Nowa siedziba mieści się w centrum miasta, przy ulicy Księdza Konstantego Damrota 2a, zaledwie 500 metrów od dworca i 200 metrów od dotychczasowego biura przy Reymonta 39. To solidny, pięciokondygnacyjny, licząc z podziemiem, stylowy gmach przedwojennego banku o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Itaka kupiła go w przetargu od PKO BP.
Czytaj więcej
Najpopularniejsze, sprawdzone w poprzednich sezonach hotele i programy wycieczek objazdowych biura podróży Itaka są od dziś dostępne w systemach rezerwacyjnych w ofercie Lato 2023. - W nowym sezonie położymy nacisk na produkty wysokiej jakości, które mają szansę znaleźć klientów nawet w warunkach wysokiej inflacji - zapowiada wiceprezes Piotr Henicz.
Obiekt wymagał gruntownego remontu, a dodatkowo, dostosowania do potrzeb touroperatora. Jako że to budynek historyczny, podlegający opiece konserwatora zabytków, pracownia architektoniczna, którą wynajął inwestor do zaprojektowania rewitalizacji i nadzorowania odbudowy, musiała ściśle współpracować z opolskim konserwatorem zabytków.
Choć na drodze realizacji planów stanęła niepewność wywołana pandemią i na rok trzeba było remont zawiesić, wiosną tego roku udało się go zakończyć. Zabytkowy budynek stał się nie tylko wizytówką firmy turystycznej, ale i jednym z ciekawszych zabytków Opola, starannie odnowionych i przywróconych tkance miejskiej.
– Zależało nam na zachowaniu jak największej liczby elementów, świadczących o historii i wartości architektonicznej budynku – wspomina wiceprezes Itaki Piotr Henicz. – Chociaż nie zawsze było to łatwe. Wystarczy wspomnieć, że ogromne okna trzeba było wyjmować, renowować z pietyzmem ich stolarkę i wstawiać ponownie. Wewnątrz zachowaliśmy też schody z autentyczną ozdobną drewnianą balustradą. – Itaka całą swoją 33-letnią historią jest związana z Opolem, cieszymy się więc, że mogliśmy przywrócić miastu jeden z ciekawszych budynków, świadczących o jego bogatej historii. Pieczę nad przebiegiem procesu rewaloryzacji obiektu sprawował prezes Leszek Szagdaj, osobiście mocno zaangażowany w przywrócenie budynkowi dawnej świetności – dodaje Henicz.