Nowy warunek – do Grecji tylko z kodem QR

Fot. Filip Frydrykiewicz

Co najmniej na 48 godzin przed wjazdem do Grecji turyści muszą wypełnić dokument, w którym podadzą swoje dane kontaktowe i miejsce pobytu. Dzięki temu uzyskają kod QR.

1 lipca Grecja otworzy lotniska regionalne. Tymczasem tamtejszy rząd na oficjalnej stronie internetowej travel.gov.gr. napisał o wprowadzeniu nowego warunku, bez którego przekroczenie granicy będzie niemożliwe. Co najmniej na 48 godzin przed wjazdem do Grecji trzeba wypełnić formularz (Passenger Locator Form, PFL) – jeśli ktoś planuje wyjechać do tego kraju w najbliższą środę, procedurę wjazdową musi więc rozpocząć już dziś.

W dokumencie trzeba podać informacje o miejscu przekroczenia granicy, długości pobytu w innych krajach i adres, pod którym będzie się przebywać w Grecji. System wygeneruje kod QR, który należy wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym – w wypadku podróży lotniczych będzie on skanowany przy wyjściu z samolotu.

Na podstawie tych danych służby graniczne zdecydują, czy wjeżdżający może swobodnie przejść dalej (po odbiór bagaży, do punktu kontroli granicznej), czy musi poddać się badaniu na koronawirusa. Do momentu otrzymania wyników, pasażerowie mają obowiązek pozostać w izolacji w miejscu pobytu wskazanym w formularzu.

Wszyscy pasażerowie muszą nosić maseczki i utrzymywać dystans społeczny. Zasady obowiązują dla osób podróżujących samolotem, drogą morską i lądową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hilton zamyka hotele w Chinach

Z powodu epidemii koronawirusa amerykański Hilton, największa sieć hotelowa na świecie, zamknęła w Chinach ...

Agenci turystyczni wyszli na ulice, by walczyć o pomoc finansową

„Ratujcie agentów turystycznych” to hasło demonstracji w niemieckich miastach, w których udział wzięły tysiące ...

Niemcy – apetyt na rejsy wycieczkowe rośnie

Ceny rejsów statkami wycieczkowymi spadają, ale przychody z tego segmentu turystyki rosną – tak ...

W Tatrach poszukiwania zaginionego turysty

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od poniedziałkowego popołudnia poszukują 23-letnigo turysty, który nie wrócił ...

Dużo Grecji w powiększonej siatce Ryanaira na lato

Ryanair dodaje do letniego rozkładu lotów z Polski na lato 23 nowe trasy, między ...

Hotele miejskie mogą liczyć na gości tylko w weekendy

Poza weekendami turystów nie ma wielu, dlatego sytuację hoteli miejskich poprawiłoby odmrożenie kongresów i ...