Traveldata: Wakacje prawie 300 złotych tańsze niż przed rokiem

W porównaniu z latem 2019 roku ceny wyjazdów z biurem podróży były w zeszłym tygodniu dużo tańsze. Fuerteventura kosztowała mniej o 947, Cypr o 824, a Malta o 791 złotych. Ale były i podwyżki, Szarm el-Szejk – o 166 złotych, Marsa Alam – o 158 złotych.

Publikacja: 17.08.2020 01:49

Traveldata: Wakacje prawie 300 złotych tańsze niż przed rokiem

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września spadła o 195 złotych – podaje w najnowszym tygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. W poprzednich tygodniach też królowały obniżki, ale były mniejsze i wyniosły 59 i 14 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Obniżkom w biurach podróży pomaga tanie paliwo

Najbardziej spadła średnia cena wycieczki na Fuerteventurę – o 433 złote. Dużo też potaniały takie kierunki, jak Cypr (poprzednio ceny tam znacznie spadły), o 316 złotych, i Korfu – o 274 złote.

Były też kierunki, które drożały – najbardziej w zeszłym tygodniu Gran Canaria (wcześniej dwukrotnie cena spadała) – o 240 złotych. A w dużo mniejszym stopniu Lanzarote i Kos – o 25 i 16 złotych.

Niespodziewanie duży wzrost średniej ceny wyjazdów na Gran Canarię wynika nie tyle z ogólnego spadku cen hoteli na tej wyspie, ile z braku w dniu przeprowadzania badania oferty biura TUI Poland, która ze względu na zwykle niskie ceny wpływała zaniżająco na ogólną średnią cen imprez na tym kierunku – wyjaśniają autorzy raportu.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich zmiany w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie zamieszczonym poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień sierpnia – wyjaśnia Traveldata – przyniósł dla wylotów między 31 sierpnia i 6 września ponowne obniżenie średnich cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W najmniejszym stopniu spadły koszty wakacji w Turcji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o odpowiednio 61, 65 i 71 złotych. Nieco więcej staniały wycieczki do Bułgarii – o 91 złotych. A największe przeceny odnotowały kierunki greckie – średnio o 133 złote. Ceny tych ostatnich w zeszłym tygodniu obniżyły się stosunkowo niewiele.

„W ostatnim tygodniu ponownie dała się zauważyć generalna tendencja do obniżania cen przez wiodących organizatorów. Pewien dodatkowy wpływ, obok niedostatecznego popytu, mogły tu mieć korzystniejsze niż wcześniej ceny paliwa i kurs dolara” – czytamy w raporcie.

Fuerteventura rekordzistką obniżek

Porównanie średniej ceny z ostatniego tygodnia do ceny sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu września) pokazało, że tegoroczna średnia cena była mniejsza od zeszłorocznej o 283 złote. Przed tygodniem i dwoma wycieczki też były tańsze niż rok wcześniej, ale różnice były mniejsze – wyniosły 129 i 24 złote.

Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek sierpniowych była jeszcze większa i wyniosła 317 złotych podają eksperci z Traveldaty.

W ostatnim tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek Traveldata odnotowała w wypadku Fuerteventury – średnio o 947 złotych. Ale bardzo duże były też zniżki wyjazdów na Cypr i na Maltę – o 824 i 791 złotych.

Z kolei najwięcej zdrożały wakacje w Maroku, o 188 złotych, na Synaju, 0166 złotych, i w Marsa Alam – o 158 złotych.

Organizatorom zbiorowego wypoczynku sprzyjały warunki zewnętrzne – paliwo lotnicze kosztowało 1,78 złotych za litr, czyli było o 29,9 procent tańsze niż rok wcześniej, a złoty był słabszy wobec euro i dolarem jedynie o 0,3 procent. Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się tym razem w przedziale od minus 95 do minus 105 złotych.

