Polska bliżej przejęcia Condora

Niemiecki urząd antymonopolowy, Bundeskartellamt, nie widzi przeszkód, aby Polska Grupa Lotnicza przejęła czarterową linię lotniczą Condor. To przybliża PGL do zakończenia transakcji.

Publikacja: 20.02.2020 14:03

Polska bliżej przejęcia Condora

Foto: Fot. Bloomberg

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i mamy nadzieję, że kolejne też będą pozytywne — mówi Krzysztof Moczulski z PLL LOT. Zakończenie transakcji jest planowane na kwiecień.

Polska Grupa Lotnicza poinformowała o porozumieniu w sprawie przejęcia niemieckiego przewoźnika czarterowego Condor 24 stycznia, ale rozmowy o tym rozpoczęła jeszcze w październiku 2019 roku. — Condor i LOT to są i będą dwie oddzielne linie lotnicze — mówił po podpisaniu dokumentów Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. – Z pewnością jednak te linie będą się wspierały. Przeprowadzimy przegląd procesów biznesowych i dobrych praktyk w branży, żeby  udoskonalić standardy działalności. Nie mam też wątpliwości, że wiele się od siebie nauczymy. Zarówno w Condorze, jak i w Locie są dziedziny, w których każda ze spółek może coś wnieść.

CZYTAJ: LOT przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

LOT i Condor będą miały wspólnie około 140 samolotów i będą mogły przewieźć około 20 milionów pasażerów rocznie. Zresztą i niemiecki urząd antymonopolowy w swojej zgodzie podkreślił, że obie linie ze sobą nie konkurują, ale się uzupełniają.

Strony nie ujawniają kwoty jaką PGL będzie musiała zapłacić za Condora, nieoficjalnie media niemieckie szacowały ją na 630 mln euro – z tego 380 mln euro to kredyt, jakiego Condorowi udzieliły władze Hesji i rząd federalny. Przy czym Condor nie planuje wykorzystania całej pożyczki.

Niemiecki przewoźnik musiał pożyczyć pieniądze po upadku biura podróży Thomas Cook, ponieważ został bez pieniędzy na dalszą działalność – wcześniej wszystkie pieniądze musiał przekazywać centrali. Ostatecznie jednak niemiecka linia zanotowała w roku finansowym 2018/2019 zysk operacyjny w wysokości 57 mln euro przy obrotach 1,7 mld euro.

CZYTAJ TEŻ: Condor w Locie? Niemiecka branża turystyczna odetchnęła z ulgą, Lufthansa rozważa skargę do Brukseli przeciw LOT-owi

Linie Lotnicze
Wizz Air – 200 kierunków i 20 tysięcy euro nagrody na 20-lecie
Linie Lotnicze
Nowości w rozkładzie lotów Air France'u - Brazylia, Malediwy i Szwecja
Linie Lotnicze
Eksperci: Lotnictwo neutralne klimatycznie to mrzonka. Trzeba ograniczyć loty
Linie Lotnicze
Turyści już planują wakacje 2025. Komu śpieszy się najbardziej i dokąd?
Linie Lotnicze
Najwięksi lotniczy truciciele w Europie. Tani przewoźnik od lat okupuje podium
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?