Ceny wakacji odporne na inflację. W biurach podróży nawet taniej niż rok temu

Porównanie cen w biurach podróży pokazuje, że wyjazdy wakacyjne są teraz nawet setki złotych tańsze niż rok temu. To między innymi zasługa tańszego paliwa lotniczego i mocniejszego złotego.

Publikacja: 04.03.2024 00:30

Ceny wakacji odporne na inflację. W biurach podróży nawet taniej niż rok temu

Foto: Aleksander Kramarz

Wycieczka z wylotem między 5 a 11 sierpnia kosztowała w ostatnim tygodniu o 6 złotych mniej niż tydzień wcześniej – informuje w najnowszym raporcie z przeglądu cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

W biurach podróży pojedynek Bułgarii i Egiptu. Ten tydzień wyłoni zwycięzcę

Ta symboliczna obniżka przerwała serię podwyżek. Tydzień wcześniej średnia cena wzrosła o 26 złotych, a wcześniej o 20, 68 i o 42 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 93 złote, spadła o 23 złote, wzrosła o 49 złotych, spadła o 6 złotych, spadła o 7 złotych i wzrosła o 40 złotych.

Największe zniżki cen w ostatnim tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku wakacji na Kos, o 143 złote, na Costa de la Luz, o 111 złotych, i na Teneryfie – o 59 złotych.

Największe zwyżki średnich cen odnotowała w odniesieniu do Malty, o 100 złotych, Kalabrii, o 96 złotych i Costa del Sol - o 49 złotych.

Zmiany średnich cen, jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach, autorzy raportu przedstawili w formie graficznej poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak piszą, w minionym tygodniu wzrosły jedynie ceny wycieczek do dwóch z pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, a mianowicie do Turcji i Bułgarii – o 10 złotych do pierwszego kraju i o 5 złotych do drugiego. Spadły natomiast ceny wyjazdów do Egiptu, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 7, 10 i 28 złotych.

Wakacyjne wyjazdy zagraniczne dużo tańsze niż rok temu

Eksperci z Traveldaty porównali średnią cenę z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku. To pokazało, że rok wcześniej było o 65 złotych drożej.

Najwięcej, porównując rok do roku, spadła cena wakacji na Costa del Sol – o 553 złote. Kreta była w zeszłym tygodniu tańsza o 419 złotych niż rok temu, a Szarm el-Szejk o 366 złotych.

Były też ceny wyższe niż rok temu. Największy wzrost objął Sardynię, Maltę i Zakintos, odpowiednio - o 602, o 590 i o 471 złotych.

Autorzy badania chcieli też wiedzieć, jak cena paliwa lotniczego i kursy głównych walut mogły wpłynąć na koszty organizatorów wyjazdów, a co za tym idzie na ceny. W ostatnim tygodniu paliwo kosztowało 3,78 zł/litr wobec 4 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 5,5 procent (przed tygodniem cena była niższa o 4,9 procent, a przed dwoma o 5,4 procent). Z kolei złoty wobec dolara i euro był w ostatnim tygodniu kolejny raz wyraźnie silniejszy w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, o 8,8 procent (przed tygodniem o 9,4 procent, a przed dwoma o 9,1 procent).

W ten sposób sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek pięćdziesiąty raz z rzędu sprzyjał organizatorom – wyliczyli eksperci z Traveldaty. Tym razem zawierał się on w przedziale od -300 do -310 złotych (przed tygodniem było to od -315 do -325, a przed dwoma tygodniami od -305 do -315 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z wiodących kierunków zdecydowanie podrożały, porównując rok do roku, Wyspy Kanaryjskie - o 109 złotych. Pozostałe kierunki taniały w tym ujęciu – Egipt o 348 złotych, Grecja o 48 złotych, Turcja o 44 złote, a Bułgaria o 28 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Malty, Włoch i Portugalii - o 590, 357 i 90 złotych.

Więcej było obniżek – w wypadku Hiszpanii o 431 złotych, Tunezji o 318, Cypru o 212, Majorki o 121, Maroka 67, a Albanii o 19 złotych.

W których biurach podróży jest najtaniej?

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Prima Holiday, Grecos i Neckera - odpowiednio o 460, 340 i 330 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od 2300 złotych (Best Reisen), aż do zwyżek o 60 złotych – opisuje dalej sytuację w biurach podróży Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli w porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 53 ofert. Organizator ten wyprzedził Corala Travel z liczbą 43 ofert i Itakę z liczbą 40 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel (8 ofert), Anex (5) i TUI Poland (3), do Grecji Itaka, Rainbow (po 10) i Grecos (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (7), do Turcji Coral Travel (5), Itaka i TUI Poland (po 4), do Tunezji Coral Travel (5), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Tunezji, Coral Travel w Egipcie i Tunezji, a Itaka utrzymało ją w Bułgarii – podsumowali autorzy.

Kolejną część raportu poświęcili na przedstawienie tabeli z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu miały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W dwudziestym w tym sezonie letnim zestawieniu na miejscu lidera tabeli pozostawał Grecos. Nie zmieniła się też kolejność pozostałych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

„Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom” - skomentowali eksperci z Traveldaty.

Raport zamyka porównanie biur podróży pod kątem cen hoteli w jednej ich kategorii. W tym tygodniu eksperci Traveldaty skupili się na hotelach czterogwiazdkowych w Grecji i we Włoszech.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 29 lutego 2024 roku i porównane z cenami dla tego samego okresu wylotów z 22 lutego 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 marca 2023 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów