To właściwie port zbudowany w latach 2017-2019 i otwarty w styczniu 2020 roku, dla turystów przybywających do piramid i planowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM). Znajduje się około godziny jazdy od centrum Kairu i około dwóch godzin od międzynarodowego lotniska w Kairze.

Chociaż Sphinx International ma status lotniska międzynarodowego na początek ma pełnić rolę portu obsługującego loty wewnątrz krajowe. Tania egipska linia lotnicza Air Cairo, dysponująca flotą 10 samolotów, będzie obsługiwała 12 rejsów tygodniowo między tym lotniskiem a Szarm el-Szejk. W planach jest uruchamianie kolejnych tras - do Asuanu, Hurghady, Luksoru, a z czasem także połączeń międzynarodowych.

Czytaj więcej

Powstała nowa linia lotnicza. Ułatwi podróżowanie po Cykladach

Według władz egipskich lotnisko ma dać asumpt do stworzenia nowej linii lotniczej, Air Sphinx, spółki zależnej Egypt Air. Air Sphinx będzie oferować piętnaście lotów tygodniowo, aby przywieźć turystów z innych regionów kraju bezpośrednio do Gizy.

W ramach modernizacji całkowitą powierzchnię budynków lotniska zwiększono z 4,5 tysiąca metrów kwadratowych do 24 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki temu przepustowość portu wzrosła z 300 do 900 pasażerów na godzinę i 1,2 miliona rocznie.

Remont obejmował też wyposażenie lotniska w nową elektrownię o mocy 7,5 megawatów, sześć wind i osiem ciągów schodów ruchomych. Dodano 20 stanowisk kontroli paszportowej i 26 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej.

Sam pas startowy ma długość 3650 metrów i szerokość 60 metrów, może więc przyjmować duże odrzutowce.

Jak piszą egipskie media, Sphinx International ma odciążyć międzynarodowe lotnisko w Kairze, przez które przed kryzysem wywołanym covidem przewijało się 13 milionów pasażerów rocznie, a także ułatwić dojazd turystom do starożytnych zabytków i do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie (GEM), które wkrótce zostanie otwarte na obrzeżach Wielkiego Kairu.

Minister lotnictwa cywilnego Mohamed Abbas, na którego powołuje się w swoim elektronicznym wydaniu gazeta „Egypt Independent”, wskazuje również, że port będzie służył mieszkańcom guberni Gizy, Fajum, Bani Suwajf, Minya i Menoufia, podróżującym do zabytków na południu kraju i do kurortów nad Morzem Czerwonym.

Sphinx International jest trzydziestym trzecim egipskim lotniskiem. W tym piątym międzynarodowym, po lotniskach w Kairze, Hurghadzie, Szarm el-Szejk i Aleksandrii.