Instytut Ifo przeprowadził w grudniu 2021 roku badanie nastrojów wśród przedsiębiorców. Wynika z niego, że jak w poprzedniej edycji z czerwca 2021 roku liczba firm, które obawiają się o swoją przyszłość, nie zmieniła się. W dalszym ciągu  jest to 14 procent.

- Nadal najbardziej zagrożeni czują się agenci turystyczni i touroperatorzy (73,2 procent) i podmioty z branży rozrywkowej (67,4 procent) - mówi Klaus Wohlrabe, który prowadzi ankiety Ifo.

Czytaj więcej

Niemieccy agenci turystyczni w minorowych nastrojach. „Lepiej nie będzie”

Sytuację źle oceniają też gastronomowie - w tej grupie biznesów pesymistycznie na przyszłość patrzy 59 procent pytanych. Dokładniejsza analiza pokazuje, że sytuacja jest nieco lepsza niż pół roku wcześniej, wówczas obawy o dalsze funkcjonowanie miało 55 procent restauracji i innych obiektów gastronomicznych.

W segmencie zakwaterowania widać odwrotny trend. Podczas gdy w czerwcu o swoją egzystencję bało się 52,1 procent badanych, w grudniu było to już 59 procent. 

Czytaj więcej

Niemieccy agenci odzyskują dobry nastrój

W pozostałych branżach sytuacja wygląda lepiej - na przykład w przemyśle wytwórczym złe nastroje panują wśród 6 procent respondentów, w handlu detalicznym u 17,1 procent, a w hurtowym 7,8 procent. Najgorzej jest w sektorze usług, gdzie o przyszłość biznesową boi się 20,4 procent przedsiębiorców.