„Należy pamiętać – zastrzega Traveldata – że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są (…) opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ponownie jedynym z wiodących kierunków o wyższych niż przed rokiem cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu września był wyłącznie Egipt, droższy średnio o 122 złote, ceny pozostałych kierunków były niższe niż w poprzednim sezonie. Najbardziej spadły ceny wakacji na Wyspach Kanaryjskich – o 418 złotych, choć skala przeceny była tym razem mniejsza niż w zeszłym tygodniu, gdy wyniosła 469 złotych. O 307 tańsza była Bułgaria, o 339 złotych Grecja, a o 154 złote Turcja.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu i w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i na Maltę – o 824 i 791 złotych. Nieco mniejsza była skala rocznych przecen wycieczek do Portugalii i Albanii – o 644 i 599 złotych, a jeszcze mniejsza na Majorkę i do Tunezji – o 206 i 125 złotych.

Jedynym kierunkiem, którego średnia cena przewyższała ubiegłoroczną było Maroko – touroperatorzy podnieśli ją o 188 złotych.

TUI i ETI przeceniają niemal łeb w łeb

Traveldata porównała też średnie ceny wycieczek dużych i średnich organizatorów, by ocenić, który w najbardziej je opuścił. Okazało się, że były to TUI Poland i ETI, których średnia cena była niższa, licząc rok do roku, odpowiednio o 760 i 740 złotych. Istotnie tańsze były też oferty w Eximie Tours – o 390 złotych, a umiarkowanie tańsze w Itace, Grecosie i Rainbow – o 150, 130 i 90 złotych. Tylko nieznacznie niższą niż przed rokiem, bo o 5 złotych, cenę miał Coral Travel. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 45 do 160 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w minionym tygodniu liderem nadal pozostawał TUI Poland (39 ofert). Za nim uplasowały się Rainbow (24) i Exim Tours (21).
Biuro Rainbow wysunęło się w tej klasyfikacji na pozycję wicelidera dzięki bardzo znacznemu uatrakcyjnieniu cen imprez turystycznych na wielu różnych kierunkach – zaznaczają autorzy opracowania.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata ujawniła w ofercie Corala Travel (&) i ETI (5), do Grecji w TUI Poland (11), Rainbow (8) i Eximu Tours (5), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (8), Rainbow (6) i Itaki (5), do Turcji w TUI Poland (6), Corala Travel (4) i Itaki (3), do Tunezji w Sun & Funa (4) i Corala Travel (3), a do Bułgarii w TUI Poland (3) i Best Reisen (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji, w Tunezji (Dżerba) i w Turcji, Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a Exim Tours w Egipcie, Grecji i na wyspach Kanaryjskich – podsumowuje raport.

W ostatniej części Traveldata prezentuje tabelę, w której pokazuje biura podróży, które przekrojowo miały najlepsze ceny imprez turystycznych z wylotami w pierwszym tygodniu września.

W stosunku do poprzedniego tygodnia skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam. Na czele tabeli nastąpiła zamiana pozycji między TUI Poland i ETI. Bezpośrednią tego przyczyną była znaczna obniżka cen w tym pierwszym biurze przy umiarkowanej ich zwyżce w biurze drugim. Podobna sytuacja miała miejsce na 4 i 5 pozycjach zestawienia. Wyraźne obniżki w Grecosie pozwoliły wysunąć się temo touroperatorowi przed Exim Tours, w którym ceny w tym samym czasie nieco wzrosły – komentuje Traveldat.

""

Źródło map, wykresów i tabeli: Traveldata

turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września spadła o 195 złotych – podaje w najnowszym tygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. W poprzednich tygodniach też królowały obniżki, ale były mniejsze i wyniosły 59 i 14 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Obniżkom w biurach podróży pomaga tanie paliwo

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Rewolucyjna decyzja Bookinga - rezygnuje z klauzuli najniższej ceny
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Biura Podróży
UOKiK: Travelist poprawi informację dla klientów i przyzna im po 50 złotych
Biura Podróży
Coral Travel szkolił i bawił agentów turystycznych podczas Summer Fest 2024
Biura Podróży
Upadłe biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. poszkodowanych klientów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biura Podróży
Polacy coraz chętniej dzielą wakacje na odcinki. Dokąd wyjadą i ile zapłacą?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży