Egipcjanie pojadą pociągami dużych prędkości. Obsługę zapewni Deutsche Bahn

W Egipcie powstają koleje dużych prędkości, a ich obsługę rząd powierzył kolejom niemieckim, Deutsche Bahn. Kontrakt w tej sprawie podpisano podczas konferencji klimatycznej ONZ w Szarm el-Szejk. Niemieckie będą też wagony, od Siemensa.

Publikacja: 15.11.2022 13:46

Egipcjanie pojadą pociągami dużych prędkości. Obsługę zapewni Deutsche Bahn

Foto: John MACDOUGALL / AFP

Kiedy koleje dużych prędkości ruszą w Egipcie, pociągi będą jeździły po 2 tysiącach kilometrów torów – będzie to szósta pod względem długości sieć tego typu na świecie. Konsorcjum pod przewodnictwem Siemens Mobility zbuduje infrastrukturę i dostarczy wagony do transportu pasażerskiego i lokomotywy towarowe.

Czytaj więcej

Egipt ma nowe lotnisko. Turyści dolecą z kurortów do piramid

Nowoczesna, szybka sieć będzie składać się z trzech linii. Pierwsza linia sieci transportowej, nazywana „Kanałem Sueskim na szynach”, ma do 2025 roku połączyć metropolitalne regiony Kairu, powstającej dopiero Nowej Stolicy Administracyjnej i Aleksandrii. Skróci czas podróży 30 milionów ludzi o połowę.

W dalszej kolejności pociągi mają docierać aż do Luksoru i Abu Simbel, a także trzecią linią do Hurghady nad Morzem Czerwonym. Po drodze powstanie w sumie 60 stacji. Docelowo dostęp do nowej sieci powinno mieć 90 procent mieszkańców Egiptu – zgodnie z szacunkami do 2050 roku liczba ludności tego kraju wzrośnie z około 105 milionów do 160 milionów. Będzie to też miało przełożenie na natężenie ruchu drogowego.

Deutsche Bahn International Operation (DB IO) przejmie obsługę infrastruktury i pociągów w zakresie ruchu dużych prędkości, regionalnego i towarowego. W tym celu wejdzie w spółkę joint venture z egipską firmą Elsewedy Electric (EE).

Nowy projekt to nie tylko działanie na rzecz klimatu, ale też skrócenie czasu przejazdów dla 30 milionów osób, które będą korzystać tylko z pierwszej linii, oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach – zapewnia przedsiębiorstwo w komunikacie.

W sierpniu zeszłego roku Elsewedy Electric i DB IO podpisały z Krajowym Urzędem ds. Tuneli umowę dotyczącą obsługi i utrzymania projektów sieci szybkich w Egipcie. Elsewedy Electric to lider w dziedzinie zintegrowanych rozwiązań infrastrukturalnych, skoncentrowany na realizacji projektów pod klucz. Od ponad 80 lat działa w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji. Firma działa w pięciu dziedzinach biznesu: przewody, kable i akcesoria, produkty elektryczne, inżynieria i budownictwo, rozwiązania cyfrowe oraz inwestycje infrastrukturalne. Elsewedy Electric zatrudnia 17 tysięcy ludzi w 48 międzynarodowych biurach i 31 zakładach produkcyjnych, eksportując do ponad 110 krajów na całym świecie.

Kolej
WorkTrips.com: Podróże służbowe kolejami będą nie tylko prostsze, ale i eko
Kolej
Turecki „projekt stulecia”. Koleją znad Bosforu do Antalyi w cztery i pół godziny
Kolej
Całe Niemcy za 49 euro miesięcznie - jest już nowy bilet na transport publiczny
Kolej
Wypad do europejskiej metropolii? Nocny pociąg już czeka
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Kolej
PKP Intercity wycofuje się z podwyżek. Od jutra bilety znowu tańsze
Kolej
Coraz więcej firm wybiera ekologiczne podróże koleją