Traveldata: Rekordowy spadek kosztów organizatorów wakacji. Ceny lekko w dół

W ostatnim tygodniu dwa kluczowe czynniki decydujące o kosztach wycieczek zagranicznych - ceny paliwa i kursy walut - wyjątkowo sprzyjały biurom podróży. Być może to był powód, że wycieczki trzeci tydzień minimalnie taniały – pokazuje badanie Traveldaty.

Publikacja: 02.05.2023 00:42

Turcja należała do dwóch z pięciu kierunków, które drożały w ostatnim tygodniu

Turcja należała do dwóch z pięciu kierunków, które drożały w ostatnim tygodniu

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, spadła o 12 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w największych biurach podróży*.

Ta niewielka obniżka była trzecią z rzędu, po wcześniejszych, wynoszących 13 i 20 złotych. W poprzednich tygodniach średnia cena: rosła o 160, spadła o 10, rosła o 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Wśród biur podróży umacniają się dwaj nowi liderzy niskich cen

Największa zniżka cen wystąpiła w wypadku wakacji na Cyprze, o 233 złote, na Sardynii, o 199 złotych, i na Fuerteventurze – o 121 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w odniesieniu do Portugalii (poprzednio miał tam miejsce duży spadek cen), o 195 złotych, i na hiszpańskich wybrzeżach Costa de la Luz i Costa del Sol – o 99 i 95 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich miesiącach zamieszczony niżej wykres.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu spadły ceny wycieczek do trzech z pięciu najważniejszych, z punktu widzenia wyjazdów wypoczynkowych Polaków, krajów. Największa zniżka miała miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, o 41 złotych, mniejsze zaś Egiptu i Grecji – o 30 i 14 złotych.

Ceny wzrosły za to na wyjazdy do Bułgarii i Turcji – odpowiednio o 43 i o 15 złotych – opisują autorzy raportu.

Mniejsze koszty organizatorów

Eksperci z Traveldaty porównali też średnią cenę z ostatniego tygodnia ze średnią sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r.). Okazało się, że ta pierwsza była wyższa od drugiej o 953 złote (we wcześniejszych tygodniach różnica wynosiła 983, 1048, 1064, 1066 i 1043 złote).

Największą zwyżkę cen wycieczek, licząc rok do roku, Traveldata ujawniła w wypadku wyjazdów do Maroka – 2158 złotych. Bardzo duże różnice miały też ceny imprez turystycznych na półwyspie Chalcydyckim i na Sardynii – 1680 i 1407 złotych. Żaden z monitorowanych kierunków nie był tańszy niż przed rokiem.

Jak zmieniły się koszty organizatorów wyjazdów? Na to pytanie eksperci próbowali odpowiedzieć, porównując ceny paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 3,60 złotego za litr wobec 5,35 złotego litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 32,7 procent, (przed tygodniem cena była niższa o 22,6 procent, a przed dwoma o 20,6 procent). Z kolei dolar i euro były droższe o około 3,6 procent (przed tygodniem o 1,3 procent, a przed przed dwoma o 0,4 procent).

Jak wyliczyli autorzy opracowania, wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek sprzyjał organizatorom, a skala pozytywnego oddziaływania była tym razem rekordowa i zawierała się w przedziale od minus 355 do miuns 365 złotych (przed tygodniem wynosiła od minus 190 do minus 200 złotych, a przed dwoma tygodniami od minus 150 do minus 160 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw, będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - zaznacza Traveldata. I dodaje, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek jest zwykle opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy liczyć „w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej wzrosły, licząc rok do roku, średnie ceny wycieczek do Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1055, 1018 i 995 złotych. A w najmniejszej skali także do Bułgarii i Egiptu - o 602 i 499 złotych.

Z mniej masowo odwiedzanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Maroka - o 2158 złotych. Znacznie mniej podrożały wycieczki do Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii, Włoch i na Majorkę, średnio o 1325, 1232, 1221 i 1102 złote, a najmniej na Maltę, Cypr, do Tunezji i Albanii - o 783, 711, 606 i 529 złotych.

Join UP przed Orexa

Z porównań cen z tego i zeszłego roku wynika, że żaden z monitorowanych touroperatorów ich nie obniżył – podaje Traveldata. Zgodnie z jej badaniem najmniej wzrosły ceny w ETI, Sun & Funie i Itace - o 220, 370 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 700 złotych (Prima Holiday) do prawie 1350 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce miał TUI Poland z liczbą 48 takich ofert. Druga była Itaka z liczbą 36 ofert, a trzeci Coral Travel z liczbą 34 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu miały w ostatnim tygodniu Coral Travel, Orex Travel (po 6), Join UP i TUI Poland (po 2), w Grecji przodowały pod tym względem Itaka (10), Rainbow, Grecos i TUI Travel (wszystkie po 6), jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to wyróżniły się TUI Poland (11), Itaka (6) i Rainbow (4), a w wypadku Turcji Coral Travel (8), Itaka i TUI Poland (po 3). Do Tunezji najwięcej najtańszych propozycji miały Coral Travel (5) i TUI Poland (3), a do Bułgarii Orex Travel (3) i TUI Poland (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymał swoją pozycję w Tunezji, Itaka w Grecji i w Turcji, a Coral Travel w Egipcie – podsumowali autorzy raportu.

Tradycyjnie zamykają oni też opracowanie tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, ale zmianom uległy zajmowane przez nie pozycje. Na miejscach lidera i wicelidera nastąpiła zamiana między Orexem Travel (dotychczasowy lider) i Join UP-em (nowy lider). Podobna zamiana miejsc nastąpiła na pozycji czwartej – TUI Poland spadł na miejsce piąte, i na piątej – Grecos awansował na czwarte. Coral Travel pozostał na miejscu trzecim.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 kwietnia 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 kwietnia 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 28 kwietnia 2022 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, spadła o 12 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w największych biurach podróży*.

Ta niewielka obniżka była trzecią z rzędu, po wcześniejszych, wynoszących 13 i 20 złotych. W poprzednich tygodniach średnia cena: rosła o 160, spadła o 10, rosła o 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty