Traveldata: Szczyt sezonu pod znakiem last minute

Wycieczki do Turcji i do Grecji były w ostatnim tygodniu droższe niż na Wyspy Kanaryjskie, a Egipt kosztował najwięcej w tym sezonie – takie rzeczy dotąd się nie zdarzały – pisze Traveldata.

Publikacja: 29.07.2020 01:09

Traveldata: Szczyt sezonu pod znakiem last minute

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ciągu ostatniego tygodnia tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 sierpnia spadła o 65 złotych. W poprzednich tygodniach ceny spadały o 84 i 59 złotych, raz wzrosły o 2 złote, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 28 i 56 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie z przeglądu cen w biurach podróży.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ciąg dalszy przecen w biurach podróży

Jak zastrzega, „mamy już do czynienia z cenami last minute, gdyż do wylotu pozostało mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba oferowanych obiektów uległa zmniejszeniu o ponad 40 procent. Dodatkowo wyjazdy jednego z wiodących touroperatorów, TUI Poland, stosującego zazwyczaj niskie ceny nie brały udziału w statystykach, gdyż na dzień badania nie oferował on wycieczek do Turcji, Egiptu i na Dżerbę, ponieważ według zapowiedzi zrezygnował z nich do końca sierpnia. Te czynniki powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich”.

Największe zniżki średnich cen – kontynuują autorzy raportu – wycieczek w ubiegłym tygodniu ponownie odnotowano w wypadku Portugalii – średnio o 700 złotych. W wypadku Lanzarote (też ponownie) i Gran Canarii było to 398 i 284 złotych mniej.

Najbardziej podrożały wyjazd na Fuerteventurę (poprzednio notowano tam duży spadek ceny) – o 174 złote, a także na Maltę i Synaj – o 136 i 124 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Czwarty tydzień lipca dla wylotów 3 – 9 sierpnia przyniósł przewagę spadków cen wycieczek oferowanych przez biura podroży. Najłagodniej biura podróży obniżyły ceny wyjazdów do Bułgarii – średnio o 13 złotych. Wyraźnie większe przeceny zastosowały w wypadku Grecji – o 52 złote. Trzeci raz z rzędu największe obniżki imprez turystycznych Traveldata odnotowała też na wakacje na Wyspach Kanaryjskich – o 106 złotych (poprzednio spadały o 218 i 205 złotych).

Zasadniczy wpływ na taką sytuację miały znacznie atrakcyjniejsze ceny zaoferowane przez biuro Itaka i w pewnym stopniu przez Rainbow i TUI Poland. Wzrosły natomiast w umiarkowanej skali ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu, o 49 i 45 złotych – czytamy w raporcie.

„W wyniku ostatniej fali obniżek wyjazdów last minute drugi raz z rzędu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się mniej kosztowne niż do Grecji i równocześnie kolejny raz zdecydowanie najtańsze w tym sezonie. Taka sytuacja nie miała miejsca już od kilku lat. Średnia cena wyjazdów na kierunkach greckich również stała się najniższa w obecnym sezonie, ale skala spadku jest w tym wypadku nieporównywalnie mniejsza. Tanie stały się także wycieczki do Bułgarii, których ceny ponownie były najniższe od początku tego roku. Do kolejnej przeceny tego kierunku przyczyniły się znaczne zniżki cen w biurach Exim Tours i w mniejszym stopniu w biurze Itaka” – wyjaśnia Traveldata.

Z kolei średnie ceny wycieczek zarówno do Turcji, jak i Egiptu osiągnęły najwyższe poziomy w tym sezonie. Warto zauważyć, że również średnia cena wycieczek do Turcji stała się wyższa niż na Wyspy Kanaryjskie, co najprawdopodobniej nie miało jeszcze miejsca w historii polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

Wszyscy w dół, tylko Egipt w górę

Porównanie średniej ceny wyjazdów z tego roku z ceną sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazuje, że w minionym tygodniu była ona niższa o 475 złotych. W tygodniach wcześniejszych ta różnica na minus wynosiła 317, 144, 74, 69 i 37 złotych. Roczna przecena o 475 złotych była zdecydowanie największą w obecnym sezonie – podają autorzy badania.

I wyjaśniają, że tak znaczny wzrost przeceny wycieczek w porównaniu z poprzednim tygodniem miał źródło nie tylko w dużej bieżącej zniżce cen, ale również we wzroście średniej (o 122 złote) w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

W minionym tygodniu zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek kolejny raz odnotowano w wypadku wakacji na Lanzarote – o 1240 złotych. Znaczne były obniżki podróży na Gran Canarię i do Portugalii (ponownie) – o 1157 i 1108 złote.

Z kolei największy roczny wzrost średnich cen wystąpił na półwyspie Chalcydyckim, o 403 złote, a także na kierunkach egipskich, przy czym najmocniejszy z nich miał miejsce na Synaju – średnio o 200 złotych, a nieco słabszy w Marsa Alam – o 133 złote.

Traveldata wzięła też pod lupę ceny paliwa (mniej o 31,3 procent) i koszt walut (większy o 2,9 procent), które mają duży wpływ na koszty organizatorów i oceniła, że sumaryczny ich wpływ zawierał się w przedziale od minus 55 do minus 65 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu – piszą autorzy – kolejny raz jedynym kierunkiem o wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt – droższy tym razem średnio o 131 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych były zdecydowanie mniejsze. W relatywnie dość zbliżonej skali biura podróży obniżyły je na wyjazdy do Bułgarii, Turcji i Grecji – odpowiednio o 422, 432 i 496 złotych, a w zdecydowanie większej, podobnie jak przed tygodniem, na Wyspy Kanaryjskie – o 881 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej touroperatorzy obniżyli ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę – o 1108 i 1104 złote. Znaczna zniżka objęła też Majorkę – o 705 złotych, a niewiele mniejsza Cypr i Albanię – o 582 i 511 złotych. Bardzo niewielki spadek cen w skali rocznej Traveldata odnotowała w wypadku Tunezji – o 22 złote. Bk adekwatnych danych dla Maroka nie pozwolił natomiast na ustalenie rocznej skali wzrostu cen.

TUI obniża ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów nadal w największym stopniu obniżyły ceny TUI Poland i Exim Tours – o około 850 i 760 złotych. Wzrost rozmiarów rocznej przeceny w obu tych biurach wobec ostatniego tygodnia wynikał w dużym stopniu ze znacznego wzrostu średnich cen wycieczek w tym czasie przed rokiem przy stabilizacji (TUI Poland) lub ich spadku (Exim Tours) w sezonie obecnym – wskazuje Traveldata.

Znaczną skalę rocznych spadków cen prezentują też oferty biura Grecos – o około 360 złotych oraz biur Itaka i Prima Holiday – po około 300 złotych. Mniejsza była roczna skala przeceny w biurze Rainbow – o około 180 złotych, a u pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 90 do 290 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w minionym tygodniu liderem był TUI Poland z liczbą 32 ofert. Wyprzedził Exim Tours z liczbą 28 ofert i Rainbow z 20 ofertami.

Znaczny spadek liczby niskich cen w TUI Poland w porównaniu z okresem sprzed trzech tygodni (z 49 do 32) nie wynika z podwyżek, ale z braku wyjazdów do Egiptu, Tunezji i Turcji, które odwołał wtedy do końca września. Według ostatnich informacji biuro to zamierza przywrócić wyjazdy na tych kierunkach w pierwszej dekadzie nadchodzącego miesiąca.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie Eximu Tours i Sun & Funa (po 5), do Grecji w TUI Poland (12) oraz Itace i Rainbow (po 5), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11), do Turcji w Itace i Rainbow (po 4), do Tunezji w Eximie Tours (6 ofert), do Bułgarii w TUI Poland i Best Reisen (po 2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji – podają autorzy.

Na koniec przedstawiają tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały wyjazdy klientom.

Okazuje się, że tym razem w składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły stosunkowo duże zmiany. Zestawienie opuściły ETI i Coral Travel. Pierwsze biuro nie oferowało wycieczek w dniu badania cen, a w drugim w ubiegłym tygodniu istotnie wzrosła średnia cena. Ich miejsca zajęły Best Reisen, które poprzez umiarkowaną zniżkę cen awansowało z pozycji ósmej (poza obrębem zestawienia) na trzecią i Sun & Fun, przesuwając się z pozycji siódmej na piątą. W ramach poprzedniego zestawienia o jedna pozycję awansowały też Exim Tours (z 3 na 2) i Grecos (z 5 na 4).

""

turystyka.rp.pl

W ciągu ostatniego tygodnia tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 sierpnia spadła o 65 złotych. W poprzednich tygodniach ceny spadały o 84 i 59 złotych, raz wzrosły o 2 złote, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 28 i 56 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie z przeglądu cen w biurach podróży.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ciąg dalszy przecen w biurach podróży

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży
Biura Podróży
TUI wraca na giełdę do Frankfurtu. Upadek FTI poprawił notowania touroperatora
Biura Podróży
W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biura Podróży
Zmiany w zarządzie biura podróży Rainbow. Pierwszy raz kobieta we władzach
Biura Podróży
ESky.pl na 20-lecie promuje się i funduje vouchery na podróże