Traveldata: Ceny w biurach podróży – siedem kierunków w górę, cztery w dół

Włochy, Malta, Egipt i Turcja potaniały nawet o 50 złotych. Hiszpania kontynentalna, Tunezja, Wyspy Kanaryjskie, Majorka, Bułgaria, Albania i Grecja znalazły się na drugiej szali – podrożały. Traveldata przedstawiła swój raport.

Publikacja: 24.05.2021 03:09

Traveldata: Ceny w biurach podróży – siedem kierunków w górę, cztery w dół

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 8 złotych*. Ta minimalna podwyżka podtrzymała trend z ostatnich czterech tygodni, kiedy to średnia cena rosła o 11, 77 i 4 złote. Wcześniej spadała o 13 i 25 złotych. Oprócz więc jednego większego wahnięcia (77 złote) średnia cena były ostatnio dosyć stabilna – pokazuje najnowsze badanie cen w biurach podróży przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Co nie znaczy, że w pojedynczych przypadkach nie było wyraźnych zmian cen na minus lub plus. Jak piszą autorzy raportu, najbardziej touroperatorzy przecenili wyjazdy na Lanzarote – średnio o 178 złote (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły). W mniejszej skali dotyczyło to wypoczynku na Sardynii i na Kos – o 121 i 105 złote.

Najbardziej podrożały wakacje na półwyspie Chalcydyckim – o 238 złotych. Nie mało podskoczyły też ceny Fuerteventury i Gran Canarii – średnio o 222 i 107 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacje tańsze o setki złotych. Przodują Portugalia, Hiszpania, Malta

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wzrost cen wycieczek nieco wyhamował, a w wypadku części kierunków Traveldata odnotowała nawet ich spadek. Najbardziej ponownie wzrosła cena Wysp Kanaryjskich – średnio o 25 złotych. Wyraźnie mniej podrożały Bułgaria i Grecja – o 13 i 10 złotych.

Kolejny raz spadły średnie ceny wakacji w Turcji i w Egipcie. W pierwszym wypadku o 22. a w drugim o 27 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Jest szansa pobić turystyczny rekord sezonu 2019 już w roku 2022

Trend niższych cen utrzymany

Traveldata sprawdziła też, jak się zmieniły ceny porównane rok do roku. Okazało się, że wyjazd z biurem podróży w pierwszym tygodniu sierpnia był średnio tańszy niż przed rokiem o 113 złotych. Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ w tym roku ceny utrzymują się na poziomie wyraźnie niższym niż w sezonie 2020. W ostatnich zestawieniach ceny były mniejsze o 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie najbardziej straciły na cenie takie miejsca wypoczynku, jak Costa de la Luz w Hiszpanii, o 696 złotych, Kalabria, o 448 złotych, i Szarm el-Szejk – o 354 złotych.

Mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe odnotowano w wypadku ofert wypoczynku na półwyspie Chalcydyckim – o 230 złotych. Mniejsza różnica dzieliła tegoroczną i zeszłoroczną ofertę wyjazdu do Albanii i na wyspę Rodos – odpowiednio o 121 i 81 złotych.

Warto pamiętać – zwraca uwagę Traveldata – że niezależne czynniki powodowały, że koszty biur podróży były wyższe niż przed rokiem. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,52 zł za litr wobec zaledwie 1,38 zł za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 82,6 procent. Z kolei w porównaniu do euro i amerykańskiego dolara złoty był silniejszy o 3,9 procent.

Jeśli zsumować efekt wywołany przez te dwa element, będzie się on zawierać w przedziale od 75 do 85 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Największe roczne spadki cen tym razem objęły wyjazdy do Egiptu i Turcji – średnie ceny były niższe o 183 i 171 złotych od tych sprzed roku.
Mniejsza była skala przecen w wypadku Grecji, Bułgarii i Wysp Kanaryjskich – odpowiednio o 69, 53 i 33 złote.
Traveldata oceniła też różnice cen wyjazdów do mniej odwiedzanych regionów i krajów. Zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek dotyczyły Hiszpanii kontynentalnej, Szarm el-Szejk, Maroka i Malty – o 400, 354, 336 i 334 złote.

Staniały też wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr – średnio o 166, 127 i 91 złotych.

Jedynymi kierunkami których oferty w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze skokiem średnich cen o 50 i 121 złotych – wyliczają autorzy z Traveldaty.

WARTO: Prezes Itaki: Turystyka trzyma mnie w dobrej formie

Sun & Fun najmocniej obniżył ceny

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 roku wyszło, że najbardziej obniżyły je biura podróży Sun & Fun, Rainbow i Best Reisen – o 420, 370 i 260 złotych.

Istotne były również zniżki w Coralu Travel, Primie Holiday i Eximie Tours – o około 155, 120 i 60 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły od 20 do prawie 600 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli przodował kolejny raz TUI Poland (48 takich ofert). Za nim znalazły się Itaka (27 ofert), Exim Tours (24 oferty) i Coral Travel (24 oferty).

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert spędzenia wakacji w Egipcie oferowały TUI Poland (6 ofert) i Coral Travel (5), w Grecji była to Itaka (8) przed TUI Poland (7), Coralem Travel (6) i Rainbowem (5), a jeśli chodzi o Grecję to TUI Poland (9) i Itaka (8 ofert). Najtańszy wypoczynek w Turcji najczęściej oferowały Coral Travel (8) i TUI Poland (7 ofert), w Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały Coral Travel (5) i TUI Poland (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty) – wymieniają autorzy raportu.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie i w Turcji, biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Exim Tours w Egipcie, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji – dodają.

Na zakończenie części raportu poświęconej organizatorom turystyki zamieszczają tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach sprzedawały imprezy turystyczne.

Jednak ani skład pierwszej piątki organizatorów, ani ich kolejność nie zmieniły się od poprzedniego tygodnia.

""

turystyka.rp.pl

W tanich liniach zwykłe korekty

Ostatnią część materiału analitycy Traveldaty poświęcili zilustrowaniu wyników badania cen biletów tanich linii lotniczych.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie wysokiego sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Uwzględniono jedynie te rejsy (tym razem 50 połączeń w Ryanairze i 24 w Wizz Airze), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

W Ryanairze (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) w dwóch ostatnich tygodniach ceny wzrosły do poziomu wyższego niż przed rokiem, choć skala tego nie była jeszcze bardzo wysoka (234 złote, czyli 26,4 procent).

Na pozostałych kierunkach odnotowano znaczny 113-złotowy wzrost średniej ceny, co mocno zbliżyło ją do poziomu notowanego w zeszłym sezonie. Jest wysoce prawdopodobne, że podobnie jak na kierunkach kanaryjskich bieżące ceny już niedługo przekroczą ich wartości z sezonu lato 2020.

W porównaniu z poprzednim sezonem kolejny raz w największym stopniu spadły ceny przelotów do Włoch i Grecji – średnio o 224 i 133 złote. Ceny pozostałych kierunków rosły: w najmniejszym stopniu Portugalii, o 53 złote, a bardziej Bułgarii i Hiszpanii – o 82 i 127 złotych.

""

turystyka.rp.pl

Kierunki kanaryjskie w Wizz Airze (dwa rejsy tygodniowo na Teneryfę z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic) w kolejnych tygodniach wzrosły, przebijając bardzo wyraźnie poziom sprzed roku (o 545 złotych, czyli o aż 71,4 procent, w tym z powodu znacznego obniżenia się zeszłorocznej bazy) – relacjonuje Traveldata.

Na pozostałych kierunkach po wielotygodniowym okresie względnej stabilizacji ceny przelotów i trzech z rzędu spadkach (z 817 do 675) nastąpiła ich na razie nieduża zwyżka do 690 złotych. W jeszcze większym stopniu wzrosła zeszłoroczna baza cen, co spowodowało zbliżenie się obu przebiegów cen do siebie, a ich różnica zmalała na razie do 138 złotych (poprzednio 311 złotych).

W porównaniu z poprzednim sezonem najbardziej wzrosły ceny przelotów do Hiszpanii i Bułgarii – o średnio 381 i 275 złotych. W znacznie mniejszym stopniu wzrosły ceny rejsów do Włoch, Portugalii i Grecji – odpowiednio o 117, 67, 48 złotych, wyliczają autorzy opracowania.

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 6 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 21 maja 2020 roku.

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 8 złotych*. Ta minimalna podwyżka podtrzymała trend z ostatnich czterech tygodni, kiedy to średnia cena rosła o 11, 77 i 4 złote. Wcześniej spadała o 13 i 25 złotych. Oprócz więc jednego większego wahnięcia (77 złote) średnia cena były ostatnio dosyć stabilna – pokazuje najnowsze badanie cen w biurach podróży przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą