30,5 miliarda euro – tyle Grecja dostanie z Unii Europejskiej na odbudowę gospodarki dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa. Komisja Europejska zaakceptowała plan inwestycji i reform przedstawiony przez grecki rząd, pisze portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na turystykę niszową – chodzi o wypoczynek poza głównymi ośrodkami, na przykład na wsi, czy enoturystykę. W planach są także inwestycje związane z wypoczynkiem nad wodą.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: Szlaki kulturowe pozwolą odbudować gospodarkę

W czasie specjalnego wydarzenia, za pośrednictwem połączenia wideo minister turystyki Grecji Harry Teocharis i jego zastępczyni Sofia Zacharaki przedstawili premierowi Kyriakosowi Mitsotakisowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen plan odbudowy sektora. Szefowie resortu prezentowali  założenia strategii „Elada 2.0” z jednej z winnic w północnej części kraju. Mitosotakis gościł von der Leyen na spotkaniu na ateńskiej Agorze.

Teocharis podkreślał, że turystyka była jedną z branż najmocniej dotkniętych przez pandemię. Z zadowoleniem stwierdził, że fundusze, które powinny zostać wypłacone w lipcu, zostaną przeznaczone na pomoc dla sektora. Pozwoli to podnieść jakość usług i stworzyć nowe miejsca pracy.

Jak mówił, strategia opiera się na dwóch filarach – zielonym i niebieskim. Ten pierwszy odnosi się do rozwoju turystyki winnej, agroturystyki i wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, drugi do poprawy infrastruktury w marinach, tworzenie plaż dostępnych dla wszystkich, parków do nurkowania i innych aktywności związanych z wypoczynkiem wodnym.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja: Więcej dróg wodnych i tras lotniczych wzmocni turystykę

To pomoże wzmocnić sektor, miedzy innymi przez wydłużenie sezonu, stworzenie nowych miejsc turystycznych, a także przyspieszenie cyfryzacji i położenie większego nacisku na ekologię. – W turystyce chodzi o ludzi i infrastrukturę, a przez program „Elada 2.0” będziemy inwestować w oba te obszary – mówiła Zacharaki.