W biurach podróży: Egipt przestał tanieć, Grecja przestała drożeć

First czy last minute? Nawet kilka tysięcy złotych można zaoszczędzić, kupując już teraz wycieczkę do Grecji lub Turcji w biurze podróży na lato przyszłego roku - pokazuje porównanie cen z tego i zeszłego roku przygotowane przez Traveldatę.

Publikacja: 19.12.2023 12:05

W biurach podróży: Egipt przestał tanieć, Grecja przestała drożeć

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia 2024 roku spadła o 7 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży. Było to po tym, jak po pięciu tygodniach spadków, łącznie o 169 złotych, cena w poprzednim tygodniu wzrosła o 40 złotych.

Czytaj więcej

W biurach podróży trwa przecena Egiptu. Padł nowy rekord

Największa zniżka średniej wystąpiła w wypadku Sardynii i Sycylii - o 385 i 358 złotych, a już istotnie mniejsza na Krecie - o 125 złotych. Największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w odniesieniu do Maroka - o 301 złotych, a mniejsze na Półwyspie Chalcydyckim (poprzednio był tam największy spadek cen) i na Kos – o 110 i 56 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują poniższe graficznie zestawione dane.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu rosły ceny wycieczek do dwóch z pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Zwyżki miały miejsce w wypadku Turcji i Egiptu - o 13 i 5 złotych. Spadły natomiast średnie ceny wyjazdów do Bułgarii, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 36, 30 i 2 złote.

W biurach podróży taniej niż rok wcześniej

Porównanie ze średnią ceną sprzed roku przyniosło wniosek, że średnia z ostatniego tygodnia była niższa od niej o 25 złotych.

Największe zniżki cen wyjazdów objęły wyjazdy do Szarm el-Szejk, o 698 złotych, na Costa del Sol, o 375 złotych, i do Marsa Alam - o 355 złotych.

Najbardziej rosły z kolei ceny wycieczek na Sardynię (kolejny raz z rzędu), o 724 złote, na Sycylię, o 645 złotych, i do Kalabrii – o 492 złotych.

Tradycyjnie autorzy raportu porównali ceny najmocniej wpływających na koszty wycieczek elementów - paliwa lotniczego i kursów głównych walut.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,61 zł/litr wobec 5,03 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 28,2 procent (przed tygodniem cena była niższa o 14,7 procent, a przed dwoma o 15 procent). Złoty był kolejny raz wyraźnie silniejszy w uśrednionych rozliczeniach turystycznych wobec dolara i euro. Tym razem o ponad 8,8 procent (przed tygodniem o około 8,4 procent, a przed dwoma o 8,2 procent). Oznaczało to, że wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek sprzyjał organizatorom wycieczek, bo zawierał się w przedziale od minus 455 do minus 465 złotych, był zatem zdecydowanie korzystniejszy niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wyniósł po -335 - -345 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o pięć podstawowych kierunków, to wzrosła cena Wysp Kanaryjskich i Grecji – porównując rok do roku było to odpowiednio 164 i 32 złote. Egipt, Bułgaria i Turcja potaniały – kolejno o 437, 173 i o 3 złote.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, o 615 złotych, mniejsze na Malcie, w Albanii, na Majorce i w Maroku – o 174, 170, 140 i 48 złotych.

Spadły ceny wyjazdów do Tunezji, na Cypr, do Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 141, 243, 267 i 274 złotych.

W których biurach podróży ceny rosną, a w których spadają

Ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły, porównując rok do roku, Nekera, Sun & Fun i Oasis, odpowiednio o 420, 240, 190 złotych. W pozostałych biurach ceny były niższe od 160 złotych (Rainbow, Coral Travel). W pozostałych ceny rosły do 310 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 49 takich ofert. Za nim uplasowały się Coral Travel z 39 ofertami i Itaka z liczbą 36 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel i TUI Poland (po 7), do Grecji Rainbow i Itaka (po 8), Grecos i TUI Poland (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (6), do Turcji Coral Travel (5), Itaka (4) i TUI Poland (3), do Tunezji Coral Travel (6) i TUI Poland (4), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2 oferty) – wyliczają eksperci z Traveldaty.

I podsumowują: W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Tunezji i Bułgarii, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Egipcie, Grecji i Tunezji, a biuro Itaka utrzymało w Turcji.

Grecja i Turcja — ile można zaoszczędzić kupując wycieczkę już teraz

Przedstawiają też zestawienie cen w biurach podróży „dla zobrazowania skali teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 roku nabywanych obecnie, w porównaniu z możliwymi cenami z okresu na 3-4 tygodnie przed wylotem (okres last minute), czyli na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca 2024 roku, gdyby osiągnęły one poziom w tym okresie taki jak w roku 2023, a dość prawdopodobne, że będą one wyższe”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak zaznaczają, obecnie ceny są niższe o 434 złote średnio od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. „Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnym całorocznym kierunku budżetowym jakim jest Egipt, czy w mniejszym stopniu Tunezja, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych i często sezonowych kierunkach premiowych” - podpowiadają.

Pod koniec raportu zamieszczają tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W dziesiątym w tym sezonie letnim zestawieniu nastąpiły dwie zmiany. Tabelę opuściły Anex i Join UP!, a weszły do niej biura Onholidays (z miejsca dziewiątego na trzecie) i Coral Travel (z miejsca dziesiątego na czwarte). Na miejscu lidera tabeli w dalszym ciągu pozostawał Grecos.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Autorzy analizy rozszerzają też tę informację i przedstawiają „liderów cen” z ostatniego tygodnia na poszczególnych kierunkach z podziałem na wyjazdy do hoteli trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych. Liderami cen nazywają organizatorów, którzy oferują wyjazdy siedmiodniowe, all inclusive z Warszawy w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 roku z najniższymi średnimi cenami (średnia cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 grudnia 2023 i porównane z cenami dla tego samego okresu wylotów z 7 grudnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 grudnia 2022 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów