Europa chce ekologicznego lotnictwa? To musi się bardziej postarać

Jeśli europejskim rządom zależy na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla przez samoloty, muszą bardziej wspierać branżę lotniczą - twierdzi prezes brytyjskiego przewoźnika wakacyjnego Jet2.com.

Publikacja: 17.06.2024 06:27

Rządy krajów europejskich powinny zainwestować w produkcję ekologicznego paliwa do samolotów - uważa

Rządy krajów europejskich powinny zainwestować w produkcję ekologicznego paliwa do samolotów - uważa prezes Jet2.com

Foto: Bloomberg

Jet2.com wraz z biurem podróży Jet2holidays tworzą grupę turystyczno-lotniczą. Touroperator jest obecnie największym biurem podróży w Wielkiej Brytanii według kryterium liczby klientów. Na ten rok zaplanował ich ponad 6 milionów.

Europejskie rządy muszą przyspieszyć produkcję SAF

Firma ogłosiła właśnie zaktualizowaną wersję strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2024-2025 - pisze brytyjski portal branży turystycznej Travel Weekly. Głównym założeniem jest dostosowanie się w zakresie emisji dwutlenku węgla do wytycznych inicjatywy Science Based Targets rozpisanych do 2035 roku.

Jet2 zapowiada, że do 2035 roku co najmniej 15 procent wykorzystywanego paliwa będzie stanowiło to ekologiczne (SAF), linia zamierza też inwestować w nowoczesną flotę, którą zasilić ma do liczby 146 airbusów A321/A320neo.

Czytaj więcej

Rośnie zainteresowanie turystów wypoczynkiem w Grecji. Spodziewanych 35 milionów

Przewoźnik oczekuje jednak od rządu Wielkiej Brytanii „zwiększenia skali” inwestowania w produkcję SAF, „w celu przyspieszenia tworzenia nowych miejsc pracy, technologii i łańcuchów dostaw”. Jego zdaniem, realizacja strategii narodowej w tym zakresie, zaplanowana do 2026 roku, może zostać zrealizowana wcześniej.

Zdaniem Steve’a Heapy’ego, prezesa spółki, roczne przychody z programu handlu emisjami CO2 powinny być wykorzystywane jako zachęty na rzecz dekarbonizacji i wspierania rozwoju technologii takich jak bezpośrednie wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza. Potrzebna jest również współpraca z rządami w całej Europie, aby wdrożyć reformy w zarządzaniu ruchem lotniczym, w którym postęp jest „boleśnie powolny”. Należy również wspierać operatorów portów lotniczych w „rozwiązywaniu problemów związanych z modernizacją infrastruktury elektrycznej”.

Jet2.com redukuje dwutlenek węgla

– Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy od czasu wprowadzenia naszej pierwszej strategii zrównoważonego rozwoju w 2021 roku – mówi prezes. – Zainwestowaliśmy w nowe, oszczędniejsze samoloty, a także w produkcję SAF w Wielkiej Brytanii. Zakontraktowaliśmy dla naszych klientów hotele działające zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki, usunęliśmy z pokładów naszych samolotów miliony jednorazowych sztućców i naczyń z tworzyw sztucznych. Dzięki temu osiągnęliśmy nasze cele w zakresie redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla – dodaje.

Odnosząc się do ogłoszonej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju, twierdzi, że jest ona realistyczna ponieważ opiera się na technologiach i działaniach, o których wiadomo, że są dostępne i które można obecnie wykorzystać, a nie na tym, co być może będzie dostępne w przyszłości lub nie. – Obecnie potrzebne jest bardziej wymierne wsparcie rządów, zarówno tutaj, w Wielkiej Brytanii, jak i w Europie, aby pomóc w szybszej dekarbonizacji lotnictwa. Szansa jest przed nami, a Wielka Brytania może stać się światowym liderem w dziedzinie SAF, technologii wychwytywania dwutlenku węgla i dekarbonizacji przy odpowiednim wsparciu, ale działanie musi rozpocząć się już teraz – podsumowuje.

Jet2.com wraz z biurem podróży Jet2holidays tworzą grupę turystyczno-lotniczą. Touroperator jest obecnie największym biurem podróży w Wielkiej Brytanii według kryterium liczby klientów. Na ten rok zaplanował ich ponad 6 milionów.

Europejskie rządy muszą przyspieszyć produkcję SAF

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Linie Lotnicze
LOT uruchomi nowy kierunek. Od wiosny będzie latać na Maltę
Linie Lotnicze
Odszkodowanie za niezrealizowany lot samolotem. Sąd wzmacnia prawa pasażerów
Linie Lotnicze
KLM oferuje trzy nowe kierunki - w Indiach, Gujanie i Stanach Zjednoczonych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Linie Lotnicze
Wizz Air ogłasza nowe kierunki z Krakowa i Katowic. "Taką mamy strategię"