Traveldata: Obniżkom w biurach podróży pomaga tanie paliwo

Obniżki cen wyjazdów w największych biurach podróży to nie tylko efekt niedostatecznego popytu, ale też wyjątkowo korzystnej ceny paliwa i kursu dolara – zauważa Traveldata.

Publikacja: 10.08.2020 01:30

Traveldata: Obniżkom w biurach podróży pomaga tanie paliwo

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września 2020 spadła o 59 złotych. To sporo, jeśli pamiętać, że tydzień wcześniej zmiana wyniosła 14 złotych na minus – czytamy w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży, przygotowanym jak co tydzień przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Tego jeszcze nie było, Egipt droższy od Turcji

Największe przeceny wycieczek w zeszłym tygodniu objęły wyjazdy na Gran Canarię (ponownie), średnio o 278 złotych, do Portugalii – o 247 złotych. W mniejszym, ale również istotnym stopniu spadły średnie ceny późnych wakacji na Dżerbie – o 173 złote.

Najbardziej skoczyły ceny wyjazdów na Cypr, średnio o 175 złotych, na Półwysep Chalcydycki, o 118 złotych, i do Maroka – o 112 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich zmiany w tym sezonie przedstawione są na wykresie zamieszczonym niżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień sierpnia – pisze Traveldata – przyniósł spadki cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. Przy czym w najmniejszym stopniu organizatorzy obniżyli ceny wyjazdów do Egiptu – średnio o 11 złotych. W umiarkowanej skali, bo o 43 i 45 złotych, zrobili to w odniesieniu do wycieczek do Grecji i Bułgarii, a najwięcej opuścili ceny podróży do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie – o 108 i 114 złotych.

„Duże przeceny tego ostatniego kierunku stały się w ostatnich tygodniach sprzedaży niemal regułą, co w pewnym stopniu kontrastuje z stosunkowo korzystną sytuacją epidemiczną, jaka ma tam miejsce” – komentuje Traveldata.

I dodaje: „W ostatnim tygodniu dała się zauważyć generalna tendencja do obniżania cen przez wiodących organizatorów. Pewien dodatkowy wpływ, obok niedostatecznego popytu, mogły tu mieć korzystniejsze niż wcześniej ceny paliwa i kurs dolara. Takich redukcji cen nie odnotowano wśród organizatorów mniejszych (z wyjątkiem biura ETI), a niektórzy z nich ceny wyjazdów nawet nieco podnieśli”.

Rekordowy zysk na paliwie

Porównanie średniej ceny z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku pokazało, że ta pierwsza była niższa od tej drugiej o 129 złote. Różnica jest znacząca, bo jeszcze tydzień wcześniej wynosiła minus 24 złote. „Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek sierpniowych była nieco większa i wyniosła 144 złote” – czytamy w raporcie.

Najbardziej w minionym tygodniu spadły, licząc rok do roku, ceny wypoczynku na Malcie – średnio o 543 złote. Znacznie tańsze były też wyjazdy na Fuerteventurę i Teneryfę – o 523 i 493 złote.

Z kolei największy roczny wzrost średnich cen wystąpił w wypadku późnych wakacji na Półwyspie Chalcydyckim i w Maroku – o 572 i 530 złotych. A znacznie już mniejszy na Synaju – o 256 złotych.

Obniżać ceny pomagały touroperatorom warunki zewnętrzne – zwracają uwagę autorzy raportu. Otóż paliwo lotnicze kosztowało w zeszłym tygodniu 1,77 złotego za litr wobec 2,67 złotego przed rokiem, co oznaczało spadek o 33,7 procent. Wprawdzie złoty był w tym samym czasie „dla uśrednionych rozliczeń turystycznych” wobec euro i dolara o 0,6 procent tańszy, ale w sumie wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wynosił od minus 110 do minus 120 złotych. Takiej ulgi jeszcze w tym sezonie nie było – podkreślają autorzy.

„Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro i w dalszej konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie dość małą zmienność), co może wynikać z kolejnych kroków wspierania amerykańskiej gospodarki i łączącego się z tym zwiększaniem podaży tamtejszego pieniądza” – wyjaśnia Traveldata.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W komentarzu do przedstawionych na mapie i wykresie danych czytamy, że w zeszłym tygodniu jedynym z wiodących kierunków o wyższych cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu września niż przed rokiem był już tylko Egipt. Jego cena wzrosła rok do roku o 175 złotych.

Stosunkowo niewielkie roczne spadki pozostałych miały miejsce w wypadku wyjazdów do Grecji, i wyniosły tam średnio 24 złote. Więcej taniała Turcja – o 71 złotych, jeszcze więcej Bułgaria, najwięcej zaś Wyspy Kanaryjskie – o 469 złotych.

W wypadku mniej popularnych kierunków w minionym tygodniu i w skali roku zdecydowanie najbardziej biura podróży obniżyły średnie ceny wyjazdów na Maltę, do Albanii i na Cypr – o 543, 477 i 419 złotych. Mniejsza była skala rocznych przecen wycieczek do Portugalii i ma Majorkę – o 287 i 143 złote.

W wypadku pozostałych kierunków ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym niedużą ich zwyżkę odnotowano w odniesieniu do Tunezji – o 33 złote. Zdecydowanie natomiast skoczyły ceny wyjazdów do Maroka – o 530 złotych.

Coral Travel opuszcza najbardziej

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w ostatnim tygodniu pierwsze miejsce zajął TUI Poland (41 takich ofert). Za nim uplasowały się Exim Tours (27 ofert) i Rainbow (15 ofert).

Jeśli chodzi o to, którzy touroperatorzy mieli najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu, to były to ETI (6) i Coral Travel (5), do Grecji TUI Poland (10), Rainbow i Exim Tours (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (6) i Itaka (5), do Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 6), do Tunezji Coral Travel i TUI Poland (po 3), a do Bułgarii Exim Tours i Best Reisen (po 2 oferty) – wylicza Traveldata.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Rainbow na Wyspach Kanaryjskich.

Raport kończy przedstawienie tabeli, w której Traveldata pokazuje, którzy organizatorzy turystyki, z tych największych i średnich, mieli w zeszłym tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach imprezy turystyczne.

W stosunku do tabeli sprzed tygodnia skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam. Jdyną nowością była zamiana kolejności między Eximem Tours (z 3 na 4) i Coralem Travel (z 4 na 3). Oba biura podróży obniżyły w ostatnim tygodniu ceny, ale skala obniżki w Coralu była większa (największa wśród monitorowanych organizatorów).

""

Źródło map wykresów i tabeli: Traveldata

Foto: turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września 2020 spadła o 59 złotych. To sporo, jeśli pamiętać, że tydzień wcześniej zmiana wyniosła 14 złotych na minus – czytamy w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży, przygotowanym jak co tydzień przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Tego jeszcze nie było, Egipt droższy od Turcji

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Do biur podróży wróciły obniżki. Z tygodnia na tydzień wakacje coraz tańsze
Biura Podróży
Nowa dyrektor w zespole Exim tours. Pokieruje sprzedażą i marketingiem
Biura Podróży
W Rembertowie stanął pierwszy salon Urlop.pl. "To nie jest nasze ostatnie słowo"
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą