Siła złotego i tanie paliwo wyhamowały wzrost cen wakacji. Ale jeden kierunek nie przestaje drożeć

Spadek cen ropy i mocny wobec dolara i euro złoty to dobra wiadomość dla turystów, ale i dla biur podróży, organizujących zagraniczne wakacje. Nawet kiedy wyjazdy tanieją, te ostatnie mogą na nich zarobić – pokazuje najnowszy raport Traveldaty.

Publikacja: 22.04.2025 00:23

Bułgaria jako kierunek wakacji osiągnęła kolejny rekord cenowy

Bułgaria jako kierunek wakacji osiągnęła kolejny rekord cenowy

Foto: Aleksander Kramarz

O 35 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży na lato 2025 (wylot między 4 a 10 sierpnia) – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, śledzący ruch cen u największych touroperatorów*.

Nie jest to duża zmiana, zważywszy, że ostatnio średnia cena tylko rosła, i to sporo. Ostatnio o 83, o 85 i o 63 złote.

Czytaj więcej

Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty

Jak zauważa Traveldata, największe zniżki cen w ostatnim tygodniu miały oferty wakacji na Krecie, o 233 złote, na Costa de la Luz, o 223 złote, i na Półwyspie Chalcydyckim – o 102 złote.

Z kolei najwięcej zdrożały wyjazdy na Sycylię, o 257 złotych, na Maltę, o 161 złotych, i na Costa del Sol, o 107 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata ilustruje graficznymi zestawieniami.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak dalej czytamy w raporcie, tylko ceny dwóch z pięciu najczęściej wybieranych kierunków wzrosły w ostatnim tygodniu. Bułgaria zdrożała o 25 złotych, a Egipt o 4 złote. Trzy pozostałe potaniały – Grecja o 50 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 13, a Turcja o 8 złotych.

O ile więc trzy kierunki (Grecja, Turcja, Wyspy Kanaryjskie) po ostatniej szarży na rekordy cenowe wyhamowały, o tyle Bułgaria nabrała rozpędu i ze średnią ceną 3937 złotych była już bliska nieosiągalnej dotąd dla niej granicy 4000 złotych.Zresztą już samą nową średnią ceną osiągnęła swój nowy rekord.

Chociaż wakacje coraz bliżej i należy się spodziewać, że ceny będą rosły – jeśli tylko uda się utrzymać równowagę popytu i podaży – chwilowe zmniejszenie cen nie powinno zaszkodzić organizatorom wyjazdów. Wszystko wskazuje, że ich marża pozostaje niezagrożona, a to dzięki spadkowi na światowych rynkach cen ropy naftowej i cen paliwa lotniczego i utrzymującej się korzystnej relacji złotego do dolara i euro – zauważają autorzy raportu, tytułując go „Siła złotego i duży spadek cen paliwa wyhamowały wzrosty cen wycieczek”. Nad ceną paliwa i kursem złotego pochylają się w dalszej części raportu.

Cena paliwa pozwala biurom podróży zaoszczędzić na kosztach

Eksperci z Traveldaty porównali też cenę z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku. Ta pierwsza była wyższa od drugiej o 77 złote (tydzień wcześniej też była wyższa o 77 złote).

„Największe roczne zniżki cen [porównując rok do roku] wycieczek kolejny raz odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 1987 złotych, a mniejsze na Sardynii i Sycylii - o 613 i 482 złote. Największe roczne wzrosty cen wyjazdów kolejny raz miały miejsce na wyspie Kos - o 800 złotych oraz na Majorce i w Portugalii - o średnio 400 i 353 złote” - czytamy w raporcie.

Traveldata chciała się też przekonać, jaki wpływ na ceny miały dwa najważniejsze czynniki – ceny paliwa lotniczego i kursy dolara i euro. Porównała je.

Cena paliwa lotniczego w zeszłym tygodniu wyniosła 2,68 złotego za litr wobec 3,73 złotego za litr rok temu, była więc 28,2 procent niższa (przed tygodniem cena była niższa o 23,4 procent, a przed dwoma tygodniami była niższa o 20,1 procent). Jednocześnie złoty był silniejszy o ponad 3,7 procent (przed tygodniem o 0,8 procent, a przed dwoma o 2,2 procent). W efekcie, jak szacują autorzy analizy, wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek sprzyjał ich organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale od -265 do -275 złotych (przed tygodniem wynosił między -145 a -155 złotych, a przed dwoma tygodniami od -170 do -180 złotych).

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak piszą dalej eksperci z Traveldaty, w porównaniu rok do roku ceny pięciu najpopularniejszych kierunków wzrosły. „Największe zwyżki cen odnotowano w Bułgarii i Turcji - o 174 i 155 złotych, a niższe w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 84, 39 i 6 złotych”.

Z mniej uczęszczanych kierunków istotniejsze zwyżki cen w ujęciu rocznym tym razem odnotowali w ofertach wakacji na Majorce, w Portugalii i Maroku - o 400, 353 i 281 złotych. A w mniejszym stopniu w Albanii, w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze, w Tunezji i na Malcie - o 55, 41, 39, 20 i 14 złotych.

Spadły natomiast znacząco ceny wyjazdów do Włoch - o 260 złotych.

TUI Poland i Anex Tour Poland łeb w łeb w kategorii trzech gwiazdek

Jak zmieniali ceny touroperatorzy, biorąc pod uwagę odstęp jednego roku? Otóż najbardziej obniżyły ceny biura Oasis, ETI i Anex - o 800, 540 i 220 złotych. Pozostali organizatorzy zastosowali inne zmiany - od obniżki o 200 złotych (Join UP!) po zwyżki o prawie 780 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 30. kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych trzech miejscach znalazły się w badaniu Traveldaty TUI Poland z liczbą 61 ofert, Itaka z 53 ofertami i Coral Travel z liczbą 39 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wakacyjnych wyjazdów do Egiptu proponowały Join UP! (8) i Anex Tour (6), do Grecji Itaka (10), Rainbow (7) i Grecos (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12) i Itaka (8), do Turcji Anex Tour (9) i Itaka (3), do Tunezji Anex Tour i Coral Travel (po 4), a do Bułgarii Anex Tour (3) i Join UP! (2 oferty).

Autorzy raportu zrobili też zestawienie biur podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Tym razem w tabeli nie zmieniło się nic względem poprzedniego tygodnia. Na jej czele już dziesiąty raz z rzędu pozostawał Grecos.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Raport zamyka tabela, w której eksperci z Traveldaty pokazują z kolei biura podróży wyróżniające się niskimi cenami w oferowaniu tego samego standard hotelu w tych samych kierunkach. Do porównania autorzy wzięli imprezy turystyczne w pierwszym tygodniu sierpnia z wylotem z Warszawy do hoteli z all inclusive, charakteryzujące się najniższymi cenami względem „ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku”.

W tym tygodniu zestawili organizatorów wyjazdów do hoteli trzy- i trzyipółgwiazdkowych w popularnych regionach wakacyjnych. Na 31 kierunki wyróżniają się dwie firmy, TUI Poland i Anex Tour Poland, które występują obie najwięcej, bo po sześć razy.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wyjazdów w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 4 do 10 sierpnia 2025 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 kwietnia 2025 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 10 kwietnia, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 kwietnia 2024 roku.

O 35 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży na lato 2025 (wylot między 4 a 10 sierpnia) – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, śledzący ruch cen u największych touroperatorów*.

Nie jest to duża zmiana, zważywszy, że ostatnio średnia cena tylko rosła, i to sporo. Ostatnio o 83, o 85 i o 63 złote.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Rekordowe wyniki Rainbowa. Właściciele wypłacą sobie nawet 175 milionów złotych
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"