W wywiadzie dla stacji radiowej ERT, na który powołuje się portal Greek Travel Pages, nowy minister turystyki Grecji Vassilis Kikilias przedstawił swój plan dla turystyki, który ma być wdrożony w najbliższym czasie. Opiera się on na czterech filarach.

Czytaj więcej

Chirurg i były koszykarz ministrem turystyki Grecji

Pierwszy to zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, co pozwoli rozwiązać problem nadmiernego ruchu w najpopularniejszych kierunkach turystycznych i zapewnić zrównoważony rozwój w pozostałych. W tym zakresie resort ma współpracować z innymi resortami w rządzie.

Drugi zakłada stworzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego. Chodzi o zasady działania i środki na wypadek wystąpienia sytuacji zagrażających turystyce. Tu minister odnosi się zarówno do pandemii koronawirusa jak i do zmian klimatycznych.

Na trzecim miejscu Kikilias wymienia konieczność cyfryzacji usług – tu największą rolę odegrać ma Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna, która ma opracować sposób prezentowania i sprzedaży usług turystycznych i kulturalnych w sieci.

Czwarty obszar to wdrożenie programów edukacyjnych i szkoleniowych dla sektora, dzięki czemu będzie można podnieść jakość pracy i stworzyć nowe, lepiej płatne zawody. Przy okazji minister potwierdził, że Grupa Accor zamierza otworzyć w Grecji akademię turystyczną.

Tymczasem – mówi minister - Grecja przedłuży sezon letni do jesieni, a do wzmocnienia turystyki w październiku i listopadzie przyczynią się loty turystyczne ze Stanów Zjednoczonych, o utrzymanie których resort mocno zabiegał. Także decyzja Białego Domu luzująca dotychczasowe obostrzenia pomoże podtrzymać ruch w biznesie.

Czytaj więcej

Grecja odzyskuje pieniądze z turystyki. Dzięki gościom z Europy Zachodniej

Minister poinformował też, że w tym roku przychody z turystyki powinny osiągnąć 12 miliardów euro, co oznacza wzrost rok do roku o 20 procent i zapowiada powrót do dawnych wyników.