LOT wyszedł z Nordiki. Ratuje własną pozycję

LOT odsprzedał 49 procent, wszystkie jakie posiadał, akcji linii lotniczej Nordica, i zakończył czteroletnią ścisłą współpracę z tym estońskim przewoźnikiem.

Publikacja: 31.12.2020 17:49

LOT wyszedł z Nordiki. Ratuje własną pozycję

Foto: Fot. materiały prasowe

Do pozbycia się akcji narodowego przewoźnika Estonii LOT zmusiła sytuacja, w jakiej znalazł się w wyniku pandemii – tłumaczy przewoźnik. Jak wiele innych linii na świecie, musi zająć się działaniami zapewniającymi mu przetrwanie kryzysu, największego w historii lotnictwa. Strony nie podały wartości transakcji, zasłaniając się tajemnicą handlową.

CZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska zatwierdza miliardową pomoc dla LOT-u

LOT musi ścinać koszty, to jeden z warunków pomocy w wysokości prawie 3 miliardów złotych, jakiej zapewnienie uzyskał 22 grudnia od rządu. Nieoficjalnie mówi się też o planie zwolnienia kilkuset pracowników. Z powodu kryzysu LOT odstąpił w kwietniu od wstępnej umowy na kupno niemieckich linii czarterowych Condor.

Tymczasem prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował na Twitterze, że jego instytucja przelała na konto LOT-u pierwszą transzę z 1,8 miliarda złotych pożyczki – 900 milionów złotych. Oprócz tego, LOT ma być dokapitalizowany jeszcze sumą 1,14 miliarda złotych.

LOT i Nordica (Nordic Aviation Group) rozpoczęły współpracę w listopadzie 2016 roku, gdy polski przewoźnik odkupił 49 procent udziałów w spółce córce Regional Jet (obecnie Xfly). Zainwestowanie w estońskiego przewoźnika miało być elementem konsolidowania rynku lotniczego w Europie wschodniej i budowanie pozycji LOT-u.

Dzięki udostępnieniu platformy sprzedażowej biletów LOT-u, pod desygnatorem LO i przy wykorzystaniu samolotów spółki Regional Jet, wykonywane były wszystkie połączenia z Tallinna, jakie w ofercie miała Nordica, a więc rejsy ze stolicy Estonii między innymi do Brukseli, Sztokholmu, Amsterdamu, Wiednia, Kijowa, Wilna, Oslo i Trondheim. Polski przewoźnik wykorzystywał flotę Regional Jet do obsługiwania wybranych połączeń LOT-u z Warszawy.

— W ciągu ostatnich lat LOT wzmocnił ofertę europejskich połączeń z Tallinna i zbudował wysoką rozpoznawalność marki polskiego przewoźnika w krajach nadbałtyckich – mówi prezes LOT-u Rafał Milczarski, cytowany w komunikacie spółki. – W tym czasie załogi LOT i Nordiki wykonały wspólnie  63 658 rejsów. W wyniku pandemii i znacząco zmniejszonego popytu na połączenia lotnicze, dziś kończymy tę szczególną podróż. Ale będziemy dalej współdziałać na zasadach handlowych

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie