Początek roku w biurach podróży. Droższe wakacje w Grecji, Turcji, Bułgarii

Chociaż w ostatnim tygodniu trzy z najpopularniejszych kierunków wyjazdów solidnie podrożały, nadal klienci, którzy nie będą czekać do ostatnich dni z zakupem wakacji, mają dużą szansę zaoszczędzić kilkaset złotych – wylicza Traveldata.

Publikacja: 08.01.2024 03:22

Wakacje w Bułgarii zdrożały najbardziej - 150 złotych średnio na osobę

Wakacje w Bułgarii zdrożały najbardziej - 150 złotych średnio na osobę

Foto: Aleksander Kramarz

O 49 złotych wzrosła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży w szczycie sezonu wakacyjnego, czyli z wylotem między 5 a 11 sierpnia – tą wiadomością zaczyna swój cotygodniowy raport z monitorowania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Taka zwyżka dawno nie była widziana w biurach podróży. Tydzień wcześniej średnia cena spadła o 6 złotych, a przed świętami Bożego Narodzenia (notowanie z 18 grudnia) o 7 złotych. Ostatnią podwyżkę, o 40 złotych, Traveldata ujawniała w raporcie z 11 grudnia.

Czytaj więcej

Teraz ceny wakacji dużo lepsze niż w last minute. Sprzyja tańsze paliwo i mocny złoty

Tym razem najbardziej wzrosła cena wakacji na Costa del Sol (poprzednio notowano tam największy spadek cen), o 259 złotych, w Bułgarii (poprzednio był tam duży spadek cen), o 150 złotych, i na Krecie – o 142 złote.

Najbardziej ceny letniego wypoczynku zmalały w wypadku Sardynii (poprzednio był tam notowany najwyższy wzrost cen), bo o 178 złotych, na Zakintos, o 61 złotych, i w Maroku – o 46 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazują poniższe zestawienia.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wszystkich pięciu najważniejszych, z punktu widzenia polskich turystów, kierunków wyjazdów zorganizowanych: Bułgaria o 150 złotych, Turcja o 120 złotych, a Grecja o 57. Na tym tle zmiany cen w górę Wysp Kanaryjskich o 17 złotych, a Egiptu o 4 złote miały już tylko znaczenie symboliczne.

Przez rok wycieczki nie zdrożały dużo

Jak odnotowuje Traveldata, porównanie tegorocznych cen z cenami z zeszłego roku o tej samej porze, pokazało, że średnia cena z ostatniego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 28 złotych.

Przy czym najbardziej skoczyła cena wyjazdu do Kalabrii – o 763 złote. Bardzo zdrożał też Półwysep Chalcydycki i Sardynia – odpowiednio o 741 i o 600 złotych. Największe zniżki cen wyjazdów kolejny raz wystąpiły na Synaju, o 700 złotych, na Costa del Sol i na Cyprze - o 545 i 316 złotych.

Czy koszty organizatorów wyjazdów w zeszłym tygodniu rosły, czy malały? Traveldata sprawdziła, że paliwo lotnicze kosztowało 3,64 zł/litr wobec 4,41 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 17,5 procent (przed tygodniem cena była niższa o 9,8 procent, a przed dwoma o 14,7 procent). Jednocześnie złoty był o ponad 7,8 procent mocniejszy wobec euro i dolara „w uśrednionych rozliczeniach turystycznych” (przed tygodniem o 8,1 procent, a przed dwoma o 8,8 procent). To oznaczało, jak wyliczyli autorzy raportu, że wspólny wpływ tych czynników na koszty wycieczek był korzystny dla touroperatorów, bo zawierał się w przedziale od -295 do -305 złotych (przed tygodniem wyniósł -290 - -300, a przed dwoma tygodniami -455 - -465 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o pięć najpopularniejszych kierunków, to licząc rok do roku wzrosły ceny Wysp Kanaryjskich, o 155 złotych, i Grecji - o 124 złote. A zmalały Turcji, Bułgarii i Egiptu – o 63, 181 i 412 złotych.

Drożało wiele mniej uczęszczanych kierunków: Włochy o 633 złote, Malta o 446 złotych, Albania o 277, Portugalia o 224, Maroko o 210, a Majorka o 174 złote. Były też takie, których cena spadła: Tunezja, Hiszpania kontynentalna i Cypr. Odpowiednio potaniały więc o 72, 299 i 316 złotych.

Szybciej kupujesz, więcej oszczędzasz

Rok do roku najbardziej obniżyły ceny biura podróży ETI, Best Reisen i Oasis - o odpowiednio 350, 230 i 190 złotych. W pozostałych biurach zmiana cen była mniejsza — od obniżki o 120 złotych (Rainbow) do zwyżek o 40 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 30 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli (5, 4 i 3 gwiazdki), na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 50 ofert. Organizator ten wyprzedził Corala Travel z liczbą 38 ofert i Itakę z liczbą 37 najtańszych ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu eksperci z Traveldaty odnotowali w ofercie TUI Poland (8) i Corala Travel (5), do Grecji w ofercie Itaki (10), TUI Poland (9), Rainbowa (5) i Grecosa (4), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (10) i Itaki (8), do Turcji w TUI Poland (5), Itace (4) i Coralu Travel (3), do Tunezji w Coralu Travel (5) i TUI Poland (3), a do Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Bułgarii, Coral Travel w Grecji i Bułgarii, a Itaka utrzymała w Grecji, Tunezji i Turcji.

Eksperci z Traveldaty pokazują też w swoich raportach skalę możliwych teoretycznie oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia tego roku, jeśli kupi się je obecnie, nie czekając do ostatniej chwili. Widać to w zestawieniu cen z ostatniego tygodnia z cenami, jakie miały te same oferty 3-4 tygodnie przed wylotem czyli w tak zwanym last minute, rok temu.Jak piszą, jest „dość prawdopodobne, że będą one wyższe”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

„Obecnie ceny są średnio niższe o 385 złotych od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnych całorocznych kierunkach budżetowych, jakimi są Egipt, Tunezja i Wyspy Kanaryjskie, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych oraz sezonowych kierunkach [zwanych z angielska] premium” - czytamy w raporcie.

Które biura podróży miały najlepsze ceny Grecji i Turcji?

Autorzy publikują też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu sprzedawały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Zapewniają przy tym, że porównywali te same kierunki, „a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów”.

W ostatnim tygodniu – piszą – tabelę opuściły Oasis i Onholidays, a weszły do niej Itaka (z miejsca siódmego na czwarte) i Coral Travel (z szóstego na piąte). Na miejscu lidera tabeli pozostawał Grecos.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Traveldata szczegółowo bada kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów. Dzięki temu robi zestawienia „liderów cen” (z badanego tygodnia) w kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży, z podziałem na wyjazdy do hoteli trzygwiazdkowych, czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych. Liderami są touroperatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym wypadku siedmiodniowe, z all inclusive, z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024 roku) z najniższymi średnimi cenami (względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii w danym kierunku).

W najnowszym raporcie pod lupę wzięli hotele pięciogwiazdkowe.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 stycznia 2024 roku i porównane z cenami dla tego samego okresu wylotów z 28 grudnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 5 stycznia 2023 roku.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny