Całe Niemcy za 49 euro miesięcznie - jest już nowy bilet na transport publiczny

Deutschland Ticket kosztuje 49 euro. Można z nim przez miesiąc korzystać z transportu lokalnego we wszystkich miastach i kolejowego na poziomie regionalnym.

Publikacja: 02.05.2023 11:54

Rolf Erfurt, dyrektor operacyjny berlińskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego BVG (Berliner

Rolf Erfurt, dyrektor operacyjny berlińskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego BVG (Berliner Verkehrsbetriebe), pozuje z kartą Deutschland Ticket i aplikacją mobilną

Foto: AFP, John Macdougall

1 maja wszedł w Niemczech w życie nowy typ biletów na transport publiczny. Za 49 euro można z nim jeździć autobusami, tramwajami, metrem, pociągami lokalnymi i regionalnymi w całym kraju.

Tania komunikacja publiczna - bilet jest dotowany przez rząd federalny i władze landów - ma skłonić Niemców do korzystania z transportu publicznego, co ma spowodować odciążenie klimatu (mniej CO2 emitowanego do atmosfery przez samochody prywatne) i ulżenie mieszkańcom w kosztach życia w dobie wysokiej inflacji. Według stowarzyszenia niemieckich firm transportowych bilet za 49 euro powinno kupić 16 milionów ludzi. W dniu jego uruchomienia sprzedano ich 3 miliony.

W lecie zeszłego roku władze transportowe kraju wprowadziły na lato bilet za 9 euro. Był to ogromny sukces. Kupiły go wtedy 52 miliony pasażerów.

Dzisiaj krytycy nowego biletu podnoszą, że za dopłatą do tanich przejazdów nie idą inwestycje w transport publiczny, a niewątpliwie zyska on więcej pasażerów, grozi to tłokiem w pociągach i autobusach, na przystankach i peronach.

Czytaj więcej

Wypad do europejskiej metropolii? Nocny pociąg już czeka

Władze reklamują Deutschland Ticket porównując jego koszt do kosztu jednego espresso dziennie w barze. Szczególnie zyskają na nim Niemcy, którzy dojeżdżają codziennie do pracy komunikacją zbiorową i płacili dotąd więcej niż 49 euro.

Bilet mogą też kupić turyści. Nie obowiązuje on tylko na szybkie pociągi kursujące między miastami, typu IC, ICE, EC i ECE.

Kolej
Francja, wzorem Niemiec, wprowadza miesięczny bilet kolejowy za 49 euro
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kolej
Mazobilet, czyli zwiedzanie Warszawy i Mazowsza za 49 złotych, a nawet taniej
Kolej
Koleje Szwajcarskie: Niepunktualność Kolei Niemieckich nam szkodzi
Kolej
Greenpeace: Trzeba nałożyć podatek, żeby latanie nie było tańsze od jazdy koleją
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kolej
Miliardowe inwestycje PKP Intercity. Do 2030 r. dwa razy więcej pociągów na torach