Sebastian Mikosz: Obecna sytuacja branży lotniczej to nie kryzys, ale perturbacje

Co prawda w tej chwili lotniska nie są w stanie zagwarantować pasażerom sprawnej obsługi, ponieważ nie były gotowe na tak nagły wzrost liczy pasażerów, jednak sytuacja powinna się unormować w ciągu kilku tygodni - ocenia wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Publikacja: 29.07.2022 11:06

Obecne problemy lotnisk powinny skończyć się za kilka tygodni - twierdzi wiceprezes IATA Sebastian M

Obecne problemy lotnisk powinny skończyć się za kilka tygodni - twierdzi wiceprezes IATA Sebastian Mikosz

Foto: Newseria Biznes

- Aktualnej sytuacji w branży lotniczej nie nazwałbym kryzysem. To są perturbacje na kilku lotniskach związane z bardzo szybkim zdjęciem ograniczeń covidowych i gwałtownym powrotem ruchu. To oczywiście cieszy, to jest pozytywna rzecz, ale to nagłe wyjście z dwuletniego uśpienia powoduje, że tutaj nie tyle linie lotnicze, co raczej lotniska mają duży kłopot z natychmiastowym dostosowaniem niezbędnej infrastruktury do tego ruchu, który skoczył rok do roku o 350 procent - mówi agencji Newseria Biznes Sebastian Mikosz, wiceprezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA).

Według ostatnich danych IATA międzynarodowy ruch lotniczy wzrósł w maju br. o 325,8 procent, licząc rok do roku. W Europie dynamika była jeszcze większa - ruch europejskich przewoźników wzrósł w maju o 412,3 procent. Aby go obsłużyć, linie lotnicze musiały odpowiednio zwiększyć swoją przepustowość. Dlatego w maju w Europie odnotowano wzrost przepustowości o 221,3 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, kiedy w wielu krajach obowiązywały jeszcze restrykcje wjazdowe. Statystyki za czerwiec i lipiec mogą się okazać jeszcze lepsze ze względu na sezon podróży wakacyjnych. Tak dynamiczne odbicie spowodowało jednak problemy na europejskich lotniskach i kłopoty przewoźników.

- Nikt nie jest zadowolony z tego, że pasażerowie czekają po trzy, cztery godziny w kolejkach, że rejsy są opóźnione albo anulowane - mówi ekspert. - Trzeba jednak przywrócić pewną skalę. W tej chwili mamy duże problemy na trzech lotniskach europejskich, a takich komercyjnych lotnisk jest około 350. W Europie dziennie wykonywanych jest około 48 tysięcy rejsów, a zakłócenia dotyczą w tej chwili około 2-3 tysięcy.

Czytaj więcej

Ograniczenia na Heathrow nie miną szybko. Lotnisko grozi liniom lotniczym

Problemy branży lotniczej wynikają głównie z tego, że w pandemii wielu jej pracowników zostało zwolnionych albo zdecydowało się szukać zatrudnienia w innych sektorach. Teraz, kiedy obostrzenia zostały zniesione, a ożywienie w podróżach lotniczych okazało się szybsze od prognoz, linie lotnicze, lotniska i firmy odpowiadające za obsługę naziemną mają duże problemy z uzupełnianiem braków kadrowych. Ponieważ nie były gotowe na nagły skok liczby pasażerów, nie są w stanie zagwarantować im sprawnej obsługi. W efekcie media od tygodni donoszą o chaosie, kolejkach, turystach koczujących na lotniskach i odwołanych lotach.

Na dodatek jeden taki opóźniony lub odwołany lot często powoduje efekt domina, wywracając do góry nogami siatkę połączeń. Te problemy dodatkowo pogłębiły jeszcze strajki pracowników portów i linii lotniczych, które w ostatnich miesiącach miały miejsce między innymi w Belgii, Hiszpanii i Francji. Wiceprezes IATA prognozuje jednak, że ta sytuacja nie powinna długo potrwać.

- Problemy niektórych lotnisk i przewoźników wynikają przede wszystkim - i to naprawdę trzeba podkreślić - z bardzo szybkiego przejścia ze stanu zamrożenia w stan wysokiej aktywności - mówi Sebastian Mikosz. - Myślę, że to jest kwestia jeszcze kilku tygodni. Trzeba po prostu przeprowadzić procedury bezpieczeństwa przy zatrudnianiu pracowników, głównie na lotniskach. Zakładałbym, że w okolicy jesieni ta sytuacja będzie już całkowicie unormowana, pod warunkiem że nie będzie kolejnych zamknięć lotnisk i połączeń, bo nie ma nic gorszego dla naszej branży niż to wahadełko: zamykanie, otwieranie, zamykanie, otwieranie. To powoduje, że przy kolejnym otwarciu infrastruktura potrzebuje co najmniej kilku miesięcy, żeby zacząć funkcjonować tak jak przed covidem.

Czytaj więcej

Prawie 16 tysięcy sierpniowych lotów w Europie odwołanych. Najwięcej przez Turkish Airlines

Jak podkreśla, wcześniejsze od prognoz odmrożenie ruchu lotniczego na dużą skalę jest jednak bardzo dobrą wiadomością dla przewoźników, bo pozwoli im szybciej odzyskać płynność finansową. W czasie pandemii niektóre linie znalazły się na progu rentowności i ratowały się pomocą publiczną.

- Może zdarzyć się tak, że pod koniec tego roku kilku przewoźników znowu poprosi o pomoc publiczną. Z dwóch powodów. Po pierwsze, wychodzenie z covidu było znacznie dłuższe niż zakładaliśmy. To był największy kryzys w historii lotnictwa cywilnego. Po drugie, wyszliśmy z jednego kryzysu w drugi, bo kryzys covidowy przerodził się w kryzys wojenny związany z konfliktem w Ukrainie, zamknięciem przestrzeni dla wielu przewoźników europejskich nad Syberią i wyłączeniem przestrzeni ukraińskiej. Tak więc tam, gdzie mieliśmy już odzyskiwać trochę połączeń, one zostały znowu zamknięte. Natomiast byłbym bardzo ostrożny w zakładaniu, że to będzie zjawisko masowe. Może kilku przewoźników znowu wystąpi, co wcale nie znaczy, że tę pomoc publiczną dostanie - mówi wiceprezes IATA.

Lotniska
Kto załaduje bagaże niemieckich turystów? Lotniska szukają pracowników w Turcji
Linie Lotnicze
Wizz Air poleci z Lotniska Chopina na Maderę. Będą dwa rejsy w tygodniu
Lotniska
Ochotnicy pomogą opanować chaos na Heathrow. Będą pracować za darmo
Linie Lotnicze
Corendon: Koniec lata nas nie zatrzyma. Loty do Antalyi będą też w zimie
Lotniska
Czerwiec 2022 najlepszym miesiącem w historii lotniska w Modlinie