Na 11 niemieckich lotniskach - we Frankfurcie, w Hamburgu, Bremie, Hanowerze, Berlinie, Kolonii, Düsseldorfie, Lipsku, Dreźnie, Erfurcie i Stuttgarcie - trwa strajk pracowników kontroli bezpieczeństwa - podaje agencja prasowa Reutera. Żądają oni podwyżki 2,8 euro za godzinę i hojniejszego wynagrodzenia za nadgodziny.
Strajkują pracownicy transportu
24-godzinny strajk zwołany przez związek zawodowy Verdi to kolejna z serii akcji protestacyjnych w niemieckim transporcie. W ubiegłym tygodniu przez pięć dni strajkowali maszyniści pociągów, na jutro, we wszystkich krajach związkowych z wyjątkiem Bawarii, zapowiedziany jest strajk pracowników transportu lokalnego - strajkować ma 90 tysięcy pracowników ponad 130 spółek komunalnych.
„Praca personelu ochrony musi pozostać atrakcyjna finansowo, aby można było pozyskać i zatrzymać wykwalifikowanych pracowników. Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym nie jest za darmo” - stwierdził w oświadczeniu główny negocjator z ramienia związku Wolfgang Pieper.
Czytaj więcej
Atak Hamasu na Izrael i wojna w strefie Gazy spowodowały załamanie się turystyki przyjazdowej do Izraela. W najgorszym momencie spadki sięgnęły 90 procent, ale tamtejsza branża ma nadzieję na zmianę sytuacji dzięki przygotowanym akcjom promocyjnym.
Dwieście tysięcy pasażerów nie poleci
Jak oszacowało niemieckie stowarzyszenie portów lotniczych ADV, opóźnionych lub odwołanych zostanie ponad 1100 lotów, co wpłynie na podróż prawie 200 tysięcy pasażerów.