Andrzej Gut-Mostowy jest wiceministrem rozwoju odpowiedzialnym za turystykę, a także za wdrożenie projektu marek turystycznych – w jego kompetencjach nic się więc nie zmieniło od czasu gdy w styczniu 2020 roku objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, kierowanym przez Jadwigę Emilewicz, a potem kontynuował pracę w resorcie za Jarosława Gowina.

W zeszłym tygodniu Gut-Mostowy złożył dymisję po tym jak szef jego partii, Porozumienie, Jarosław Gowin, został odwołany ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Zapowiadał, że wróci do pracy w Sejmie (jest posłem). Zarazem wiele wskazywało, że jego drogi z Gowinem rozeszły się, a on sam skłonny jest współpracować z obozem rządzącym Zjednoczonej Prawicy (Turystyka zostaje w resorcie rozwoju. Czy Gut-Mostowy także?”).

Od czasu złożenia dymisji minister czekał na jej przyjęcie przez premiera. Ostatecznie premier wręczył mu nową nominację, tym razem na sekretarza ministerstwa przekształconego tymczasem z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na czele resortu stoi obecnie sam premier.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Gut-Mostowy: Robiłem wszystko dla ratowania turystyki

– Kiedy dzisiaj rano szedłem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie byłem pewien, czy idę po odebranie aktu przyjmującego dymisję, czy po jakieś inne decyzje – mówi nam Andrzej Gut-Mostowy. – Nie nastawiałem się na nic szczególnie, ale nominację przyjąłem z zadowoleniem, ponieważ będę mógł kontynuować pracę dla turystyki z dotychczasowym teamem departamentu turystyki z dyrektorem Dominikiem Borkiem na czele.

Przypomnijmy, że za poprzedniej kadencji Guta-Mostowego ministerstwo podjęło prace nad ustawami o najmie krótkoterminowym, o Polskiej Organizacji Turystycznej, o usługach hotelarskich i o płacie turystycznej.

Jak mówi minister, zdecydował się kontynuować swoją pracę, zachęcany między innymi głosami płynącymi z branży turystycznej. Wiele osób wskazywało w rozmowach z nim, że korzystnie dla branży będzie, jeśli turystyką w rządzie będzie zajmować się ktoś przygotowany do tego merytorycznie, znający dobrze problemy tej dziedziny gospodarki.

WARTO: TO BYŁ ROK… Gut-Mostowy: Bon pomaga polskiej turystyce

Jednocześnie z Gutem-Mostowym, premier mianował na wiceministrów rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka, Olgę Semeniuk i Marka Niedużaka.