Traveldata: Październik nad ciepłym morzem podrożał w tydzień o 128 złotych

Październik w biurach podróży charakteryzuje duży rozrzut cen. Najtaniej można było kupić w zeszłym tygodniu Bułgarię - średnio za 1785 złotych. W tym samym czasie Cypr kosztował średnio 4550 złotych, a nawet Maroko 5577 złotych.

Publikacja: 19.09.2022 01:13

Egipt tp jeden z kierunków, w którym sezon trwa cały rok

Egipt tp jeden z kierunków, w którym sezon trwa cały rok

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wyjazdu z biurem podróży w pierwszym tygodniu października wyniosła 3821 złotych i była o 23,6 procent niższa niż taka sama średnia dla pierwszego tygodnia sierpnia (4999 złotych) – policzył Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i podał w najnowszym raporcie z badania cen*.

W ostatnim tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotem między 3 i 9 października wzrosła o 128 złotych, co jest o tyle ciekawe, że tydzień wcześniej spadła o 11 złotych.

W minionym tygodniu największy wzrost cen miał miejsce w wypadku wyjazdów na Maltę – średnio o 574 złote. Nieco mniej zdrożały wyjazdy na Teneryfę (ponownie) i Lanzarote – o 397 i 361 złotych.

Z kolei spadek średnich cen odnotowały Kos, o 114 złotych (poprzednio ceny tam również znacznie spadły), Bułgaria, o 68 złotych, i Sycylia – o 53 złote, podaje Traveldata.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 3-9 października obniżyły się jedynie, jeśli wziąć pod uwagę pięć głównych kierunków, w wypadku Bułgarii – o 68 złotych. Pozostałe kierunki zdrożały, w tym najbardziej Wyspy Kanaryjskie – o 307 złotych, mniejsze były zwyżki średnich cen w wypadku Turcji i Egiptu – o 146 i 119 złotych. Najłagodniej organizatorzy podnieśli ceny podróży do Grecji – o 40 złotych.

Ponad 900 złotych – roczna różnica

Porównanie średniej ceny imprez z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu października) pokazało, że ta pierwsza była wyższa od tej drugiej o 939 złotych. Tydzień wcześniej roczna różnica cen wyniosła 808 złotych.

Najbardziej przez rok organizatorzy podnieśli ceny wyjazdów do Maroka, o 2007 złotych, do Dalamanu, o 1642 złote, i Synaj – o 1334 złote. Ale żaden z monitorowanych przez Traveldatę kierunków nie był tańszy niż rok wcześniej – zauważają autorzy raportu.

Osiemdziesiąty czwarty raz z rzędu sytuacja z ceną paliwa lotniczego i kursem złotego była niekorzystna dla organizatorów wycieczek.

Cena paliwa lotniczego wyniosła bowiem w zeszłym tygodniu 5,07 złotych za litr wobec 2,70 złotych za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 87,8 procent (tydzień wcześniej cena ta była wyższa o 90,8 procent, a przed dwoma o 104,1 procent). W uśrednionych rozliczeniach turystycznych złoty tracił 8,5 procent do dolara i euro, licząc rok do roku (tydzień wcześniej i dwa tygodnie po 9 procent).

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się w przedziale 515-525 złotych (przed tygodniem było to 510-520 złotych, a przed dwoma tygodniami 605-615 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Ile kosztowały wyjazdy do najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsc? Drastycznie wręcz podrożał, licząc rok do roku, Egipt – o 1206 złotych, Ogromne podwyżki objęły też Turcję, o 992 złotych, Wyspy Kanaryjskie, o 887 złotych, i Grecję – o 839 złotych. Na tym tle różnica w cenie Bułgarii była stosunkowo nieduża, bo tylko 408 złotych – podaje Traveldata.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek, licząc rok do roku, kolejny raz odnotowano w wypadku Maroka – o 2007 złote. Kolejne różnice objęły Portugalię, Maltę i Hiszpanię kontynentalną – odpowiednio wyniosły one 1236, 984 i 923 złote. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę – o 856 i 824 złotych, a w najmniejszym do Tunezji i Włoch – o 683 i 540 złotych.

Wszyscy podnoszą

Traveldata przyjrzała się też średnim cenom według klucza organizatorów wycieczek. Wszyscy mieli wyższe ceny, licząc rok do roku, ale najmniej podniosły je Grecos, Itaka i TUI Poland – o 660, 680 i 710 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 870 złotych (Coral Travel) do ponad 2000 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 44 ofert, za nim Itaka z 20 ofertami i Coral Travel z liczbą 19 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel i TUI Poland (po 6 ofert), do Grecji TUI Poland (12) i Itaka (8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Rainbow (5), do Turcji Coral Travel (3), do Tunezji Sun & Fun (5), Coral Travel i Best Reisen (po 3), a do Bułgarii Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel zyskał na atrakcyjności w Grecji i Tunezji – wyliczają autorzy opracowania.

A materiał kończą tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W czterdziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie drugim dla października Traveldata odnotowała stosunkowo niewiele zmian. W skład pierwszej piątki wszedł z pozycji szóstej na trzecią Grecos, a opuścił ją (z pozycji czwartej na siódmą) Exim Tours. Liderem i wiceliderem zestawienia bez zmian pozostały Coral Travel i TUI Poland.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste drugie w tym roku porównanie cen wycieczek w biurach podróży z wylotem w sezonie letnim, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego pełnego tygodnia października, czyli od 3 do 9 października 2022 roku (wcześniej badany był pierwszy tydzień września, a jeszcze wcześniej pierwszy tydzień sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 8 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 września 2021 roku.

Średnia cena wyjazdu z biurem podróży w pierwszym tygodniu października wyniosła 3821 złotych i była o 23,6 procent niższa niż taka sama średnia dla pierwszego tygodnia sierpnia (4999 złotych) – policzył Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i podał w najnowszym raporcie z badania cen*.

W ostatnim tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotem między 3 i 9 października wzrosła o 128 złotych, co jest o tyle ciekawe, że tydzień wcześniej spadła o 11 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Rainbow podpisał największą umowę czarterową w historii turystyki egzotycznej
Biura Podróży
Itaka ma nową siedzibę. Nowoczesność i tradycja połączone w dawnym banku
Biura Podróży
W biurach podróży wyjazdy z czarterem pierwszy raz od pandemii na plusie
Popularne Trendy
Minister zaprasza Europejczyków na zimę do Grecji. "Tanio zjecie i nie zmarzniecie"
Popularne Trendy
Premier Grecji: Pomagając turystyce, pomagamy obywatelom. Będą fundusze na dłuższy sezon
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości