Teraz ceny wakacji dużo lepsze niż w last minute. Sprzyja tańsze paliwo i mocny złoty

Analiza danych z tego i poprzedniego roku pozwala stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że wakacyjne wyjazdy kupione w biurach podróży zimą będą tańsze niż wiosną i latem, w last minute - prognozuje Traveldata.

Publikacja: 02.01.2024 00:33

Najwięcej podrożały, licząc rok do roku, wakacje w Kalabrii i na Sycylii (na zdjęciu)

Najwięcej podrożały, licząc rok do roku, wakacje w Kalabrii i na Sycylii (na zdjęciu)

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia 2024 spadła o 6 złotych – informuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Największa zniżka wystąpiła na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 182 złote. Przeceny objęły też Hurghadę i Kretę - o 77 i 59 złotych.

Z drugiej strony największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w wypadku podróży na Sardynię, o 273 złote, do Kalabrii, o 191 złotych, i na Sycylię – o 155 złotych.

Czytaj więcej

W biurach podróży: Egipt przestał tanieć, Grecja przestała drożeć

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazują graficzne zestawienia.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wszystkich pięciu kluczowych kierunków wyjazdów z biurami podróży spadły. Najbardziej potaniały wyjazdy do Turcji i Egiptu - o 34 i 27 złotych. W mniejszym stopniu spadły średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Bułgarii i do Grecji - o 19, 18 i 6 złotych.

Włochy i Malta drożeją najmocniej, rok do roku

Porównanie średnich cen podróży z biurem z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że w ostatnim tygodniu była ona wyższa o 27 złotych niż ta z zeszłego roku (za każdym razem chodziło o wyjazd na początku sierpnia). Dla porównania – rok temu różnica wynosiła 993 złote (2021 do 2022) – podają autorzy raportu.

Najwięcej podrożały, licząc rok do roku, wakacje w Kalabrii – o 759 złotych i Sycylii – o 590. Największe zniżki cen wyjazdów wystąpiły w wypadku Szarm el-Szejk, o 754 złote, na Costa del Sol, o 415 złotych, i w Marsa Alam - o 279 złotych.

Jak ceny paliwa lotniczego i kurs złotego wpłynął w ostatnim tygodniu na koszty organizatorów wyjazdów? Jak ustalili eksperci z Traveldaty, cena paliwa spadła w ciągu roku o 9,8 procent (w ostatnim zestawieniu była niższa o 28,2 procent, a w przedostatnim o 14,7 procent), a złoty był o 8,1 procent mocniejszy wobec dolara i euro (w ostatnim zestawieniu był silniejszy o 8,8 procent, a w przedostatnim o 8,4 procent). To oznacza, że wspólny wpływ tych czynników na średni koszt cen wycieczki zawierał się w przedziale od minus 290 do minus 300 złotych, był więc korzystny, ale nieco mniej niż w poprzednich tygodniach (tydzień wcześniej wyniósł -455 - -465, a dwa tygodnie wcześniej -335 - -345 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu głównych kierunków podrożały w ostatnim tygodniu wobec cen sprzed roku wakacje na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – odpowiednio o 183 i 38 złotych. Spadły natomiast ceny wypoczynku w Egipcie, w Bułgarii i w Turcji – o 374, 219 i o 23 złote.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to największe zwyżki cen, licząc rok do roku, Traveldata ujawniła ofertach wyjazdów do Włoch i na Maltę, o 639 i 523 złote, a także do Maroka, na Majorkę, do Albanii i do Portugalii – o 207, 195, 187 i 107 złotych.

Spadły z kolei ceny wyjazdów do Tunezji, na Cypr i do Hiszpanii kontynentalnej – odpowiednio o 59, 72 i 256 złotych.

Liderzy niskich cen – sześć kierunków

W porównaniach średnich cen wycieczek w największych (dużych i średnich) biurach podróży ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły ETI, Oasis i Rainbow – odpowiednio o 350, 220, 150 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe od 110 złotych (Exim Tours) do wyższych, w granicach do 190 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli (5, 4 i 3 gwiazdki), w jedenastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 roku na pierwszych miejscach znalazły się TUI Poland z liczbą 51 ofert, Coral Travel z liczbą 38 ofert i Itaka z liczbą 35 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu eksperci Traveldaty znaleźli w ofercie TUI Poland (7) i Corala Travel (6), do Grecji w Itace (8), Rainbowle (7), Grecosie i TUI Poland (po 6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (10) i Itace (7), do Turcji w Itace, Coralu Travel i TUI Poland (po 4), w Tunezji w Coralu Travel, Eximie Tours i TUI Poland (po 3), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Coralu Travel (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Tunezji i Bułgarii, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Grecji i Bułgarii, a biuro Itaka utrzymało w Turcji – podsumowują autorzy analizy.

Nie czekasz na last minute, to kupujesz taniej

Eksperci przedstawili też zestawienie pokazujące, ile teoretycznie klienci biur podróży mogą zaoszczędzić, kupując wycieczki na pierwszy tydzień sierpnia już teraz, niż jeśli to zrobią na 3-4 tygodnie przed wylotem (okres last minute). Wyliczenia opierają na mechanizmach, jakie działały w roku 2023. Jak dodają, w tym roku korzyści turystów, którzy nie będą zwlekać, będą jeszcze większe.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

„Obecnie ceny są niższe o 432 złote średnio od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnym całorocznym kierunku budżetowym jakim jest Egipt, czy w mniejszym stopniu Tunezja, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych i często sezonowych kierunkach premiowych” - czytamy.

Grecos z najtańszymi wycieczkami

Traveldata pokazuje też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu sprzedawały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W jedenastym w tym sezonie letnim zestawieniu tabelę opuścił Coral Travel, a wszedł do niej Oasis (z miejsca siódmego na trzecie). Na miejscu lidera tabeli kolejny tydzień pozostawał Grecos.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego przedstawił też zestawienie kierunków i hoteli, które najczęściej oferują organizatorzy. Biura podróży, które znalazły się w tabeli nazywa „Liderami cen” z podziałem na wyjazdy do hoteli trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych.

Liderami cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (7 dni z all inclusive, wylot z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia) z najniższymi średnimi cenami (czyli, których średnia oferowana jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).

Dziś liderzy wakacyjnych wyjazdów do pięciogwiazdkowych hoteli w Grecji i Turcji.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 grudnia 2023 i porównane z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 grudnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 22 grudnia 2022 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia 2024 spadła o 6 złotych – informuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Największa zniżka wystąpiła na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 182 złote. Przeceny objęły też Hurghadę i Kretę - o 77 i 59 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Ekspert: Jaka przyszłość czeka biura podróży? Zaszkodzi im polityka klimatyczna UE
Biura Podróży
Itaka rozstaje się z Wakacje.pl. "Brak wspólnego interesu"
Biura Podróży
Ranking biur podróży 2024. Dwaj liderzy na czele - Itaka Holdings i TUI Poland
Biura Podróży
Gwałtowna przecena wakacji w Turcji. Za sprawą dwóch biur podróży
Biura Podróży
Anex Tour lata już z Katowic do Turcji szerokokadłubowym boeingiem 777-300ER
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej