Decyzję o zniesieniu wprowadzonych z powodu koronawirusa zasad wjazdu ogłosił minister zdrowia Grecji Tanos Plevris. Powiedział on, że od 2 maja nie będą obowiązywały żadne zasady wjazdu dla przyjeżdżających podróżnych – donosi SchengenVisaInfo.com.

Czytaj więcej

Bułgaria znosi obowiązek okazywania certyfikatów covidowych i testów na granicy

Według ministra wszyscy podróżujący, niezależnie od kraju pochodzenia, będą zwolnieni z obowiązku przedstawienia ważnego zaświadczenia o szczepieniu, rekonwalescencji lub wyniku testu na koronawirusa

Również wszelkie krajowe ograniczenia zostaną zniesione. Oznacza to, że podróżni będą mogli wejść do barów, kawiarni, restauracji i innych miejsc publicznych bez konieczności certyfikatu covidowego.

Grecja podjęła decyzję o zniesieniu zasad wjazdu, ponieważ rozpoczyna się właśnie letni sezon turystyczny, ale jak zaznaczają władze, ograniczenia wjazdu mogą zostać ponownie wprowadzone od końca września.

Wcześniej, bo 15 marca, Grecja zniosła obowiązek wypełniania przez podróżnych Formularza Lokalizacji Pasażera.

Do 2 maja obowiązują jeszcze dotychczasowe zasady wjazdu. Grecja wymaga obecnie od podróżnych przedstawienia ważnego zaświadczenia o szczepieniu, przejściu covidu (ozdrowieńcy) lub testu na koronawirusa. Po dotarciu do Grecji świadectwo szczepienia uważa się za ważne, o ile potwierdza, że ​​posiadacz ukończył szczepienie podstawowe w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy lub otrzymał dodatkową dawkę szczepionki.

Jeśli chodzi o wynik testu, władze greckie akceptują zarówno wyniki szybkiego testu antygenowego, jak i testu PCR. Szybki test antygenowy należy wykonać w ciągu 24 godzin przed przybyciem do Grecji, a test PCR w ciągu 72 godzin przed przybyciem do Grecji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Grecja zgłosiła 84 953 nowe przypadki zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Czytaj więcej

Od dzisiaj do Turcji Polacy wjadą bez paszportu. Wystarczy dowód osobisty

Jeśli chodzi o wskaźniki szczepień, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pokazuje, że Grecja podała do tej pory około 20,7 miliona dawek szczepionek. 81,9 procent całej dorosłej populacji ukończyło szczepienie podstawowe, a kolejne 64,4 procent otrzymało dodatkową dawkę szczepionki.