Traveldata: Ostre podwyżki w biurach podróży. Egipt liderem

Ostatni tydzień przyniósł wzrost cen wakacji w biurach podróży. Najbardziej podrożały Egipt (239 złotych), Wyspy Kanaryjskie (208 złotych) i Grecja (189 złotych) – pokazuje najnowszy cotygodniowy raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 27.07.2021 10:10

Traveldata: Ostre podwyżki w biurach podróży. Egipt liderem

Foto: W ostatnim tygodniu najbardziej podrożały wakacje w Egipcie. Fot. Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena dla wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia wzrosła o 157 złotych – podaje Traveldata*.

To radykalny skok, w poprzednich tygodniach Traveldata również obserwowała wzrost średniej ceny, ale były to o wiele mniejsze wartości – od 10 do 134 złotych.

Najbardziej, według danych zebranych przez Traveldatę, ponownie wzrosła cena wyjazdu do Kalabrii – aż o 712 złotych. Mniej, ale i tak bardzo mocno podrożały też wakacje w Dalamanie i na Lanzarote – o 573 i o 494 złotych.

Były też spadki cen. Największy objął podróże na Sycylię i wyniósł 258 złotych (poprzednio był tam duży wzrost). Mniejsze zniżki dotyczyły Dżerby i Tunezji kontynentalnej – o 120 i 42 złote.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Giełdy przewidują fale pandemii lepiej niż epidemiolodzy

Zmiany cen wycieczek Traveldata ilustruje danymi na mapie, a ich przebieg w tym sezonie na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wszystkie najważniejsze kierunki wyjazdów wypoczynkowych Polaków (z wylotem 2-8 sierpnia) drożały. Najmniej Turcja, o 116 złotych, więcej Bułgaria, Grecja i Wyspy Kanaryjskie – odpowiednio o 169, 189 i 208 złotych. A najbardziej tym razem Egipt – o 239 złotych.

Setki złotych różnicy

Porównanie cen wyjazdów z biurami podróży w tym roku i w roku poprzednim pokazało, że średnia tegoroczna była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 603 złote. Był to w tym sezonie, czyli według notowań od połowy listopada 2020 roku, już szósty wypadek wyższych cen i zdecydowanie rekordowy. W pięciu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły bowiem o 335, 270, 164, 107 i 62 złote, a wcześniej w trzynastu kolejnych tygodniach, były one niższe od cen sprzed roku o: 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych.

Wzrosty cen wycieczek zdecydowanie największy objął Lanzarote, o 1759 złotych, Sardynię, o 1351 złotych i Kos – o 1166 złotych.

Były też obniżki, licząc rok do roku. Największe siódmy raz z rzędu Traveldata odnotowała w wypadku wakacji w Szarm el-Szejk – o 301 złotych. Kolejny raz w mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu, spadły ceny wypoczynku w Marsa Alam i na Dżerbie – o 192 i 51 złotych.

Jak podaje Traveldata, ceny paliwa i kurs złotego nie sprzyjały organizatorom wyjazdów. Paliwo lotnicze było w zeszłym tygodniu droższe od tego sprzed roku o 50,5 procent, a złoty był słabszy, licząc rok do roku, wobec euro i dolara o 2,4 procent. To się przełożyło na wyższe koszty – według wyliczeń ekspertów z Traveldaty różnica wyniosła 180 – 190 złotych na jedną imprezę.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Wśród wiodących kierunków wyjazdów Polaków jedynie potaniał, licząc rok do roku, Egipt. Średnia cena wypoczynku w tym kraju była niższa o 110 złotych od ceny sprzed roku.

Pozostałe kierunki drożały, w wypadku Turcji o 586 złotych, Bułgarii o 588 złotych, Grecji o 677 złotych, a Wysp Kanaryjskich – o 1186 złotych.

Jeśli chodzi o grupę kierunków mniej uczęszczanych zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek miał miejsce na Sardynii, gdzie wyniósł 1351 złotych. Bardzo duże zwyżki cen wystąpiły w wypadku Portugalii, Cypru, Majorki i Albanii – odpowiednio o 885, 837, 732 i 622 złote. Mniejsze na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej – o 438 i 151 złotych.

Jedynym kierunkiem w tej grupie, który staniał była Tunezja – o 40 złotych. Autorzy raportu przypisują to bardzo dużym obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniu tego kraju wariantem delta wirusa Covid 19, co z kolei przełożyło się na nałożenie przez władze dodatkowego warunku na podróżnych – negatywnego wyniku testu PCR.

CZYTAJ TEŻ: MSZ odradza podróże do Tunezji. „Turyści zostańcie w hotelach”

Dwie obniżki w morzu podwyżek

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów Traveldata odkryła, że obniżyły je jedynie Sun & Fun i Mouzenidis Travel – pierwsze biuro podróży o około 300 złotych, a drugie o 20 złotych. „Przy czym duży roczny spadek w tym pierwszym wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla kierunków egipskich i Tunezji, w której wpływ na ceny ma bardzo wysoki stopień zainfekowania kraju”. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 45 (Coral Travel) do nawet 1170 złotych.

Z kolei w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazło się TUI Poland z liczbą 32 ofert. Organizator ten wyprzedzał Itakę z liczbą 30 ofert i Rainbowa z liczbą 22 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu mały Itaka (3 oferty) i Rainbow i Sun & Fun (po 2 oferty), w niskich cenach wakacji w Grecji przodowały Grecos i TUI Poland (po 6), Rainbow (5) i Itaka (4), w wypadku Wysp Kanaryjskich wyróżniały się oferty TUI Poland (8) i Itaki (6), a odnośnie Turcji TUI Poland (5), Rainbowa i Corala Travel (po 3). Wakacje w Tunezji najtaniej miały Coral Travel (6) i Rainbow (5), a w Bułgarii Itaka i TUI Poland (po 2 oferty).

Wobec sytuacji sprzed roku TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, Itaka w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a Rainbow w Tunezji.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W badaniu zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków.

Tym razem w składzie pierwszej piątki organizatorów nastąpiły dwie zmiany – na pozycję czwartą i piątą przesunęły się Neckera i Itaka (w tym ostatnim biurze średnio nieduża obniżka cen ofertowych), a tabelę opuściły Grecos i TUI Poland, w których ceny dość istotnie wzrosły.

Poza tym na pozycję wicelidera z pozycji piątej awansował Mouzenidis Travel (znaczna zniżka cen), a opuścił ją – przesuwając się na pozycję trzecią – Exim Tours.

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 lipca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 lipca 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena dla wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia wzrosła o 157 złotych – podaje Traveldata*.

To radykalny skok, w poprzednich tygodniach Traveldata również obserwowała wzrost średniej ceny, ale były to o wiele mniejsze wartości – od 10 do 134 złotych.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Polak ponownie we władzach europejskiej organizacji branży turystycznej
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży
Biura Podróży
TUI wraca na giełdę do Frankfurtu. Upadek FTI poprawił notowania touroperatora
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biura Podróży
W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki
Biura Podróży
Zmiany w zarządzie biura podróży Rainbow. Pierwszy raz kobieta we władzach