Traveldata: Wzrost cen wyjazdów przyspieszył. Najbardziej Grecji, najmniej Turcji

Na dwa tygodnie przed końcem sierpnia i na 20 dni przed badanym terminem, ceny najpopularniejszych kierunków wyjazdów z biurami podróży skoczyły. Najbardziej Grecji, a najmniej Turcji – pokazuje raport Traveldaty.

Publikacja: 14.08.2023 00:15

Traveldata: Wzrost cen wyjazdów przyspieszył. Najbardziej Grecji, najmniej Turcji

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 września 2023, wzrosła o 110 złotych – wyliczył na podstawie monitoringu ofert największych biur podróży i podał w cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

W takim samym okresie przed rokiem bieżące ceny wycieczek wzrosły o 86, a przed dwoma laty o 41 złotych.

Czytaj więcej

W biurach podróży wrześniowe wakacje dużo tańsze niż sierpniowe. Wyłamuje się Egipt

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazują dane umieszczone na mapie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły średnie ceny wycieczek wszystkich wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Najwięcej Grecji i Wysp Kanaryjskich - o 218 i 166 złotych,. W mniejszym topniu Egiptu, Bułgarii i Turcji - o 105, 65 i 55 złotych.

Malta – jedyny kierunek z obniżką

Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku (wyjazd w pierwszym tygodniu września 2022) pokazało, że w tym roku średnia była wyższa o 393 złote.

Największą zwyżkę cen wycieczek Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów do Portugalii, o 1521 złotych, na Costa de la Luz, o 1208 złotych, i na Lanzarote – o 1108 złotych.

Z kolei największy spadek cen dotyczył Szarm el-Szejk, o 282 złote, a wyraźnie mniejszy Marsa Alam i Hurghady - o 101 i 49 złotych – informuje Traveldata.

Jej eksperci zbadali też zmiany cen elementów decydujących w największym stopniu o kosztach organizowania wyjazdów. Otóż cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 4,04 zł/litr wobec 4,78 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 15,5 procent (przed tygodniem cena ta była niższa o 24,7 procent, a przed dwoma o 29,4 procent). Jednocześnie złoty była wyraźnie silniejszy, bo o 6,6 procent niż przed rokiem wobec dolara euro (przed tygodniem był silniejszy o 7,5 procent, a przed przed dwoma o około 8,9 procent).

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek dwudziesty trzeci raz od ponad dwóch lat sprzyjał więc organizatorom. „W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich tygodniach - była w minionym tygodniu nadal znacząca i zawierała się w przedziale od minus 285 do minus 295 złotych” (przed tygodniem było to -370 - -380 złotych, a przed dwoma tygodniami -490 - -500 złotych) - czytamy w raporcie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu głównych kierunków najwięcej podrożały, licząc rok do roku, Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Grecja - o 536, 514 i 385 złotych. Znacząco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o 90 złotych. A wyraźnie obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o 144 złote.

Z mniej uczęszczanych kierunków najwięcej w ostatnim roku podrożały Portugalia, Maroko i Hiszpania kontynentalnej - o 1521, 982 i 926 złotych. Mniej zaś Majorka i Cypr – o 709 i 473 złote. A jeszcze mniej Albania i Tunezja - o 121 i 119 złotych.

Spadła natomiast średnia cena wycieczki na Maltę - o 24 złote.

Grecos pierwszy w tabeli małych podwyżek

Autorzy raportu zbadali też, jakie ceny miały poszczególne biura podróży – licząc rok do roku. Niższą średnią w stosunku do wyjazdów we wrześniu 2022 roku odnotowali jedynie w wypadku biura Prima Holiday - o około 40 złotych.

Poza tym najmniej podniosły ceny Best Reisen, Sun & Fun i Grecos - o około 40, 80 i 240 złotych. Średnia w pozostałych biurach podróży była wyższa niż przed rokiem od 300 złotych (Itaka) do przeszło 700 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w pierwsze miejsce utrzymał TUI Poland z liczbą 47 takich ofert, który wyprzedził Itakę z 37 najtańszymi ofertami i Corala Travel z liczbą 33 tanich ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu eksperci z Traveldaty ujawnili w ofercie Eximu Tours, Anexa (po 4), Rainbowa, Join UP!, Best Reisen i TUI Poland (po 2 oferty), do Grecji najtaniej wysyłały klientów Itaka (10), Grecos (8) i Rainbow (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (6), do Turcji Coral Travel (5) i TUI Poland (4), do Tunezji Exim Tours (5) i Oasis (3), a do Bułgarii - TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku poprawiło swoją pozycję jedynie biuro Itaka, a mianowicie w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, zaś biura TUI Poland i Coral Travel przeważnie utrzymały atrakcyjność swoich ofert na wiodących kierunkach” - wyciągają wnioski autorzy analizy.

Raport zamykają zaś tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W czterdziestym piątym zestawieniu dla sezonu lato 2023 do tabeli wszedł Grecos, z miejsca siódmego na pozycję pierwszą, a Anex z pozycji szóstej na czwartą. Wypadły natomiast z niej Exim Tours i Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 4 września do 10 września 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 sierpnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 3 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 sierpnia 2022 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów