Radosław Włoszek nowym szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych

Prezes lotniska w Krakowie, Radosław Włoszek został nowym szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL).

Publikacja: 17.04.2023 16:42

Radosław Włoszek nowym szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych

Foto: Kraków Airport

Pod koniec marca 2023 roku odbyło się walne zgromadzenie Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL). W jego trakcie powołano zarząd organizacji na kolejną, dwuletnią kadencję. Nowe władze liczyć będą trzech członków, każdy z nich pełni swoją funkcję społecznie.

Na stanowisko prezes powołano Radosława Włoszka, od 2016 roku prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków - Balice. 

Włoszek ukończył Uniwersytet Jagielloński oraz studia podyplomowe na Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest także absolwentem studiów Executive Master of Business Administration w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. W latach 2006–2008 był dyrektorem i prezesem PUHiT „Kraków”. W latach 2009 – 2016 kierował działem zarządzania majątkiem i administracji w Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach, odpowiadał m. in. za kwestie związane ze Euroterminalem w Sławkowie. Był członkiem rad nadzorczych ŚRH Obroki w Katowicach, CZH w Katowicach, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „Wod-Kan” w Bełchatowie i Enea w Poznaniu. Przez trzy kadencje, od marca 2017 roku do marca 2023 roku, Włoszek pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Nowym wiceprezesem ZRPL został Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka. Ukończył magisterskie studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uzyskał tytuł magistra administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendysta Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi. Absolwent studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Biznesu, na wydziale zarządzania. Posiada tytuł Master of Business Administration.
W 2008 r. związał się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, początkowo z  Departamentem Wspierania Przedsiębiorczości. Następnie pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, a od lipca 2014 r. dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym  Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Od listopada 2015 r. pełnił  funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju kierowanym przez Premiera Mateusz Morawieckiego, a od 18 stycznia 2018 r. do 4 czerwca 2019 r. na tożsamym stanowisku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pełnił również funkcje członka Stałego Komitetu  Rady Ministrów. 22 czerwca 2019 r. objął stanowisko Prezesa Portu Lotniczego ,,Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o.  Członek Rady Uczelni Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2021 – 2024.

Na drugą kadencję wiceprezesa ZRPL został powołany Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin. Hawryluk jest Absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (ruch lotniczy) i Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej (sterowanie ruchem w transporcie). Ukończył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Łódzkiej.

Z branżą lotniczą związany od początku kariery zawodowej. Przez wiele lat zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych, zastępca Naczelnego Dyrektora PPL - Dyrektora Pionu Inwestycji. Odpowiadał za realizację inwestycji strategicznych dla przedsiębiorstwa. W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego, szkolącego kontrolerów ruchu lotniczego. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ruchu Lotniczym w PAŻP. Odpowiedzialny za wykonywanie zadań Safety Managera, ochronę infrastruktury oraz koordynację i wykonanie całościowego system zarządzania kryzysowego. Był członkiem rad nadzorczych spółek: Chopin Airport Development, Port Lotniczy Gdańsk, LOT Usługi Lotniskowe w Krakowie oraz POZ-LOT Usługi Lotniskowe. Od czerwca 2021 r. członek rady nadzorczej „Łęczyńska Energetyka” spółka z o.o. w Bogdance. W czerwcu 2020 r. powołany na prezesa Portu Lotniczego Lublin.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zrzesza następujące lotniska: Bydgoszcz-Szwederowo (BZG), Gdańsk-Rębiechowo (GDN), Katowice-Pyrzowice (KTW), Kraków-Balice (KRK), Lublin (LUZ), Łódź-Lublinek (LCJ), Modlin (WMI), Olsztyn-Mazury (SZY), Poznań-Ławica (POZ), Rzeszów-Jasionka (RZE) i Wrocław-Strachowice (WRO).
W poprzedniej kadencji związkowi przewodził szef lotniska w Katowicach Artur Tomasik.

Pod koniec marca 2023 roku odbyło się walne zgromadzenie Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL). W jego trakcie powołano zarząd organizacji na kolejną, dwuletnią kadencję. Nowe władze liczyć będą trzech członków, każdy z nich pełni swoją funkcję społecznie.

Na stanowisko prezes powołano Radosława Włoszka, od 2016 roku prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków - Balice. 

Pozostało 88% artykułu
Lotniska
Na lotnisku w Katowicach wyrobisz paszport w kwadrans. Paszport tymczasowy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Lotniska
Lotnisko w Gdańsku miało już prawie 3 mln pasażerów. Czartery rosną o 60 procent
Lotniska
Lotnisko Chopina: Historyczny rekord - 2 miliony pasażerów w czerwcu
Lotniska
Anna Midera szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Lotniska
Kolejne połączenie lotnicze z Warszawy do Austrii dla narciarzy