W biurach podróży wrześniowe wakacje dużo tańsze niż sierpniowe. Wyłamuje się Egipt

Średnie ceny wypoczynku w najpopularniejszych krajach w pierwszym tygodniu września są nawet ponad tysiąc złotych niższe niż w sierpniu. Ale jest jeden kierunek, który właśnie wtedy zyskuje, to Egipt – pokazuje najnowsze badanie Traveldaty.

Publikacja: 07.08.2023 01:34

Egipt to kierunek całoroczny, w wrześniu może w nim być nawet przyjemniej niż w sierpniu, stąd wysok

Egipt to kierunek całoroczny, w wrześniu może w nim być nawet przyjemniej niż w sierpniu, stąd wysoka cena

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 4 września a 10 września wzrosła o 18 złotych – notuje w swoim cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

W biurach podróży przecena Grecji. Ceny pozostałych kierunków kolejny raz w górę

Przy czym największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu objęły wyjazdy na Korfu, o 386 złotych, do Portugalii, o 287 złotych, i na Maltę – o 276 złotych.

Zdecydowanie największe zniżki wystąpiły zaś w wypadku wyjazdu na Zakintos – o 648 złotych, na Teneryfę i na Rodos – o 247 i 237 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny tylko dwóch z pięciu głównych kierunków – zauważają autorzy raportu. Otóż cena Egiptu skoczyła o 181 złotych, a Turcji o 26 złotych. Trzy pozostałe kierunki potaniały – Grecja o 124 złote, Bułgaria o 19, a Wyspy Kanaryjskie – o 12 złotych.

Do tej pory tegoroczne badania Traveldata dotyczyły pierwszego tygodnia sierpnia. Skoro ten termin minął, firma przerzuciła swoje zainteresowanie na pierwszy tydzień września. Proste porównanie pokazuje, że wrześniowy wypoczynek za granicą będzie tańszy niż sierpniowy. Średnia cena Wysp Kanaryjskich tydzień temu wynosiła 5888 złotych, teraz (na wrzesień) już tylko 5043 złote. W wypadku Grecji cena sierpniowa to 5582 złote a wrześniowa 4515 złotych. Turcja z 5286 złotych przeniosła się na poziom 4364 złotych, a Bułgaria z 3996 na 2706 złotych.

Jedynie Egipt we wrześniu zapowiada się drożej niż w sierpniu, bo jego cena z ostatniego tygodnia to 4142, a na wrzesień już 4364 złotych.

Niedroga ropa sprzyja organizatorom

Eksperci z Traveldaty porównali też średnie ceny w odstępie roku. Średnia z ostatniego tygodnia była o 362 złote wyższa od średniej sprzed dwunastu miesięcy.

A najbardziej podrożało Maroko - o 2278 złotych. Dużo wzrosły też ceny Portugalii i Korfu – o 1105 i 894 złotych.

Z kolei największy spadek cen autorzy analizy odnotowali w wypadku wrześniowych wakacji w Szarm el-Szejk - o 230 złotych. Taniały też Hurghada i Sardynia - o 210 i 172 złote.

Badacze chcieli się też zorientować, jaki wpływ na ceny miały zmiany kosztów ponoszonych przez organizatorów wyjazdów. Dwa główne czynniki to cena paliwa i kurs złotego. Okazało się, że oba sprzyjały touroperatorom. Cena paliwa lotniczego była bowiem o 24,7 procent niższa od ceny sprzed roku (przed tygodniem była niższa o 29,4 procent, a przed dwoma o 33,1 procent), a złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był nadal wyraźnie silniejszy niż przed rokiem - o około 7,5 procent (przed tygodniem o 8,9 procent, a przed przed dwoma o około 8,3 procent).

Wspólny wpływ tych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł od minus 490 do minus 500 złotych (przed dwoma tygodniami od minus 510 do minus 520 złotych).

Zmiany cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z wiodących kierunków najwięcej, licząc rok do roku, zdrożały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i do Grecji – odpowiednio, o 540, 487 i 439 złotych. Znacząco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o 139 złotych, a wyraźnie obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o 193 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Maroka i Portugalii - o 2278 i 1105 złotych. Mniejsze zniżki Traveldata wyliczyła w odniesieniu do Hiszpanii kontynentalnej, Majorki, Cypru i Malty – o 690, 568, 546 i 378 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Włoch i Albanii - o 49 i 6 złotych, staniały zaś do Tunezji - o 47 złotych.

Niskie ceny wróciły w TUI

W porównaniach średnich cen wycieczek w największych biurach podróży liczonych rok do roku, wyszło, że jedynie ETI i Primy Holiday miały ceny niższe niż przed rokiem, chodziło o 620 i 130 złotych.

Jeśli chodzi o wyższe ceny, to eksperci z Traveldaty, dostrzegli je na najniższym poziomie w Sun & Funie, Best Reisen i Itace – różnica rok do roku wyniosła w ich wypadku 10, 140 i 210 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od 340 złotych (Grecos) do prawie 700 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwsze miejsce wrócił po kilku tygodniach TUI Poland z liczbą 46 ofert, który wyprzedził pod tym względem Corala Travel z liczbą 36 ofert i Itakę z liczbą 35 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu eksperci z Traveldaty znaleźli w Coralu Travel (5 ), Join UP!, Anexie Tour i Eximie Tours (po 3), w wypadku Grecji przodowały w niskich cenach Itaka (10), Rainbow (7) i Coral Travel (5), Wysp Kanaryjskich TUI Poland (10) i Itaka (6 ), Turcji Itaka (5) i TUI Poland (3), Tunezji Coral Travel (5) i Exim Tours (4), a Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty) – wylicza Traveldata w raporcie.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Bułgarii, biuro Coral Travel w Grecji i Tunezji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i Turcji – podsumowują autorzy analizy.

Raport zamykają zaś tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych.

W czterdziestym czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2023 (a w pierwszym dla wyjazdów wrześniowych) skład biur podróży w tabeli uległ dwóm zmianom - weszły do niej Best Reisen (z pozycji jedenastej na drugą, sic!) i Exim Tours (z trzynastej na piątą), a opuściły ją Itaka i Grecos. Na pozycji lidera pozostał Join UP!, a na miejscu trzecim biuro Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste czwarte porównanie cen wyjazdów z biurami podróży. Tym razem (wcześniej w tym roku Traveldata porównywała ceny pierwszego tygodnia sierpnia 2023 roku) z wylotem tuż po szczycie sezonu letniego, bo w pierwszym pełnym tygodniu września, czyli od 4 do 10 września 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 sierpnia 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 lipca 2023 roku, a w porównaniach rok do roku, z cenami zebranymi 3 sierpnia 2022 roku.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny