Pierwszy raz w historii szefowie resortów transportu i zdrowia Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych dyskutowali wspólnie nad restartem podróży zagranicznych. W czasie spotkania, któremu przewodniczył minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps, ustalili siedem zasad - czytamy na stronach rządowych Wielkiej Brytanii.
Jako pierwszą wymieniają zaangażowanie i współpraca. Państwa G7 powinny dzielić się planami odnośnie wznowienia podróży międzynarodowych na etapie ich tworzenia. Dotyczy to także innych partnerów, którzy nie należą do grupy G7 - to pozwoli stworzyć wspólną bazę do dyskusji i spójne zasady. Chodzi też o to, by grupy robocze z poszczególnych państw pozostawały ze sobą w stałym kontakcie, a kiedy zajdzie taka potrzeba, by spotykali się również ministrowie. Globalna strategia powinna być spójna z wytycznymi WHO, ICAO (International Civil Aviation Organization), IMO (International Maritime Organization) oraz tymi stworzonymi przez organy ds. zdrowia w zakresie podróży zagranicznych przy wykorzystaniu transportu lądowego, lotniczego i morskiego.
Czytaj więcej
Lepsza infrastruktura, przygotowanie na wypadek kryzysów, cyfryzacja i edukacja - to cztery rzeczy, których potrzebuje, zdaniem ministra turystyki, podległa mu dziedzina.
Kolejny punkt zakłada, że państwa będą opierać się na danych naukowych przy tworzeniu zasad podróży. Chodzi między innymi o stworzenie elastycznych ram działania, które ułatwią wyjazdy zagraniczne, ale jednocześnie będą uwzględniać pojawianie się nowych mutacji wirusa i ich oddziaływanie.
Trzecia zasada to zachowanie równości wobec krajów znajdujących się na różnym etapie realizacji programu szczepień i posiadających różne możliwości technologiczne oraz ochrona tych, których społeczeństwa mogą być szczególnie wrażliwe na covid-19. Chodzi na przykład o uznawanie certyfikatów szczepień i wyników badań zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. W dalszym ciągu środki takie jak testowanie, w tym certyfikacja negatywnych testów, izolacja lub kwarantanna powinny być brane pod uwagę przy ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i wdrażane zgodnie z Międzynarodowymi Zasadami Zdrowia z 2005 roku.