Mimo wzrostu kosztów życia Brytyjczycy nie rezygnują z wakacji, wydatki na wyjazdy są wysoko na liście ich priorytetów. Dwie trzecie osób (65 procent) zamierza wyjechać za granicę do końca tego roku. Dlatego ABTA przygotowała listę spraw, o których warto pamiętać, zanim wyruszy się w podróż. - Niezależnie od tego, czy masz rezerwację na podróż w najbliższych tygodniach, czy też myślisz o wyjeździe późnym latem, dzięki liście kontrolnej ABTA nie wpadniesz w panikę o jedenastej wieczorem przed wyjazdem – mówi dyrektor ds. komunikacji ABTA Graeme Buck, cytowany w komunikacie tej organizacji.
Czytaj więcej
Polska, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Włochy, Skandynawia, Francja i kraje Beneluksu – to rynki, na których planuje się rozwijać spółka Super Urlaub, właściciel popularnego w Niemczech portalu z wycieczkami Kurzurlaub.de.
Organizacja zaleca, by po pierwsze zapoznać się z komunikatami MSZ dotyczącymi miejsca podróży odnośnie do kwestii bezpieczeństwa, zalecanych szczepień ochronnych i wymaganych dokumentów wjazdu. Po drugie należy sprawdzić, czy paszport ma odpowiedni termin ważności, po trzecie wykupić kompleksowe ubezpieczenie podróżne, które pokryje ewentualne koszty leczenia, a w wypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii zabrać także aktualną kartę ubezpieczenia zdrowotnego, by w razie potrzeby skorzystać z państwowej opieki zdrowotnej.
Brytyjczycy podróżujący do krajów wspólnoty muszą pamiętać też, że wraz z brexitem zmieniła się lista przedmiotów, jakie można wwieźć na kontynent, inne są też dokumenty potrzebne do prowadzenia samochodu czy podróżowania ze zwierzętami.
Warto pamiętać również o opłatach za korzystanie z telefonu komórkowego. W zależności od kraju może się też okazać, że nie wszędzie da się płacić kartą kredytową, dlatego trzeba zabrać ze sobą wystarczającą ilość pieniędzy. Gotówka może się przydać, żeby kupić bilet na komunikację miejską, zapłacić za taksówkę albo dać napiwek.