Premier Bułgarii Bojko Borisow wymienił pięciu ministrów w swoim gabinecie, wśród nich jest szefowa resortu turystyki Nikolina Angelkowa, która miała zrezygnować ze stanowiska – informują bułgarskie media. Zastąpi ją wicepremier ds. polityki gospodarczej i demograficznej Mariana Nikolowa z narodowo-konserwatywnego sojuszu wyborczego Zjednoczeni Patrioci. Nowych ministrów zatwierdził dziś bułgarski parlament – Zgromadzenie Narodowe. Zmiany w rządzie mają uspokoić antyrządowe protesty i przywrócić zaufanie do rządzącej koalicji.

Jak pisze portal balkaninsight.com, Angelkowa nie cieszyła się uznaniem branży turystycznej. Krytykowano jej niewłaściwą reakcję na wybuch pandemii i nieudolne próby ratowania bułgarskiej turystyki, w tym brak szybkiego wprowadzenia wytycznych higienicznych dla obiektów turystycznych, skutecznej pomocy finansowej dla przedsiębiorstw czy funduszu zabezpieczającego niedoszłych uczestników odwołanych wyjazdów i klientów upadłych biur podróży. Konsorcjum Przyszłość dla Turystyki zrzeszające 530 firm już w połowie kwietnia wezwało Angelkową do odejścia ze stanowiska.

CZYTAJ TEŻ: Bułgaria dopłaci do czarterów

Nowa minister turystyki Mariana Nikolowa urodziła się w 1975 roku w Botewgradzie – czytamy w nocie biograficznej na stronie Rady Ministrów Republiki Bułgarii. Ma dyplom magistra prawa Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii, studiowała też administrację publiczną i prawo unijne na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy oraz zarządzanie na Uniwersytecie Wielkotyrnowskim im. Świętych Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Ponadto szkoliła się w różnych instytucjach europejskich, między innymi w Europejskim Instytucie Administracji Publicznej w Maastricht, Fińskim Instytucie Zarządzania Publicznego w Helsinkach i Europejskiej Akademii Podatków, Ekonomii i Prawa w Berlinie.

Pełniła różne funkcje w Ministerstwie Administracji Państwowej i Reformy Administracyjnej, Ministerstwie Rolnictwa i Żywności oraz Ministerstwie Gospodarki. Stanowisko wicepremier ds. polityki gospodarczej i demograficznej objęła w listopadzie 2018 roku. Balkaninsight.com zauważa, że Nikolowa, która przejmuje resort w bardzo trudnych dla turystyki czasach, nie ma doświadczenia w tej dziedzinie.