Decyzja wiąże się z dużym stopniem zaszczepienia Australijczyków - w najbliższych dniach zaszczepionych będzie 80 procent osób powyżej 16 roku życia.

Początkowo poluzowanie reżimu zdrowotnego obejmie samych Australijczyków i stałych rezydentów, a później zagranicznych wykwalifikowanych pracowników i studentów.

Morrison powiedział, że spodziewa się, że pierwsze systemy kwarantanny domowej zostaną uruchomione w listopadzie, ale harmonogram zostanie ustalony przez poszczególne stany i terytoria - podaje Reuters.

Czytaj więcej

Kraje G7 chcą spójnej strategii odmrażania turystyki. Po pierwsze - współpraca

Zgodnie z planem ogłoszonym w piątek, Australijczycy, którzy są w pełni zaszczepieni, będą mogli wyjechać za granicę i wrócić, a po powrocie przejść siedmiodniową kwarantannę w domu. Osoby niezaszczepione, po powrocie będą zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny w hotelu.

Linie lotnicze Qantas będą obsługiwać od połowy listopada trzy loty z Sydney do Londynu i Los Angeles w tygodniu, ale zamierzają dodawać kolejne rejsy w zależności od zapotrzebowania.

Jak pisze agencja Reutera, powołując się na źródło z australijskiego rządu, omawiane są tam plany, aby umożliwić zagranicznym turystom wjazd do kraju. Nie ma jednak jeszcze harmonogramu takich działań. Australijska Rada do spraw Eksportu Turystyki spodziewa się, że zwykły ruch turystyczny wróci w marcu.

Australia to kraj, który najdłużej na świecie jest hermetyczny na wszelkie kontakty z zagranicą z powodu pandemii. Od marca 2020 roku tylko niewielka grupa ludzi dostała pozwolenie na wyjazd z kraju i powrót lub przyjazd do niego.