TUI jako pierwszy europejski touroperator wykonał lot do Varadero po otwarciu tamtejszego lotniska dla turystów zagranicznych. 25 października 239 pasażerów przyleciało z Manchesteru do kurortu na pokładzie dreamlinera TUIfly – donosi Granma, oficjalny serwis Komitetu Głównego Komunistycznej Partii Kuby.

Dyrektor generalny lotniska w Varadero, José Antonio García Manso, podkreśla, że w sobotę do kurortu przylecieli także goście z Meksyku, co było okazją do sprawdzenia efektywności protokołów sanitarnych. Dyrektor przypomina, że port był wyłączony z użytkowania przez pół roku, a w pierwszej fazie po ponownym otwarciu będzie obsługiwać około 35 lotów tygodniowo.

CZYTAJ TEŻ: Kuba: Turyści wypoczną w „korytarzu bezpieczeństwa”

Lekarz nadzorujący wdrożenie protokołów sanitarnych Ronald Ferreiro, komentując pierwsze przyloty, mówi, że procedury zadziałały, ale podkreśla, że wszystko będzie funkcjonować prawidłowo pod warunkiem, że pracownicy zostaną odpowiednio przeszkoleni. Ferreiro informuje ponadto, że w terminalu znajduje się 11 stanowisk do wykonywania testów PCR, a pobranie próbki trwa średnio minutę.

Kuba stopniowo otwiera się na turystów zagranicznych. W pierwszej fazie goście mogli przyjeżdżać na małe wysepki (cayo) u wybrzeży kraju – Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Cruz i Cayo Santa María. To bardzo popularne miejsca wśród miłośników plażowania.