LOT-owi grozi niewypłacalność. Rząd szykuje miliardową pomoc

31 grudnia LOT utraci płynność finansową. Trzeba go szybko wspomóc – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, jaki dzisiaj znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi o pomoc rzędu 2,94 miliarda złotych.

Publikacja: 18.12.2020 19:50

LOT-owi grozi niewypłacalność. Rząd szykuje miliardową pomoc

Foto: Fot. Lotnisko Chopina

Z tej sumy 1,8 miliarda złotych miałoby popłynąć do PLL LOT w formie pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju, a 1,14 miliarda złotych jako dokapitalizowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (tak zwana tarcza finansowa).

CZYTAJ TEŻ: LOT zapowiada osiem kierunków wakacyjnych z Katowic

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia do projektu, spółkę należy dofinansować ze względu na „dramatyczne spadki przychodów” narodowego przewoźnika, które wynikają z ograniczeń wprowadzonych podczas pandemii.

W ocenie przewoźnika linie lotnicze, w tym LOT, jeszcze przez długi czas „będą się mierzyć z poważnymi konsekwencjami finansowym” kryzysu. Ponadto rząd zaznacza, że polskie linie „praktycznie nie mają szans na samodzielne utrzymanie się na rynku usług lotniczych i samodzielne odbicie finansowe”. „Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej PLL LOT sprzed epidemii COVID-19” – podkreślił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ryanair kupuje nowe samoloty i zapowiada niskie ceny biletów

Administracja państwowa zwraca też uwagę na „niezwykle istotną rolę spółki [PLL LOT] w polskim systemie transportowym oraz jej wpływ na gospodarkę kraju”.

W wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano, że 20 października wniosek PLL LOT został przekazany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o jego prenotyfikację w Komisji Europejskiej. Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami Komisji na temat zaproponowanego wsparcia.

Rząd używa też argumentu, że wsparcie w formie pomocy publicznej „otrzymało już wiele firm działających w tej branży”, w tym m.in. Lufthansa i Air France.

WIĘCEJ: Lufthansa dostała 9 miliardów euro. Bez tego by zbankrutowała

W 2019 r. LOT przewiózł 10 milionów pasażerów, co było rekordową liczbą w jego historii. Osiągnął też rekordowy przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 mld złotych, o ponad miliard więcej niż rok wcześniej. Zysk z działalności podstawowej wyniósł 113,9 mln złotych.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie