Gdzie Polacy chcą spędzić zimowy urlop? Dubaj i Tajlandia na czele

W tym sezonie zimowym klienci biur podróży wybierający się na urlop do dalekich krajów wypoczywać będą przede wszystkim w Azji. Dwa pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych kierunków egzotycznych zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie (głównie Dubaj) i Tajlandia.

Publikacja: 06.11.2023 13:25

Gdzie Polacy chcą spędzić zimowy urlop? Dubaj i Tajlandia na czele

Foto: Nelly Kamińska

Wakacje.pl, największy multiagent w Polsce, sprawdziły, gdzie Polacy spędzą zimowy urlop. Za podstawę analizy posłużyły dane ze sprzedaży wyjazdów w terminach od 1 listopada do 30 kwietnia 2024 roku, zrealizowanej od 1 stycznia do 18 października tego roku.

Bliski Wschód i daleka Azja w czołówce rankingu

Statystyki pokazują, że najczęściej wybieranym kierunkiem są Zjednoczone Emiraty Arabskie, drugie miejsce zajmuje Tajlandia, a trzecie Zanzibar. Łącznie na te kierunki przypada nieco ponad jedną trzecią sprzedaży oferty do dalekich krajów. ZEA przodowały w rankingu także w zeszłym roku, ale przed pandemią zajmowały czwarte miejsce. Widać też odbicie Tajlandii, która przed pandemią była liderem sprzedaży zimowej oferty egzotycznej, ale na dobre do programów biur podróży powróciła dopiero w ubiegłym roku. Wcześniej nie pozwalały na to bardzo restrykcyjne zasady podróżowania związane z pandemią.

- Jednym z czynników, które decydują o rosnącej popularności Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest duża dostępność tego kierunku. W tym roku można tam polecieć bezpośrednio z czterech polskich miast. Poza Warszawą są to Kraków, Katowice, a od niedawna także Poznań. Nie bez znaczenia jest tu również stosunkowo krótki lot w porównaniu z innymi dalekimi kierunkami, duża rozpiętość cen wyjazdów i wiele możliwości spędzania czasu na miejscu - wylicza wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl Dominik Miłowski, cytowany w komunikacie.

Bezpośrednie loty zachętą do dalekich podróży

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków pojawia się w sumie pięć krajów azjatyckich. Poza ZEA i Tajlandią są to Wietnam, Malediwy i Oman. Afrykę reprezentują Zanzibar (Tanzania), Kenia i Wyspy Zielonego Przylądka. Zestawienie domykają Dominikana i karaibska części Meksyku. W tym roku do oferty weszły dwie nowości – wenezuelska wyspa Margarita i Wybrzeże Kokosowe w Brazylii.

Wakacje.pl

- Azja, szczególnie daleka, od zawsze była popularna wśród klientów biur podróży. Z powodu pandemii zamknęła się jako jeden z pierwszych regionów świata i otworzyła jako jeden z ostatnich. Teraz, kiedy znów można tam swobodnie podróżować, klienci chętnie do niej wracają, na co touroperatorzy szybko reagują, rozbudowując ofertę. W tym roku bezpośrednio z Polski można polecieć nie tylko do Tajlandii, ale też do Wietnamu i Sri Lanki - wskazuje szefowa działu rozwoju produktu w Wakacje.pl Anna Podpora.

W tym sezonie zimowym bez przesiadania się (w niektórych wypadkach z międzylądowaniem) będzie można polecieć nie tylko do Tajlandii, Wietnamu czy Sri Lanki, ale też do ZEA, Omanu, Kenii, na Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka, do Dominikany, Meksyku, na Kubę, do Brazylii i na Margaritę. Poza Warszawą bezpośrednie rejsy realizowane są z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Coraz częściej z portów lokalnych, najczęściej w styczniu

Nadal największy udział w sprzedaży oferty egzotycznej ma Lotnisko Chopina w Warszawie, widać jednak wzrost znaczenia portów lokalnych. O ile w wypadku Warszawy dynamika, licząc rok do roku, liczona jest dwucyfrowo, to już w wypadku Katowic i Wrocławia nawet trzycyfrowo. To wszystko dzięki wprowadzaniu do siatki kolejnych, popularnych kierunków. Na przykład w stolicy Dolnego Śląska zdecydowanym liderem sprzedaży jest Kenia.

Wakacje.pl

Klienci biur podróży najchętniej rezerwują wycieczki do dalekich krajów na styczeń.

- Pierwsza połowa stycznia to co prawda szczyt sezonu w dalekich krajach, ale jednocześnie nieco mniej popularny okres wyjazdowy wśród Polaków. To czas po świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze, ale jeszcze przed feriami zimowymi, wówczas łatwiej znaleźć atrakcyjną ofertę. Z kolei w drugiej połowie miesiąca rozpoczyna się przerwa szkolna w województwach mazowieckim i dolnośląskim, a także opolskim i zachodniopomorskim. Ich stolice to dość duże aglomeracje, których mieszkańcy dobrze zarabiają - wyjaśnia Miłowski.

Drugim pod względem popularności terminem wyjazdów jest listopad, na który przypada początek sezonu zimowego. Wówczas również łatwiej o okazję cenową. Na trzeciej pozycji plasuje się grudzień, kiedy to wiele osób decyduje się na wyjazdy sylwestrowe.

Wakacje.pl

Nie tylko pary stawiają na egzotykę

Wakacje.pl sprawdziły również, kto najchętniej wyjeżdża do dalekich krajów. Pierwsze miejsce przypadło parom. Co ciekawe, udział w sprzedaży wyjazdów dla dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci oraz dla osób podróżujących w pojedynkę kształtuje się na podobnym poziomie. Rodziny z dziećmi częściej wybierają bliższą egzotykę, przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie. Osoby podróżujące bez towarzystwa zazwyczaj stawiają na Wietnam, Kenię czy Wenezuelę. Pary najchętniej podróżują do Tajlandii, na Zanzibar i do Dominikany.

Wakacje.pl

Wakacje.pl, największy multiagent w Polsce, sprawdziły, gdzie Polacy spędzą zimowy urlop. Za podstawę analizy posłużyły dane ze sprzedaży wyjazdów w terminach od 1 listopada do 30 kwietnia 2024 roku, zrealizowanej od 1 stycznia do 18 października tego roku.

Bliski Wschód i daleka Azja w czołówce rankingu

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych