Agencje oceniły, że zalecenie noszenia maseczek z 2020 roku nie ma sensu w świetle postępów szczepień przeciw koronawirusowi i naturalnie nabytej przez mieszkańców Europy odporności. Przypominają jednocześnie, że noszenie maseczek „nadal jedną z najlepszych sposobów ochrony przed przenoszeniem COVID-19”. Pasażerów zachęcają również do zachowania bezpiecznych odległości w pomieszczeniach, w tym na lotnisku.

Czytaj więcej

Niedzielski: Koniec stanu epidemii, przechodzimy do zagrożenia epidemicznego

W zaktualizowanym Protokole Bezpieczeństwa Zdrowia w Lotnictwie, wprowadzonym żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, agencje zrezygnowały z zalecenia obowiązkowego noszenia maseczek medycznych na lotniskach i podczas lotów.

Nowe zalecenia wejdą w życie 16 maja, ale zasady dotyczące używania maseczek będą różnić się w zależności od linii lotniczej. One to bowiem zdecydują ostatecznie, czy odstąpić od dotychczasowej praktyki, czy ją utrzymać.

„Dla pasażerów i załóg lotniczych to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych. Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych wokół nich” – komentuje dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky.

„Niefarmaceutyczne interwencje i szczepionki pozwoliły naszemu życiu wrócić do normy. Chociaż obowiązkowe noszenie masek we wszystkich sytuacjach nie jest już zalecane, należy pamiętać, że obok zachowania dystansu fizycznego i dbania o higienę rąk jest to jedna z najlepszych metod ograniczania transmisji koronawirusa” — dodaje dyrektor ECDC Andrea Ammon.

„Znaczenie tych środków powinno być nadal skutecznie komunikowane pasażerom dla ich bezpieczeństwa, a ECDC będzie nadal współpracować z naszymi kolegami z EASA, aby regularnie oceniać i zmieniać zalecenia w razie potrzeby” – powiedziała.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i zrzeszenie europejskich portów lotniczych ACI Europe wydały oświadczenia, w których z zadowoleniem przyjęły nowe wytyczne. Według IATA odstąpienie od zalecenia noszenia maseczek jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do normalności dla pasażerów linii lotniczych.

- Podróżujący mogą cieszyć się wolnością wyboru, czy nosić maskę. Mogą podróżować z pewnością, że wiele cech kabiny samolotu, takich jak intensywna wymiana i filtrowanie powietrza, sprawia, że ​​jest to jedno z najbezpieczniejszych pomieszczeń zamkniętych” – zapewnia cytowany w komunikacie dyrektor generalny IATA Willie Walsh.

Z kolei dyrektor generalny ACI EUROPE, Olivier Jankovec, powiedział, że nowe wytyczne stanowią kolejny krok w odbudowie europejskiego lotnictwa i turystyki, podobnie jak szybko rosnący popyt na rejsy samolotami, dzięki czemu perspektywy na lato napawają optymizmem.

Czytaj więcej

Grecja staje otworem przed turystami. Koniec z certyfikatami na granicy

Jednocześnie IATA podkreśla, że w kilku miejscach nadal obowiązują wymagania dotyczące masek. „To wyzwanie dla linii lotniczych i pasażerów latających między miejscami o różnych wymaganiach” – zauważa stowarzyszenie.

Jak przypomina grecki portal branży turystycznej gtp.gr na początku maja Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że Grecja zachowa reżim nakazujący noszenie maseczek w strefach wewnętrznych lotnisk (przyloty i odloty) oraz podczas wszystkich lotów krajowych i międzynarodowych.