Ferie zimowe w biurach podróży. Egipt jak zwykle bezkonkurencyjny

Dziewięć spośród 10 najczęściej wybieranych kierunków na ferie zimowe to ciepłe kraje - pokazują wyniki sprzedaży ofert biur podróży w Wakacje.pl. Na pierwszym miejscu pojawia się tradycyjnie Egipt, są też inne kraje basenu Morza Śródziemnego, w tym mniej oczywista Turcja.

Publikacja: 10.01.2024 09:11

Ferie zimowe w biurach podróży. Egipt jak zwykle bezkonkurencyjny

Foto: Nelly Kamińska

Największy agent turystyczny w Polsce, Wakacje.pl, przeanalizował sprzedaż wyjazdów na ferie zimowe z datą rozpoczęcia od 13 stycznia do 18 lutego. Prawie wszystkie kierunki z pierwszej dziesiątki to ciepłe kraje.

- W tym roku w rankingu ponownie pojawiają się dalekie kraje. Trend ten da się wytłumaczyć dwojako - po pierwsze dzięki pełnemu otwarciu się świata na turystykę po pandemii dziś podróżować można praktycznie bez ograniczeń, po drugie dzięki stałemu poszerzaniu oferty egzotycznej, także z wylotami z lotnisk lokalnych, jej dostępność stale się zwiększa. Co równie ważne, kolejni gracze rynkowi, którzy wprowadzają do swoich programów wycieczki do dalekich krajów, także w ramach lotów bezpośrednich, zwiększają konkurencję, a to przekłada się na atrakcyjniejsze ceny takich wycieczek - mówi wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl Dominik Miłowski, cytowany w komunikacie multiagenta.

Wakacje.pl

Bezsprzecznym zwycięzcą rankingu, także w podziale na poszczególne grupy klientów, jest Egipt. To głównie właśnie tam wybiorą się zarówno pary i rodziny z dziećmi, jak i osoby podróżujące w pojedynkę. Najchętniej wypoczywać będą w Hurghadzie i Marsa Alam na wybrzeżu Morza Czerwonego, ale zauważalnie rośnie też zainteresowanie Półwyspem Synaj.

Wakacje.pl

Wakacje.pl

W zestawieniu pojawiają się również Włochy, dokąd Polacy chętnie wyjeżdżają zarówno na narty, jak i city breaki. Co ciekawe, wśród najchętniej wybieranych kierunków jest też Riwiera Turecka.

Czytaj więcej

Początek roku w biurach podróży. Droższe wakacje w Grecji, Turcji, Bułgarii

Ferie tańsze niż przed rokiem

W porównaniu z zeszłym rokiem średnia wartość rezerwacji jest mniejsza.

- Największe spadki średniej wartości koszyka widać w wypadku Egiptu. W tym roku oferta do tego kraju jest wyjątkowo szeroka. Z jednej strony to efekt zwiększenia liczby wylotów do najpopularniejszych kurortów i poszerzenia przez organizatorów oferty hotelowej o obiekty także z nieco niższej półki cenowej, z drugiej - efekt ustabilizowania kursów walut i cen paliwa lotniczego - tłumaczy dyrektor ds. rozwoju produktu w Wakacje.pl Anna Podpora.

Wakacje.pl

Wakacje.pl

Wakacje.pl

Rodziny z dziećmi często wybierają obiekty wyższej kategorii, a przynajmniej takie, które oferują atrakcje dla dzieci i wyżywieniu w formie all inclusive. Pary i podróżujący solo nastawieni na zwiedzanie i uprawianie turystyki aktywnej częściej decydują się na obiekty mniejsze, wykupując dwa posiłki dziennie lub pobyty ze śniadaniami, a nawet bez nich.

W ogólnym zestawieniu najczęściej wybieranych form wyżywienia dominuje jednak all inclusive.

Wakacje.pl

Ferie planowane z wyprzedzeniem

Jak wynika ze statystyk Wakacje.pl, klienci polskich biur podróży znów kupują wycieczki z dużym wyprzedzeniem. Ponad 40 procent zdecydowało się zarezerwować wyjazd ponad 91 dni wcześniej, a niemal 25 procent do dwóch miesięcy przed rozpoczęciem wyjazdu.

Zimą, podobnie jak latem, klienci najczęściej decydują się na wycieczki tygodniowe, również do dalekich krajów - takie wyjazdy zyskują na popularności dzięki bezpośrednim przelotom, także z lotnisk lokalnych.

Wakacje.pl

Czytaj więcej

Itaka wznowiła czartery do Sri Lanki. "Najlepsza pora na oglądanie wielorybów"

95 procent klientów Wakacje.pl poleci na zimowy urlop samolotem. Na dojazd własny - tu mowa o kierunkach narciarskich - zdecydowało się 5 procent. Tradycyjnie większość, bo prawie 60 procent, rozpocznie podróż na Lotnisku Chopina w Warszawie lub w Katowicach. Trzecim najpopularniejszym lotniskiem w feryjnym zestawieniu jest Gdańsk, czwartym Poznań, a piątym Wrocław.

Wakacje.pl

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny