Związek zawodowy pracowników usług Verdi wezwał zatrudnionych na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Stuttgarcie, Hamburgu, Dortmundzie, Hanowerze i Bremie do całodniowego strajku, który został zaplanowany na piątek, 17 lutego. Ma się rozpocząć wcześnie rano i zakończyć dopiero w nocy z piątku na sobotę, informuje Verdi w swoim komunikacie prasowym.

Z powodu strajku odwołane zostały dzisiejsze wieczorne rejsy Lufthansy z Monachium do Warszawy i Wrocławia. W piątek do Monachium nie poleci również LOT. Można natomiast znaleźć w rozkładzie pojedyncze rejsy z Polski do Frankfurtu. Nie został również odwołany wieczorny lot Lufthansy z Frankfurtu do Warszawy, który ma wystartować z powrotem w piątek o godzinie 7 rano. Wieczorny rejs LOT-u na tej samej trasie już się nie odbędzie, tak jak i rotacja do Hamburga (wylot we czwartek około godziny 23, powrót w piątek rano).

Poważnych zakłóceń należy także obawiać się w lotach długodystansowych i potrwają one kilka dni.

Tłem dla strajku są z jednej strony negocjacje w imieniu pracowników służb publicznych z przedstawicielami władz lokalnych i krajowych, z drugiej pertraktacje w imieniu pracowników naziemnych usług transportowych prowadzone lokalnie, z trzeciej negocjacje w imieniu pracowników ochrony lotnictwa realizowane na szczeblu federalnym.

Czytaj więcej

Ryanair i Wizz Air ostrzegają: Tego lata znów grozi chaos na lotniskach

Christine Behle, wiceprzewodnicząca Verdi, tłumaczy, że ponieważ w dotychczasowych negocjacjach nie osiągnięto porozumień, pracownicy muszą wywrzeć wpływ na swoich pracodawcach. Przed drugą rundą negocjacji nie pojawiła się żadna propozycja, a związek żąda przedstawienia oferty 22-23 lutego, która będzie podstawą do dalszych rozmów.

W sektorze publicznego transportu naziemnego brakuje wielu pracowników, co podróżni odczuli już zeszłego lata. Z kolei pracownicy ochrony lotnictwa żądają podwyżki dodatków w układzie zbiorowym. Inflacja, wysokie ceny energii i żywności powodują, że większość osób znajduje się w niepewnej sytuacji. By móc normalnie żyć, potrzebują więcej pieniędzy. Pracodawcy muszą to zrozumieć i zareagować w odpowiedni sposób.

Verdi ostrzega, że w związku ze strajkami może dojść do zakłóceń w realizacji połączeń w ruchu krajowym. Mowa o anulowaniu i opóźnieniach lotów, a wiceprzewodnicząca prosi podróżnych o zrozumienie i wyjaśnia, że właśnie po to strajk został ogłoszony z wyprzedzeniem, by mogli znaleźć inne połączenia. Behle podkreśla, że loty pomocowe dla Turcji i Syrii są wyłączone ze strajku - tu wszystko będzie przebiegać jak zazwyczaj.