveldata wzięła pod uwagę pierwszy tydzień ferii zimowych w województwie mazowieckim w roku 2020, czyli 10-16 lutego, i drugi tydzień ferii w całej Polsce w roku 2021, czyli 11-17 stycznia – ujawniło, że przyszłoroczna średnia cena była mniejsza od średniej sprzed roku o 461 złotych. Warto wspomnieć, że w poprzednich tygodniach różnica wynosiła: 416, 304, 292 i 326 złotych.

Piąty raz z rzędu największe obniżki w skali roku objęły wycieczki na Lanzarote – średnio o 2016 złotych (wycieczki na tę wyspę sprzedaje TUI Poland). Znacznie staniały też wyjazdy do Maroka i do Portugalii – o 1454 i 716 złotych.

Ponownie w ujęciu rocznym zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wyjazdów na Cypr – o 897 złotych, a w mniejszej skali do Szarm el-Szejk i do Marsa Alam – o 72 i 60 złotych – wylicza Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Rozluźnianie restrykcji, to zaproszenie dla wirusa

Autorzy raportu wskazują, że obniżkom sprzyjała cena paliwa lotniczego. W zeszłym tygodniu wyniosła ona 1,83 złotego za litr, co oznaczało, że była o 29,9 procent tańsza niż rok wcześniej. Była to tak duża przecena, że chociaż polski złoty był o 2,1 procent słabszy od dolara i euro sumaryczny wpływ tych czynników na obniżenie kosztów organizowania wycieczek wyniósł między minus 70 a minus 80 złotych.

Jednocześnie czytamy w raporcie, że w ostatnim tygodniu kolejny raz ropa podrożała z około 44 do 48 dolarów za baryłkę. Wywołała to m.in. informacja o dużej skuteczności przygotowywanych przez firmy farmaceutyczne szczepionek przeciw wirusowi Covid-19. Zmianę będzie widać za tydzień w wyliczeniach Traveldaty.

Z drugiej strony – zaznaczają autorzy – należy pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające zakup walut i stosowane marże), a „ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

turystyka.rp.pl

Z dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) zdecydowanie łagodniejsza roczna zniżka cen objęła wyjazdy do Egiptu – w porównaniu z cenami z ferii zimowych 2020 roku było to 46 złotych.

Szczególnie w skali roku touroperatorzy obniżyli ceny wycieczek do Hurghady – o 271 złotych. Do Szarm el-Szejk i do Marsa Alam podnieśli je natomiast o 72 i 60 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 772 złotych. Przy czym zdecydowanie największą roczną przecenę Traveldata zauważyła na wyjazdy na Lanzarote – o 2016 złotych. Mniej, choć też znacznie, potaniały Gran Canaria i Teneryfa – o 561 i 528 złotych.

Organizatorzy podnieśli natomiast wycenę ofert pobytu na Fuerteventurze – o 15 złotych ponad ceny sprzed roku.

Mniej masowo odwiedzane miejsca przez polskich turystów przecenione były, licząc rok do roku, bardzo mocno. Maroko o 1454 złote, Portugalia o 716 złotych, Malta o 582 złote, a Turecka Riwiera – o 452 złote.

Zdecydowanie wzrosła średnia cena pobytu na Cyprze – o 897 złotych – podaje Traveldata w raporcie.

Tanie paliwo to tania egzotyka

Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do znacznego obniżania przez biura podróży cen dalekich kierunków. Ponownie w najmniejszym stopniu zniżki objęły najmniej odległą Kenię – o 786 złotych. Większy był spadek cen podróży do bardziej oddalonych krajów jak Dominikana i Meksyk – o 1525 i 2586 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana – odnotowuje Traveldata. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wzrósł do 500 na milion mieszkańców (przed dwoma tygodniami 327). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest prawie 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

W Dominikanie wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w ostatnich dwóch tygodniach z 329 do 448. „Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko 2,5 razy mniejsza niż w Polsce”.

Sytuacja w Kenii po kilkutygodniowym pogorszeniu w ostatnich dwóch tygodniach poprawiła się. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 114, podczas gdy dwa tygodnie temu wynosił jeszcze 138 przypadków na milion mieszkańców. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest nadal relatywnie około 10-krotnie mniejsza niż w Polsce – wyjaśniają autorzy raoportu.

W porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły ceny wycieczek oferowanych przez TUI Poland i Exim Tours – o 825 i 750 złotych. W mniejszej skali przez Coral Travel, o 510 złotych, Rainbow, o 240 złotych, Best Reisen, o 210 złotych, i Sun & Fun – o 150 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były do 90 złotych wyższe niż przed rokiem.

WARTO: Premier ogłasza tarczę PFR 2.0. Pomoc dla turystyki, gastronomii, hoteli

W bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pierwsze miejsce zajmował TUI Poland (16 ofert), a kolejne Itaka i Rainbow (po 9).

Jak podaje Traveldata, najwięcej najniższych cen na wyjazdy do Egiptu miały w ofercie Coral Travel (6 ) i TUI Poland (5), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (7 ofert).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Autorzy analizy ustalili też, które biura podróży (pod uwagę brali tylko największe firmy) w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najniżych cenach. W zestawieniu zachowali ścisłą porównywalność oferowanych kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków porównali tylko z tymi kierunkami w pozostałych biurach.

Skład pierwszej piątki pozostał jak przed dwoma tygodniami, ale zmianie uległa kolejność touroperatorów na poszczególnych pozycjach. Największy awans, z pozycji piątej na drugą, odnotował Exim Tours – był to skutek znacznej obniżki cen wycieczek. Z kolei TUI Poland przesunął się z pozycji trzeciej na piątą. Nie zmienił on wprawdzie prawie cen, ale konkurenci obniżyli swoje.

""

turystyka.rp.pl

Tanio w tanich liniach lotniczych

Traveldata wzięła też pod lupę ceny biletów dwóch tanich przewoźników lotniczych – Ryanairze i Wizz Airze. Przy czym uwzględniła te rejsy, które występowały w ich ofercie w dwóch kolejnych sezonach zimowych.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w obecnym roku turystycznym (czyli 2020/21), a linia cienka przedstawia przebieg cen z w kolejnych tygodniach poprzedniego sezonu. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

""

turystyka.rp.pl

W porównaniu z poprzednim sezonem ceny przelotów Ryanaira były ponownie niższe na wszystkich kierunkach. W najmniejszym stopniu obniżki dotyczyły kierunków włoskich – o 107 złotych. W znacznie większym greckich i portugalskich – o 262 i 375 złotych. W największym hiszpańskich – o 507 złotych.

""

turystyka.rp.pl

W Wizz Airze – podaje Traveldata – zdecydowanie najbardziej spadły ceny przelotów do Hiszpanii – o 622 złote, ale po wyłączeniu kierunków kanaryjskich spadek cen był już znacznie mniejszy – o 219 złotych. Umiarkowana była natomiast zniżka na przeloty do Włoch, wyniosła 79 złotych.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży na sezon zimowy (wylot między 11 i 17 stycznia 2021roku) wzrosła w stosunku do poprzedniego tygodnia o 5 złotych. To minimalna zmiana po dwóch tygodniach, kiedy cena wzrosła o 88 i 61 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie z badania cen.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Piąty tydzień rozjeżdżania się cen w biurach podróży

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?