Artur Grocholski, zwany przez znajomych „Groszkiem”, prowadzi biuro agencyjne E-lastminute.pl w Częstochowie. W 2012 roku był jednym z inicjatorów, razem z grupą agentów Triady, w tym Andrzejem Gryżewskim (biuro Takat, Grodzisk Mazowiecki), Joanną Kucińską (Travel Caffe, Katowice), Markiem Kamieńskim (Mag Mar, Warszawa), Moniką Hiszpańską (Vivago, Nowy Dwór Mazowiecki) założenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Dwa razy był wybierany na prezesa tej organizacji (pierwszym prezesem był Gryżewski) i pełnił tę funkcję do roku 2018, kiedy to wycofał się z prowadzenia OSAT – nie kandydował na prezesa, ale wszedł do zarządu organizacji.

Grocholski (rocznik 1958) w ostatnich latach mocno ograniczył swoją aktywność na forum stowarzyszenia, głównie z powodów zdrowotnych. Jak mówi, chce odpocząć po latach intensywnej pracy, w tym społecznej w stowarzyszeniu. Choć opuścił zarząd, nadal pozostaje członkiem OSAT. – Chętnie będę też nadal służył kolegom swoim doświadczeniem i radą – deklaruje.

Odejście Grocholskiego z zarządu OSAT zbiegło się z podobną decyzją Marka Kamieńskiego (rocznik 1951), który opuścił zarząd OSAT dwa tygodnie wcześniej. Uzasadnił to względami osobistymi. Tyle że Kamieński ogłosił, że wycofuje się w ogóle z życia publicznego w turystyce – zrezygnował jednocześnie z przewodniczenia Radzie Ekspertów do spraw Turystyki, powołanej z nim na czele kilka dni wcześniej przez wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, a także z etatu doradcy prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, który też uzyskał zaledwie kilka dni wcześniej.

Jeszcze w czerwcu rezygnację z uczestniczenia w pracach zarządu OSAT złożył Marcin Stołowski, agent z Warszawy, współwłaściciel biura Smile Holiday.

W ten sposób zarząd OSAT, złożony pierwotnie z siedmiu członków, liczy ich obecnie czterech. Oprócz prezesa Marcina Wujca (Soleno, Rabka-Zdrój, Pszczyna, Myślenice), są to: Marcin Chiliński (Chilli Travel, Pruszków), Monika Hiszpańska (Vivago, Nowy Dwór Mazowiecki) i Arkadiusz Kostrzewski (Globsat, Bełchatów).

OSAT liczy około 200 członków. Jesienią tego roku powinno odbyć się walne zgromadzenie delegatów OSAT, podczas którego wybrane zostaną nowe władze. Wybory miały odbyć się w roku 2020, ale przeszkodziła pandemia.

CZYTAJ TEŻ: Marcin Wujec nowym prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych