Traveldata: Rekordowy spadek kosztów organizatorów wakacji. Ceny lekko w dół

W ostatnim tygodniu dwa kluczowe czynniki decydujące o kosztach wycieczek zagranicznych - ceny paliwa i kursy walut - wyjątkowo sprzyjały biurom podróży. Być może to był powód, że wycieczki trzeci tydzień minimalnie taniały – pokazuje badanie Traveldaty.

Publikacja: 02.05.2023 00:42

Turcja należała do dwóch z pięciu kierunków, które drożały w ostatnim tygodniu

Turcja należała do dwóch z pięciu kierunków, które drożały w ostatnim tygodniu

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, spadła o 12 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w największych biurach podróży*.

Ta niewielka obniżka była trzecią z rzędu, po wcześniejszych, wynoszących 13 i 20 złotych. W poprzednich tygodniach średnia cena: rosła o 160, spadła o 10, rosła o 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Wśród biur podróży umacniają się dwaj nowi liderzy niskich cen

Największa zniżka cen wystąpiła w wypadku wakacji na Cyprze, o 233 złote, na Sardynii, o 199 złotych, i na Fuerteventurze – o 121 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w odniesieniu do Portugalii (poprzednio miał tam miejsce duży spadek cen), o 195 złotych, i na hiszpańskich wybrzeżach Costa de la Luz i Costa del Sol – o 99 i 95 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich miesiącach zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu spadły ceny wycieczek do trzech z pięciu najważniejszych, z punktu widzenia wyjazdów wypoczynkowych Polaków, krajów. Największa zniżka miała miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, o 41 złotych, mniejsze zaś Egiptu i Grecji – o 30 i 14 złotych.

Ceny wzrosły za to na wyjazdy do Bułgarii i Turcji – odpowiednio o 43 i o 15 złotych – opisują autorzy raportu.

Mniejsze koszty organizatorów

Eksperci z Traveldaty porównali też średnią cenę z ostatniego tygodnia ze średnią sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r.). Okazało się, że ta pierwsza była wyższa od drugiej o 953 złote (we wcześniejszych tygodniach różnica wynosiła 983, 1048, 1064, 1066 i 1043 złote).

Największą zwyżkę cen wycieczek, licząc rok do roku, Traveldata ujawniła w wypadku wyjazdów do Maroka – 2158 złotych. Bardzo duże różnice miały też ceny imprez turystycznych na półwyspie Chalcydyckim i na Sardynii – 1680 i 1407 złotych. Żaden z monitorowanych kierunków nie był tańszy niż przed rokiem.

Jak zmieniły się koszty organizatorów wyjazdów? Na to pytanie eksperci próbowali odpowiedzieć, porównując ceny paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 3,60 złotego za litr wobec 5,35 złotego litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 32,7 procent, (przed tygodniem cena była niższa o 22,6 procent, a przed dwoma o 20,6 procent). Z kolei dolar i euro były droższe o około 3,6 procent (przed tygodniem o 1,3 procent, a przed przed dwoma o 0,4 procent).

Jak wyliczyli autorzy opracowania, wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek sprzyjał organizatorom, a skala pozytywnego oddziaływania była tym razem rekordowa i zawierała się w przedziale od minus 355 do miuns 365 złotych (przed tygodniem wynosiła od minus 190 do minus 200 złotych, a przed dwoma tygodniami od minus 150 do minus 160 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw, będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - zaznacza Traveldata. I dodaje, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek jest zwykle opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy liczyć „w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej wzrosły, licząc rok do roku, średnie ceny wycieczek do Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1055, 1018 i 995 złotych. A w najmniejszej skali także do Bułgarii i Egiptu - o 602 i 499 złotych.

Z mniej masowo odwiedzanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Maroka - o 2158 złotych. Znacznie mniej podrożały wycieczki do Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii, Włoch i na Majorkę, średnio o 1325, 1232, 1221 i 1102 złote, a najmniej na Maltę, Cypr, do Tunezji i Albanii - o 783, 711, 606 i 529 złotych.

Join UP przed Orexa

Z porównań cen z tego i zeszłego roku wynika, że żaden z monitorowanych touroperatorów ich nie obniżył – podaje Traveldata. Zgodnie z jej badaniem najmniej wzrosły ceny w ETI, Sun & Funie i Itace - o 220, 370 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 700 złotych (Prima Holiday) do prawie 1350 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce miał TUI Poland z liczbą 48 takich ofert. Druga była Itaka z liczbą 36 ofert, a trzeci Coral Travel z liczbą 34 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu miały w ostatnim tygodniu Coral Travel, Orex Travel (po 6), Join UP i TUI Poland (po 2), w Grecji przodowały pod tym względem Itaka (10), Rainbow, Grecos i TUI Travel (wszystkie po 6), jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to wyróżniły się TUI Poland (11), Itaka (6) i Rainbow (4), a w wypadku Turcji Coral Travel (8), Itaka i TUI Poland (po 3). Do Tunezji najwięcej najtańszych propozycji miały Coral Travel (5) i TUI Poland (3), a do Bułgarii Orex Travel (3) i TUI Poland (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymał swoją pozycję w Tunezji, Itaka w Grecji i w Turcji, a Coral Travel w Egipcie – podsumowali autorzy raportu.

Tradycyjnie zamykają oni też opracowanie tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, ale zmianom uległy zajmowane przez nie pozycje. Na miejscach lidera i wicelidera nastąpiła zamiana między Orexem Travel (dotychczasowy lider) i Join UP-em (nowy lider). Podobna zamiana miejsc nastąpiła na pozycji czwartej – TUI Poland spadł na miejsce piąte, i na piątej – Grecos awansował na czwarte. Coral Travel pozostał na miejscu trzecim.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydziesty porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 kwietnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 kwietnia 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 28 kwietnia 2022 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, spadła o 12 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w największych biurach podróży*.

Ta niewielka obniżka była trzecią z rzędu, po wcześniejszych, wynoszących 13 i 20 złotych. W poprzednich tygodniach średnia cena: rosła o 160, spadła o 10, rosła o 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Anex Tour przeszkolił agentów turystycznych ze swojej oferty tureckiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora