Lotnisko Schiphol będzie działać na pół gwizdka także jesienią

Jeden z największych portów przesiadkowych w Europie, amsterdamski Schiphol, zapowiedział, że ograniczenie liczby obsługiwanych dziennie pasażerów obowiązywać będzie do końca października.

Publikacja: 03.08.2022 12:43

Lotnisko Schiphol będzie działać na pół gwizdka także jesienią

Foto: ANP, Koen Van Weel

Po wakacjach na lotnisku Schiphol nadal obowiązywać będzie dzienny limit odprawianych pasażerów - poinformowała firma Royal Schiphol Group, która zarządza amsterdamskim hubem. We wrześniu wyniesie on 67,5 tysiąca, a w październiku 69,5 tysiąca. To nawet mniej niż limit sierpniowy ustanowiony na 72,5 tysiąca.

Lotnisko tłumaczy dalsze ograniczenie przepustowości koniecznością sprawdzania płaszczów, kurtek czy wysokich butów, które pasażerowie noszą w chłodniejsze jesienne dni, co wydłuża czas przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

KLM będzie odwoływać loty przez całe wakacje. Brakuje personelu do ich obsługi

Zdaniem zarządcy we wrześniu zmniejszona przepustowość powinna odpowiadać oczekiwanej podaży, z kolei w październiku w związku z jesiennymi dwutygodniowymi feriami szkolnymi może pojawić się około 3,5 tysiąca „nadmiarowych” pasażerów.

KLM nie spodziewa się, że będzie musiał odwoływać loty, chociaż, jak twierdzi, „mniej miejsc niż zwykle będzie dostępnych na rynku holenderskim”.

Podróżnym zaleca się, żeby przybyli na lotnisko Schiphol w czasie wskazanym przez linię lotniczą, ale nie później niż cztery godziny przed odlotem samolotu.

Lotnisko w Amsterdamie, jak wiele lotnisk w Europie, zmaga się z brakami kadrowymi. W najbliższych tygodniach do pracy ma przystąpić 200 nowych pracowników ochrony, a w październiku 80 kolejnych.

Lotniska
British Airways wstrzymują sprzedaż lotów z Heathrow. Lotnisko sobie nie radzi
Lotniska
Lotnisko Chopina otwiera drugi fast track i salon biznesowy Fantazja
Lotniska
Kto załaduje bagaże niemieckich turystów? Lotniska szukają pracowników w Turcji
Lotniska
Sebastian Mikosz: Obecna sytuacja branży lotniczej to nie kryzys, ale perturbacje
Lotniska
Ochotnicy pomogą opanować chaos na Heathrow. Będą pracować za darmo