Itaka ma nową siedzibę. Nowoczesność i tradycja połączone w dawnym banku

Biuro podróży Itaka, mające centralę w Opolu, przeniosło właśnie część zespołu do nowego budynku. To kupiony i wyremontowany przez touroperatora reprezentacyjny przedwojenny bank. W podziemiu kryje niespodziankę.

Publikacja: 17.09.2022 13:57

Dwie przedwojenne części obecnej siedziby Itaki spina nowoczesny łącznik

Dwie przedwojenne części obecnej siedziby Itaki spina nowoczesny łącznik

Foto: Itaka

Nowa siedziba mieści się w centrum miasta, przy ulicy Księdza Konstantego Damrota 2a, zaledwie 500 metrów od dworca i 200 metrów od dotychczasowego biura przy Reymonta 39. To solidny, pięciokondygnacyjny, licząc z podziemiem, stylowy gmach przedwojennego banku o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Itaka kupiła go w przetargu od PKO BP.

Czytaj więcej

Itaka: "Oto lato 2023" ruszyło. Pierwszy raz aż 90 procent hoteli z najwyższej półki

Obiekt wymagał gruntownego remontu, a dodatkowo, dostosowania do potrzeb touroperatora. Jako że to budynek historyczny, podlegający opiece konserwatora zabytków, pracownia architektoniczna, którą wynajął inwestor do zaprojektowania rewitalizacji i nadzorowania odbudowy, musiała ściśle współpracować z opolskim konserwatorem zabytków.

Choć na drodze realizacji planów stanęła niepewność wywołana pandemią i na rok trzeba było remont zawiesić, wiosną tego roku udało się go zakończyć. Zabytkowy budynek stał się nie tylko wizytówką firmy turystycznej, ale i jednym z ciekawszych zabytków Opola, starannie odnowionych i przywróconych tkance miejskiej.

– Zależało nam na zachowaniu jak największej liczby elementów, świadczących o historii i wartości architektonicznej budynku – wspomina wiceprezes Itaki Piotr Henicz. – Chociaż nie zawsze było to łatwe. Wystarczy wspomnieć, że ogromne okna trzeba było wyjmować, renowować z pietyzmem ich stolarkę i wstawiać ponownie. Wewnątrz zachowaliśmy też schody z autentyczną ozdobną drewnianą balustradą. – Itaka całą swoją 33-letnią historią jest związana z Opolem, cieszymy się więc, że mogliśmy przywrócić miastu jeden z ciekawszych budynków, świadczących o jego bogatej historii. Pieczę nad przebiegiem procesu rewaloryzacji obiektu sprawował prezes Leszek Szagdaj, osobiście mocno zaangażowany w przywrócenie budynkowi dawnej świetności – dodaje Henicz.

Przywracanie dawnego blasku

Fasada masywnego – jak na dawny bank przystało – budynku urozmaicona jest w parterze wnękami zakończonymi ostrymi łukami wspartymi na kamiennych kolumnach wtopionych częściowo w ścianę. Zwracają też uwagę trzy ogromne okna na piętrze, podzielone gęstą siatką stolarki na wzór okien weneckich, oraz medaliony nad oknami prostokątnymi. Wystrój nawiązuje tym samym do modnego w końcu XIX i na początku XX wieku, czerpiącego z minionych epok historyzmu, przekształconego jednak w stylu stosowanego w latach 20. XX wieku w sztuce użytkowej art deco.

Bank powstał w 1924 roku na zamówienie Powiatowej Kasy Oszczędnościowo-Żyrowej (Kreis Giro- und Sparkasse). To wczesne dzieło architekta Oskara Goltza, który w latach międzywojennych mieszkał i pracował w Opolu, a specjalizował się w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Poza Opolem realizował projekty na zamówienie instytucji i firm w Bytomiu i Gliwicach. Po wojnie opolski budynek służył bankowi PKO BP.

Historia zamknięta w skarbcu

Po remoncie wnętrza nowej siedziby Itaki zostały urządzone na wzór, który sprawdził się już wcześniej w biurowcu na Reymonta. Utrzymane w kolorystyce szarości pomieszczenia (podłogi i schody z szarego kamienia, szare wykładziny, białe meble z ożywiającymi je tapicerowanymi czerwonymi fotelami i krzesłami) podporządkowano nowym funkcjom. Jest tu dużo otwartych przestrzeni (open space) z szeregami biurek oddzielonymi ściankami działowymi, ale są też oszklone gabinety kierowników działów, mniejsze i większe sale konferencyjne (największa pomieści 60 osób) oraz pomieszczenia socjalne, czyli duże, w pełni wyposażone (m.in. lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa) kuchnie i salki, w których można zjeść posiłek. W centrum ulokowano gabinet wiceprezesa Piotra Henicza, a całości dopełniają dwa tarasy, na których można zaczerpnąć świeżego powietrza lub wypić kawę w cieplejsze dni.

Czytaj więcej

Gwarancja Itaki trzy razy w górę. "Wracają wysokie obroty"

To jednak nie wszystko: w dawnym hallu na parterze mieści się reprezentacyjny salon firmowy Itaki, w części podziemnej zachowano zaś... dawny skarbiec z sejfami, do którego prowadzą grube na pół metra stalowe drzwi zaopatrzone w potężne wysuwane bolce blokujące. Już wkrótce pomieszczenie to będzie dodatkową atrakcją. Trwają bowiem właśnie prace nad urządzeniem tu stałej ekspozycji, ukazującej historię biura podróży i samego budynku.

Wystrój powierzchni recepcyjnych i biurowych jest jeszcze uzupełniany aranżacjami roślinnymi, współgrającymi z minimalistycznym wystrojem wnętrz.

Żeby lepiej się pracowało

W sumie Itaka zatrudnia na stałych umowach 720 osób, z czego część pracuje w centrali w Opolu, część w Warszawie i Poznaniu oraz w kilkudziesięciu innych miastach, gdzie ma salony firmowe, a część to rezydenci i piloci za granicą.

Zasiedlenie nowej siedziby nie oznaczało wcale opuszczenia przez firmę tej dotychczasowej. Wręcz przeciwnie – dwóch prezesów, Mariusz Jańczuk i Leszek Szagdaj, oraz dyrektor finansowy Michał Wróbel, pozostali na Reymonta wraz z częścią działów w siedzibie firmy na Reymonta 39.

– Nowa powierzchnia biurowa pozwoliła nam po prostu lepiej rozlokować zespół, który w starym miejscu już się nie mieścił. Dzięki temu mamy lepsze warunki do pracy dla osób z centrali i miejsce do rozwoju – mówi Henicz.W sumie zatrudniamy teraz na stałych umowach 720 osób, z czego część pracuje w centrali w Opolu, część w Warszawie i Poznaniu oraz w kilkudziesięciu innych miastach, gdzie mamy salony firmowe, a część to nasi rezydenci i piloci za granicą

Pod adres Damrota 2a przeniosły się takie działy jak: Infolinia, Centrum Obsługi Klienta (COK), Dział Marketingu, Channel Marketing, Dział Marketingu Bezpośredniego, Dział Rozwoju i Nowych Projektów, E-commerce, Dział Usług Dodatkowych, Dział Kadr i Dział Rekrutacji.

Na parterze urządzono obszerny salon firmowy z wycieczkami touroperatora

Na parterze urządzono obszerny salon firmowy z wycieczkami touroperatora

Itaka

Wiele działów urządzono w formie open space'ów

Wiele działów urządzono w formie open space'ów

Itaka

Biurka oddzielają ścianki działowe

Biurka oddzielają ścianki działowe

Filip Frydrykiewicz

Gabinety kierowników oddzielają tylko szklane ściany

Gabinety kierowników oddzielają tylko szklane ściany

Filip Frydrykiewicz

Duże okna od podwórza doświetlają wnętrza

Duże okna od podwórza doświetlają wnętrza

Filip Frydrykiewicz

Sal konferencyjnych jest kilka

Sal konferencyjnych jest kilka

Itaka

Dawne schody przypominają, że to budynek historyczny.

Dawne schody przypominają, że to budynek historyczny.

Filip Frydrykiewicz

Skarbiec z potężnym sejfem będzie miejscem ekspozycji upamiętniającej historię Itaki i samego, prawi

Skarbiec z potężnym sejfem będzie miejscem ekspozycji upamiętniającej historię Itaki i samego, prawie 100-letniego, budynku

Filip Frydrykiewicz

Za tymi dźwiami zdeponowane zostaną pamiątki historyczne

Za tymi dźwiami zdeponowane zostaną pamiątki historyczne

Filip Frydrykiewicz

W nowej siedzibie ma swój gabinet wiceprezes Piotr Henicz, tu też przeniosły się działy firmy, który

W nowej siedzibie ma swój gabinet wiceprezes Piotr Henicz, tu też przeniosły się działy firmy, których pracę nadzoruje

Itaka

Biura Podróży
35 lat Itaki: 10 milionów klientów i największy zysk w historii
Biura Podróży
Majówka - kierunek zagranica. „To przez mocną złotówkę i złą pogodę w Polsce”
Biura Podróży
Zuzanna Sprycha na czele Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Wakacje z biurem podróży. Grecja i Hiszpania tańsze niż Bułgaria i Turcja
Biura Podróży
Do kogo po tanie wakacje w dobrych hotelach? Zdecydowanie prowadzi jedno biuro podróży