Modlin: Podźwigniemy się dzięki tanim liniom i czarterom

Eksperci lotniczy wskazują, że dynamika odbudowy lotniczych przewozów niskokosztowych i czarterowego ruchu turystycznego będzie największa, dlatego wierzymy, że niedługo lotnisko w Modlinie znów będzie jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Polsce – mówi jego prezes Leszek Chorzewski.

Publikacja: 28.01.2021 14:36

Modlin: Podźwigniemy się dzięki tanim liniom i czarterom

Foto: Fot. materiały prasowe

W 2020 roku Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył nieco ponad 872 tysiące pasażerów i zrealizował prawie 9,8 tysiąca operacji lotniczych – podaje lotnisko w komunikacie. To odpowiednio 28,1 i 46,5 procent wyników z roku 2019.

Na statystykach z pierwszego półrocza zaważył lockdown i zakaz lotów pasażerskich obowiązujący od 15 marca do 16 czerwca. Od stycznia do czerwca przez lotnisko przewinęło się 491,7 tysiąca pasażerów, o 69 procent mniej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Aby zmniejszyć koszty działalności, lotnisko obcięło pensje załodze i kadrze kierowniczej. W utrzymaniu ciągłości operacyjnej pomógł rządowy program wsparcia finansowego dla lotnisk. Z całkowitej puli 142 milionów złotych Modlin dostał 7,3 miliona.

Po wznowieniu ruchu pasażerskiego pierwsi pasażerowie wylecieli 21 czerwca do Madrytu. Do końca czerwca odbyło się 59 operacji rejsowych, w ramach, których obsłużono 2,2 tysiąca pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Bruksela i Rzym.

CZYTAJ TEŻ: Nowa trasa Ryanaira z Modlina

Trzeci kwartał, szczególnie miesiące letnie, przyniósł powiew względnego optymizmu. W tym okresie Modlin obsłużył 259,8 tysiąca pasażerów, a Ryanair planował przywrócenie 39 tras. W rozkładzie lotów pojawiły się dwa nowe kierunki – w lipcu Pafos, a w sierpniu Wiedeń.

Nadejście drugiej, jesiennej fali pandemii zniweczyło nadzieje Modlina na odbicie. Mimo że cięcia siatki połączeń były mniej drastyczne niż w innych regionalnych portach lotniczych, to w czwartym kwartale z usług lotniska w Modlinie skorzystało 120,6 tysiąca pasażerów – to zaledwie 17,8 procent liczby podróżnych z czwartego kwartału 2019 roku.

– Chciałoby się rzec, że najgorsze już za nami. Niestety, pandemia covidu-19 nie jest w odwrocie, a przewoźnicy ograniczają siatki połączeń w sezonie zimowym 2020/21 – mówi p.o. prezesa lotniska w Modlinie Leszek Chorzewski, cytowany w komunikacie. – Wierzymy jednak, że sytuacja epidemiczna wkrótce się poprawi, a tłumiony przez pandemię popyt zostanie szybko odbudowany i wkrótce wrócimy na ścieżkę wzrostów. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby do tego czasu przetrwać kryzys. Jednak bez kolejnego zewnętrznego wsparcia finansowego funkcjonowanie lotniska Warszawa-Modlin i większości portów lotniczych w Polsce może być w kolejnych miesiącach poważnie zagrożone – podkreśla Chorzewski.

ZOBACZ TAKŻE: Modlin: To był przełomowy rok

Port Lotniczy Warszawa-Modlin wraz z głównym operatorem Ryanairem jest gotowy do jak najszybszego przywrócenia siatki regularnych połączeń, ale też dostrzega potencjał nowych kierunków, takich jak zapowiedziane na sezon letni Koszyce.

– Bazując na zapowiedziach ekspertów branżowych mówiących, że dynamika odbudowy lotniczych przewozów niskokosztowych i czarterowego ruchu turystycznego będzie największa, wierzymy, że niedługo Warszawa-Modlin znów będzie jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Polsce – mówi prezes.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Przy lotnisku w Katowicach przybyło prawie 900 miejsc parkingowych
Lotniska
Nie ma już lotniczego dołka na Lotnisku Chopina. Będzie co przenosić na CPK
Lotniska
Ryanair dołącza Budapeszt do katowickiej siatki połączeń
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Lotniska
Paraliż na niemieckich lotniskach, największe strajkują. Odczuje to pół miliona pasażerów
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń