Z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez firmy doradczo-badawcze Rogator i Exeo Strategic Consulting wynika, że pociągi mogą być uważane za atrakcyjny środek komunikacji. O ocenę podróży koleją autorzy raportu „Opinion train” prosili już Niemców kilkakrotnie, a uzyskane wyniki pozwalają zaobserwować pewne zmiany. Obecnie noty są na średnim poziomie - w skali od 0 do 10, w której 0 oznacza „wyjątkowo nieatrakcyjny”, a 10 „bardzo atrakcyjny”, wynoszą one 5,5 punktu. Przed wybuchem pandemii średnio było to 5,3, ale w okresie listopad-grudzień 2020 roku zaledwie 3,9, donosi niemiecki portal branży turystycznej Touristik Aktuell.

Czytaj więcej

Bruksela cofa rekomendacje dla maseczek w samolotach i na lotniskach

Raport ujawnia, że najchętniej pociągami jeżdżą młodzi – 43 procent respondentów do 30 roku życia przyznało na przełomie marca i kwietnia, że na trasach dłuższych niż 50 km korzysta właśnie z kolei. Średnia dla wszystkich grup wiekowych wynosi tylko 28 procent. Tyle samo ankietowanych przyznaje, że co prawda w ostatnich 12 miesiącach nie jeździło pociągami, ale bierze je pod uwagę, planując kolejną podróż. Jednocześnie grupa osób, które definitywnie odrzucają przejazdy kolejowe, jest stosunkowo niewielka, bo wynosi tylko 16 procent.

Wyniki wypadają gorzej w segmencie podróży służbowych. Na razie tylko jedna czwarta osób wyjeżdżających służbowo jest znów aktywna, z czego 57 procent korzysta z kolei. Tu powodem jest zawieszenie sporej części spotkań na żywo poza siedzibą firmy, wiele osób nadal pracuje zdalnie.

Autorzy raportu uważają, że motorem rozwoju segmentu podróży kolejowych są stosunkowo niedrogie bilety. Deutsche Bahn stosuje taryfy oszczędnościowe i super oszczędnościowe – 60 procent społeczeństwa o nich wie, a 26 procent już z nich korzystało. Przy wysokich kosztach paliwa stosunkowo atrakcyjne ceny biletów są dodatkowym impulsem do skorzystania z usług kolei.

Czytaj więcej

Po 21 latach przerwy wraca połączenie promowe z Cypru do Grecji