Kuba: Turyści wypoczną w „korytarzu bezpieczeństwa”

Fot. AFP

Od 15 października turyści będą mogli wypoczywać w kubańskim Varadero, w którym powstanie „bezpieczny korytarz turystyczny”. Polscy touroperatorzy szykują się już do wznowienia lotów.

W pierwszym etapie przywracania turystyki na Kubie po przerwie wywołanej epidemia goście mogli wypoczywać jedynie na małych wysepkach, tzw. cayo. Od 15 października będzie dla nich otwarty także popularny kurort Varadero – donosi kanadyjski portal branży turystycznej Travel Week.

W mieście utworzony zostanie „korytarz bezpieczeństwa”, który będzie rozciągał się od ulicy K do Punta Hicacos na końcu półwyspu. Na tym odcinku znajdują się cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, pole golfowe, dwie mariny, delfinarium, dwa centra handlowe, restauracje i inne punkty usługowe.

CZYTAJ TEŻ: Maroko – można przyjeżdżać z testem

Klienci będą mogli wybrać się też na wycieczkę i korzystać z atrakcji, ale tylko w wyznaczonych strefach. Dozwolone będzie uprawianie sportów wodnych, nurkowanie, przejazdy autobusami typu hop on-hop off, skuterami, rowerami. Można też wypożyczyć samochód.

Jak przekonują władze ograniczenia są konieczne, by udało się w pełni zadbać o bezpieczeństwo turystów i pracujących tu ludzi. To oznacza, że na razie nie wolno będzie zapuszczać się w inne rejony wyspy. Odwiedzający muszą też mieć zarezerwowany pobyt w hotelu, do kraju nie będą wpuszczani turyści, którzy wykupią tylko bilet lotniczy.

We wszystkich hotelach maja być przygotowane „zespoły medyczne”: lekarz, pielęgniarka i epidemiolog. Będą czuwać nad zdrowiem turystów.

Władze kraju zapewniają, że lotnisko w Varadero jest gotowe na przyjęcie samolotów, procedury sanitarne zostały już wdrożone. Po przylocie goście będą bezpłatnie poddawani testom PCR, sami muszą natomiast zawrzeć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na covid-19. Jeśli nie będą mogli tego zrobić u siebie w kraju, mają możliwość wykupienia polisy na lotnisku na Kubie – jej koszt to 30 dolarów.

ZOBACZ TEŻ: PIT: Do Grecji jednak z testem PCR

Niemiecki Condor już poinformował, że wznowi połączenia lotnicze na Kubę, donosi niemiecki portal branży turystycznej Travel Talk. Decyzja zapadła po zdjęciu ostrzeżenia przed wyjazdami do tego kraju przez tamtejszy MSZ. Pierwsze loty zostały zaplanowane na 31 października, samoloty do Varadero będą latać trzy razy w tygodniu z Frankfurtu i Düsseldorfu.

Zgodę na loty na Kubę wydał też rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Także polscy touroperatorzy wiążą z tym kierunkiem nadzieje na sezon zimowy. Wycieczki na Kubę można zarezerwować już m.in. w Itace, Rainbow, Ecco Travel i w Konsorcjum Polskich Biur Podróży. Pierwsze loty zostały zaplanowane na początek listopada.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Kubie zanotowano 3 stycznia 2020 r.  7 października nowych przypadków było 38, w sumie od początku pandemii potwierdzono wirusa u 5883 osób, 123 zmarły. Na Kubie mieszka 11,5 miliona ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy: Turystyka przyjazdowa będzie zdrowieć do 2024 roku

W tym roku niemiecka turystyka przyjazdowa zacznie wychodzić z kryzysu, ale do poziomu sprzed ...

PKP: Remonty skrócą podróż

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel zapowiada, że na kilku trasach kolejowych już ...

SOIT: Turystyka biznesowa nie zarabia, potrzebna dalsza pomoc  

Przedsiębiorcy działający w branży podróży biznesowych od ponad ośmiu miesięcy notują spadki obrotów sięgające ...

Gdańsk, Gdynia, Sopot przed świętami za pół ceny

Od 11 do 20 grudnia pomorskie firmy, w tym turystyczne, będą sprzedawać za 50 ...

Rainbow inauguruje letnie czartery z Łodzi

W ostatni piątek maja pierwszy samolot czarterowy Rainbowa zabrał turystów z Łodzi na grecką ...

Dania rozważa kontrole na granicy ze Szwecją

Duński rząd zastanawia się, czy wprowadzić kontrole na granicy ze Szwecją. To konsekwencja piątkowego ...